Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uwaga! Będą kolejne zmiany w ruchu tramwajowym w centrum Gdańska

21 stycznia (sobota) nastąpi zmiana organizacji w komunikacji tramwajowej w gdańskim Śródmieściu. Ma to związek z budową Forum Gdańsk i kolejnym etapem modernizacji wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej (nad torami kolejowymi). Mogą pojawić się także problemy w ruchu drogowym. Zmiany obowiązywać będą do odwołania.

A
A

Zmiana tras tramwajów linii 2, 6, 7, 11
Zmiana tras tramwajów linii 2, 6, 7, 11
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Tramwaje pojadą „górą” zamiast „dołem”

Tramwaje linii 2, 6, 7 i 11 zamiast przez „Śródmieście SKM” i „Bramę Wyżynną” pojadą ul. 3 Maja. Ponadto, ze względu na ograniczenia wynikające z organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody, 3 Maja i Hucisko, linie 7 i 11 będą przejeżdżać w obu kierunkach przez Dworzec PKS, a nie przez Dworzec Główny. W przypadku linii 11 zmiana ta będzie obowiązywać tylko w dni powszednie w godzinach 4:00-19:00. Z kolei tramwaje linii 4 zamiast na Siedlce pojadą przez Chełm do Łostowic. Również w tym przypadku trasa w obu kierunkach będzie prowadziła przez Dworzec PKS. 
 

Linia tramwajowa przy ul. 3 Maja
Linia tramwajowa przy ul. 3 Maja
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Uwaga! Nowe przystanki

W obrębie skrzyżowania ulic Nowe Ogrody, 3 Maja, Hucisko będą funkcjonować przystanki:

„Nowe Ogrody” (dla linii 4, 7 i 11 w kierunku Chełmu)

„Urząd Miejski” (dla linii 2, 4, 6, 7 i 11 w kierunku Dworca Głównego/PKS)

Na ul. 3 Maja, pomiędzy Węzłem Groddecka a ul. Rogaczewskiego, zostaną oddane do eksploatacji nowe przystanki o nazwie „Węzeł Groddecka”. Będą się tu zatrzymywały tramwaje linii 2, 4, 6, 7 i 11. Na czas obowiązywania nowej organizacji ruchu będą to przystanki zastępcze dla przystanków „Śródmieście SKM”, ale po zakończeniu inwestycji pozostaną w eksploatacji. Dojście do nowych przystanków od strony Nowych Ogrodów oraz ulic Biskupiej i Okopowej zostanie odpowiednio oznakowane.

W przypadku linii 8, 9, 10 i 12 wprowadzane będą drobne korekty w zakresie czasu przejazdów. 
 

Projekt tymczasowej organizacji ruchu (kliknij, aby powiększyć)


Rady dla kierowców samochodów

Nowa organizacja ruchu tramwajowego będzie miała wpływ na zmiany w istniejących programach sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach przyległych do Forum Gdańsk – tramwaje będą miały priorytet przed komunikacją pieszą i kołową na skrzyżowaniach:

  • Al. Armii Krajowej – 3 Maja (Węzeł Groddecka)
  • 3 Maja – Rogaczewskiego
  • 3 Maja – Nowe Ogrody
  • Hucisko – Wały Jagiellońskie
  • Okopowa – Bogusławskiego

Może to skutkować zatorami komunikacyjnymi, szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Dotyczy to zwłaszcza relacji:

  • Podwale Przedmiejskie do al. Armii Krajowej i 3 Maja – w związku z tym władze lokalne rekomendują ograniczenie ruchu do Podwala Przedmiejskiego oraz centrum Gdańska z i w kierunku Warszawy i zachęcają do korzystania z tunelu pod Martwą Wisłą
  • Al. Zwycięstwa, Błędnik, Wały Jagiellońskie, Okopowa do al. Armii Krajowej i Traktu Św. Wojciecha – zaleca się objazd już od al. Hallera i kierowanie się z al. Zwycięstwa na Trakt Konny, a następnie w ulice 3 Maja i Dąbrowskiego do ul. Pohulanka w relacji na Chełm lub do ul. Kartuskiej w relacji na Łostowice i Jasień. Także ruch kołowy od strony Głównego Miasta i Targu Drzewnego będzie kierowany zalecanym objazdem do ulic: Hucisko, Nowe Ogrody, Pohulanka lub Kartuskiej

Dodatkowo wyłączony zostanie prawoskręt z ul. 3 Maja (od al. Armii Krajowej) w ul. Hucisko. Kierowcy udający się do centrum miasta będą mogli skorzystać z objazdu przez Węzeł Unii Europejskiej do ul. Okopowej. Zamknięte zostanie też przejście dla pieszych przez ul. Hucisko w obrębie skrzyżowania z ul. 3 Maja. 
 

Zalecane objazdy (kliknij, aby powiększyć)

Szczegółowe informacje będzie można uzyskać na stronie www.ztm.gda.pl***