Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wiadukt Biskupia Górka. Jedenastu chętnych do jego budowy

Aż jedenaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych realizacją jednej z największych, zaplanowanych w tym roku w Gdańsku inwestycji drogowych, czyli budową wiaduktu "Biskupia Górka". Obecny, przebiegający w sąsiedztwie gmachów Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego, jest w kiepskim stanie technicznym. Kto jest zainteresowany przetargiem?

A
A

Jedenaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową wiaduktu Biskupia Górka
Jedenaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową wiaduktu Biskupia Górka
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zamiast remontować obecną estakadę, będącą częścią Traktu Św. Wojciecha, uznano, że lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie nowej, tuż obok istniejącej. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła więc w połowie maja br. ograniczony przetarg. Do poniedziałku. 19 maja, zainteresowani wykonawcy mogli składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

W najbliższych dniach zostaną one zweryfikowane i tylko wybrani zostaną zaproszeni do składania ofert przetargowych. Ostateczny wykonawca powinien być znany za około miesiąc. 

- Do składania ofert zaproszonych zostanie pięć firm - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Przetargi ograniczone są i będą standardowo przez nas ogłaszane w przypadku każdej większej, bardziej skomplikowanej inwestycji. Zależy nam bowiem na jakości jej wykonania, a taką powinny zapewnić duże firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Zainteresowane budową gdańskiego wiaduktu są firmy:

 • Polaqua z Piaseczna
 • Mota-Engil Central Europe z Krakowa
 • Budimex z Warszawy
 • Skanska z Warszawy
 • Strabag z Pruszkowa
 • konsorcjum: Warbud z Warszawy i Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich
 • konsorcjum: Banimex i Azi_Bud z Będzina
 • konsorcjum: Metrostav Polska z Warszawy, Vistal oraz MTM z Gdyni
 • konsorcjum: Aldesa Construcciones - spółki z Warszawy i Madrytu
 • konsorcjum: Porr z Warszawy, Porr Bau z Wiednia oraz Intercor z Zawiercia
 • konsorcjum: Mostostal z Warszawy i Acciona Infraestructuras z Madrytu


Tak prezentować ma się nowy wiadukt w ciągu Traktu Św. Wojciecha
Tak prezentować ma się nowy wiadukt w ciągu Traktu Św. Wojciecha
Urząd Miejski w Gdańsku

Zgodnie z przygotowanym projektem istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a wybudowane zostaną dwa nowe, trzyjezdniowe - także w ciągu Traktu Św. Wojciecha. Budowa nowego obiektu rozpocznie się od strony wschodniej, a w tym czasie ruch drogowy odbywać się będzie po istniejącym wiadukcie. Kiedy estakada będzie gotowa, wówczas na nią zostanie przeniesiony ruch, a w miejsce rozebranego, istniejącego obecnie obiektu, zostanie zbudowany drugi - nowy.

W przyszłości, w sąsiedztwie nowego wiaduktu - przy ul. Okopowej - wybudowany zostanie także wielopoziomowy parking, który pomieści 475 samochodów. Będzie on płatny, służyć będzie głównie pracownikom i klientom urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego.

W ramach przedsięwzięcia zbudowany i przebudowany zostanie także układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2017-2019.

Koszt całego projektu szacuje się na 138 469 158,91 zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 117 693 557,57 zł.


Przeczytaj także:

Nowy wiadukt "Biskupia Górka" coraz bliżej. Właśnie ruszył przetargKamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***