PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Wiadukt Biskupia Górka. Budują podpory pod nowy obiekt

Wiadukt Biskupia Górka. Budują podpory pod nowy obiekt
Konieczność wprowadzenia zmian w projekcie parkingu wielopoziomowego i przebiegu ulicy nazwanej roboczo Nowe Podwale Grodzkie, nie ma wpływu na budowę samego wiaduktu. "Spod ziemi" zaczynają powoli wyłaniać się pierwsze elementy podpór przyszłej estakady. Co obecnie dzieje się na placu budowy?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na terenie budowy nowego wiaduktu Biskupia Górka trwają prace fundamentowe
Na terenie budowy nowego wiaduktu Biskupia Górka trwają prace fundamentowe
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Na terenie budowy wiaduktu Biskupia Górka dobiegają końca prace fundamentowe. Obecnie takie prace wykonywane są przy dojazdach do estakady. Prowadzone są także roboty związane z betonowaniem podpór nowego wiaduktu. Wykonano również pale fundamentowe pod podpory mostu nad Kanałem Raduni - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Przy ul. Okopowej i Zaroślak trwają prace drogowe, których zakończenie planowane jest około 20 listopada. W poniedziałek, 5 listopada, zwężony został natomiast odcinek ul. Toruńskiej, od skrzyżowania z ul. Żabi Kruk do mostu (około 125 m.), w kierunku Traktu Św. Wojciecha. Rozpoczęto tam pierwszy etap budowy kanalizacji deszczowej.

Pierwsze prace związane z budową wiaduktu Biskupia Górka rozpoczęły się pod koniec marca. br. Zastąpi on wysłużoną estakadę, która jest już w kiepskim stanie technicznym. Kiedy powstanie nowy obiekt (najprawdopodobniej będzie to w 2020 r. - red. ), wówczas rozebrany zostanie dotychczasowy. Znajduje się on na wysokości gmachów Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Pod istniejącym wiaduktem przebiegają nowo wybudowane tory kolejowe linii PKP i SKM. Wiadukt jest elementem Traktu Św. Wojciecha, który stanowi z kolei główny ciąg komunikacyjny Gdańska prowadzący z południa do centrum. To z niego korzystają m.in. mieszkańcy gdańskiej Oruni i Pruszcza Gdańskiego. Zgodnie z przygotowanym projektem istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a wybudowane zostaną dwa nowe, trzyjezdniowe - także w ciągu Traktu Św. Wojciecha. Budowa nowego obiektu rozpoczęła się od strony wschodniej. Kiedy estakada będzie gotowa, wówczas na nią zostanie przeniesiony ruch, a w miejsce rozebranego, istniejącego obecnie, obiektu zostanie zbudowany drugi nowy.

W przyszłości, w sąsiedztwie nowego wiaduktu - przy ul. Okopowej - wybudowany zostanie także wielopoziomowy parking, który pomieści około370 samochodów. Będzie on płatny, służyć będzie głównie pracownikom i klientom urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego.

W ramach przedsięwzięcia zbudowany i przebudowany zostanie także pobliski układ drogowy, który obejmie rejon od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego .

Koszt całego projektu to 143,6 mln zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 117,7 mln zł.


Rozpoczęło się betonowanie podpór przyszłej estakady
Rozpoczęło się betonowanie podpór przyszłej estakady
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W maju br. podczas prac ziemnych odkopano świetnie zachowany duży fragment Bastionu Wiebego, a także fragmenty Baszty Nowej. Po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Miasto zdecydowało o zachowaniu i wyeksponowaniu odnalezionych zabytków. Z tego też względu trzeba było wprowadzić zmiany w dokumentacji projektowej (te są w trakcie opracowywania – red.) w zakresie wspomnianego parkingu oraz nowej drogi.

Przeczytaj także: Bastion Wiebego i Baszta Nowa. Spacer po dawnych fortyfikacjach

Budowa nowej estakady wymusiła zamknięcie dla ruchu m.in. odcinka ul. Zaroślak, od budynku nr 21 przy ul. Zaroślak, do budynku nr 10 przy ul. Spadzistej (w rejonie mostku). Jego otwarcie planowane jest na 20 listopada br. (niewykluczone jest jednak kilkudniowe przesunięcie – red.)
- Panująca w ostatnich dniach deszczowa aura nie pozwoliła na wykonanie wszystkich prac nawierzchniowych w zakładanym do końca października terminie. W nadchodzącym tygodniu, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, planowana jest kontynuacja prac związanych z układaniem kolejnych warstw podbudowy oraz warstwy wiążącej nawierzchni – tłumaczy Agnieszka Zakrzacka.
Nie oznacza to jednak zakończenia prac w tym rejonie. Ulica ta będzie nadal placem budowy. Docelowy układ drogowy ul. Zaroślak (w tym wykonanie ostatniej warstwy nawierzchni oraz budowę mostku nad Kanałem Raduni) zaplanowano na wiosnę 2019 r.