PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

W Gdańsku uczcili pamięć Obrońców Poczty Polskiej

W Gdańsku uczcili pamięć Obrońców Poczty Polskiej
W środę, 5 kwietnia, w Gdańsku odbyły się obchody 25. rocznicy uroczystości pogrzebowych Obrońców Poczty Polskiej. Podczas uroczystości obecni byli m.in. rodziny rozstrzelanych pocztowców, a Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przygotowało film i zdjęcia archiwalne. ZOBACZ zdjęcia z uroczystości.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przypomnijmy: mowa o wydarzeniach z 4 i 5 kwietnia 1992 r., kiedy odbyły się uroczystości pogrzebowe 38 gdańskich Pocztowców, wziętych do niewoli 1 września 1939 r. Po długich przesłuchaniach i torturach zostali postawieni przed sądem i skazani na śmierć. Wyrok został wykonany 5 października 1939 r. w pobliżu strzelnic gdańskiej Policji na Zaspie. Ich ciała znalazły się w masowym grobie, starannie ukrytym.

Śledztwo prowadzone w okresie powojennym pozwoliło w przybliżeniu określić miejsce egzekucji, ale poszukiwania długo nie przynosiły rezultatu. 27 sierpnia 1991 r. koparka pracująca przy Alei Jana Pawła II odkryła ludzkie szczątki i resztki pocztowych mundurów. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przeprowadziło ekshumację, podjęto próbę identyfikacji i zdecydowano o pogrzebie. Urny ze szczątkami 38 Pocztowców wystawiono w Muzeum Poczty Polskiej, mieszczącym się w historycznym budynku Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku. Po uroczystym pożegnaniu i pośmiertnym odznaczeniu bohaterów, spoczęli na cmentarzu na Zaspie.

Ku upamiętnieniu uroczystości pogrzebowych, odbyła się msza św. Potem uroczysty pochód ruszył pod pomnik Obrońców Poczty Polskiej, gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie odbyło się wyjątkowe spotkanie wspominkowe w Muzeum Poczty Polskiej (Gdańsk, ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2).

- Zaprosiliśmy ludzi, którzy uczestniczyli w pogrzebie, akcji odnalezienia masowego grobu na Zaspie i ekshumacji pocztowców. Opowiedzą o okolicznościach tego, co się wydarzyło, także o tych nigdy niepublikowanych - mówił przed uroczystościami dr Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. - Pamięć o obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku trwa przez te wszystkie lata dzięki resortowi łączności. Dzisiaj głównym spadkobiercą tego jest Poczta Polska S. A., dlatego wśród gości będzie jej wiceprezes, pan Wiesław Włodek. Będzie także liczna grupa samych pocztowców, którzy bardzo chcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Na spotkaniu odbyła się prezentacja krótkiego filmu sprzed 25 lat i pokaz zdjęć archiwalnych. 

UWAGA: z okazji uroczystości organizatorzy wydarzenia z Muzeum Poczty Polskiej zwracają się z prośbą o dzielenie się zdjęciami, filmami i wspomnieniami związanymi z pogrzebem Pocztowców 4-5 kwietnia 1992 r. W tym celu należy się kontaktować poprzez dane na stronie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.



Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl