Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W Gdańsku uczcili pamięć Obrońców Poczty Polskiej

W środę, 5 kwietnia, w Gdańsku odbyły się obchody 25. rocznicy uroczystości pogrzebowych Obrońców Poczty Polskiej. Podczas uroczystości obecni byli m.in. rodziny rozstrzelanych pocztowców, a Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przygotowało film i zdjęcia archiwalne. ZOBACZ zdjęcia z uroczystości.

A
A

Przypomnijmy: mowa o wydarzeniach z 4 i 5 kwietnia 1992 r., kiedy odbyły się uroczystości pogrzebowe 38 gdańskich Pocztowców, wziętych do niewoli 1 września 1939 r. Po długich przesłuchaniach i torturach zostali postawieni przed sądem i skazani na śmierć. Wyrok został wykonany 5 października 1939 r. w pobliżu strzelnic gdańskiej Policji na Zaspie. Ich ciała znalazły się w masowym grobie, starannie ukrytym.

Śledztwo prowadzone w okresie powojennym pozwoliło w przybliżeniu określić miejsce egzekucji, ale poszukiwania długo nie przynosiły rezultatu. 27 sierpnia 1991 r. koparka pracująca przy Alei Jana Pawła II odkryła ludzkie szczątki i resztki pocztowych mundurów. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przeprowadziło ekshumację, podjęto próbę identyfikacji i zdecydowano o pogrzebie. Urny ze szczątkami 38 Pocztowców wystawiono w Muzeum Poczty Polskiej, mieszczącym się w historycznym budynku Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku. Po uroczystym pożegnaniu i pośmiertnym odznaczeniu bohaterów, spoczęli na cmentarzu na Zaspie.

Ku upamiętnieniu uroczystości pogrzebowych, odbyła się msza św. Potem uroczysty pochód ruszył pod pomnik Obrońców Poczty Polskiej, gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie odbyło się wyjątkowe spotkanie wspominkowe w Muzeum Poczty Polskiej (Gdańsk, ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2).

- Zaprosiliśmy ludzi, którzy uczestniczyli w pogrzebie, akcji odnalezienia masowego grobu na Zaspie i ekshumacji pocztowców. Opowiedzą o okolicznościach tego, co się wydarzyło, także o tych nigdy niepublikowanych - mówił przed uroczystościami dr Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. - Pamięć o obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku trwa przez te wszystkie lata dzięki resortowi łączności. Dzisiaj głównym spadkobiercą tego jest Poczta Polska S. A., dlatego wśród gości będzie jej wiceprezes, pan Wiesław Włodek. Będzie także liczna grupa samych pocztowców, którzy bardzo chcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Na spotkaniu odbyła się prezentacja krótkiego filmu sprzed 25 lat i pokaz zdjęć archiwalnych. 

UWAGA: z okazji uroczystości organizatorzy wydarzenia z Muzeum Poczty Polskiej zwracają się z prośbą o dzielenie się zdjęciami, filmami i wspomnieniami związanymi z pogrzebem Pocztowców 4-5 kwietnia 1992 r. W tym celu należy się kontaktować poprzez dane na stronie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***