Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Śródmieście. Remont ul. Św. Ducha coraz bliżej... już we wtorek

Od kilku już lat kolejne ulice Starego i Głównego Miasta pięknieją. Nadszedł czas na urokliwą ul. Św. Ducha, gdzie wymienione zostaną chodniki, zniszczona nawierzchnia jezdni, a przy okazji pojawią się nowe miejskie meble. Prowadzone prace wymuszą jednak zmiany w organizacji ruchu na Głównym Mieście. Jakie?

A
A

We wtorek rozpoczyna się remont ul. Św. Ducha
We wtorek rozpoczyna się remont ul. Św. Ducha
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Św. Ducha zostanie przebudowana na odcinku o długości 292 metrów, od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni (zamiast asfaltu pojawi się kostka brukowa, a do tego wykorzystana zostanie m.in. istniejąca nawierzchnia kamienna), wymienione zostaną chodniki oraz pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Zrobi się też bardziej zielono – posadzone zostaną tu bowiem nowe drzewa.

Modernizacja uliczki wymusi zmiany w organizacji ruchu na Głównym Mieście. By w jak najmniejszym stopniu prace remontowe odczuwali tutejsi mieszkańcy i przedsiębiorcy, podzielono je na trzy etapy. I tak: od wtorku, 30 maja, ul. Św. Ducha zostanie zamknięta na odcinkach od ul. Bosmańskiej do ul. Przędzalniczej oraz od skrzyżowania z ul. Grobla I do skrzyżowania z ul. Złotników. Ruch na odcinku ul. Świętego Ducha od Grobla I do skrzyżowania z ul. Przędzalniczą w kierunku Motławy będzie odbywał się w jednym kierunku.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Drugi etap przewiduje prowadzenie prac na odcinku od skrzyżowania z ul. Przędzalniczą do skrzyżowania z ul. Grobla I. Do tego kontynuowany będzie remont sieci podziemnych na odcinku od skrzyżowania z ul. Grobla I do skrzyżowania z ul. Złotników. W tym etapie ul. Podkramarska będzie tzw. ślepą ulicą.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

W trzecim etapie remont prowadzony będzie na odcinku od skrzyżowania z ul. Grobla I do skrzyżowania z ul. Złotników.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zgodnie z harmonogramem, zmiany w organizacji ruchu w pierwszym etapie potrwają około sześciu tygodni, w drugim etapie – osiem tygodni, a w trzecim – pięć tygodni. Samochody ciężarowe będą dowozić sprzęt i materiały budowlane przez ul. Grobla I.

- Remont ul. Św. Ducha to element szerszego programu rewaloryzacji ulic, a także poszerzania "ożywionej" już części Starego i Głównego Miasta. Staramy się rozszerzać naszą ofertę poza ul. Długą, Długi Targ czy ul. Piwną, w kierunku ul. Św. Ducha oraz ul. Szerokiej. Jednocześnie tworzymy kolejną dobrą przestrzeń publiczną do spędzania wolnego czasu – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Modernizacje ulic w tej części miasta sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Władze Gdańska liczą, że po zakończonym remoncie na ul. Św. Ducha otwierać będą się kolejne restauracje, kafejki i lokale usługowe.

- Widzieliśmy ten efekt na ul. Piwnej – zaznacza Piotr Grzelak. - Są miejsca, które same się "ożywiają", jednak zmiana wizerunku danej ulicy też się do tego w dużym stopniu przyczynia.

Na ul. Św. Ducha chodnik wykonany zostanie z kostki kamiennej płomieniowanej, nawiązującej do historycznego wyglądu, a ciąg pieszy zrównany zostanie z poziomem jezdni, dzięki czemu nie będzie potrzeby montowania w tym miejscu krawężników. Inwestycja powinna zakończyć się do 30 listopada br.

Docelowo ul. Św. Ducha będzie zwężona i jednokierunkowa, co ma uspokoić ruch kołowy w tym miejscu.

Realizacja inwestycji pochłonie 2, 26 mln złotych. Jej wykonawcą będzie firma Strabag.

W Śrómieściu zaplanowano w tym roku jeszcze kilka remontów chodników:

  •  ul. Złotników, na całej długości ulicy 
  •  ul. Przędzalnicza – wyremontowane zostaną chodniki i nawierzchnia brukowcowa jezdni 
  •  ul. Tartaczna, na odcinku od ul. Podwale Staromiejskie do posesji nr 2a
  •  ul. Powalna, na odcinku od ul. Mostek do budynku nr 2 przy ul. Głębokiej
  •  ul. Mostek, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Głębokiej
  •  ul. Wygon 
  •  ul. Zaroślak, na całej długości ulicy, wyremontowane zostaną chodniki i nawierzchnia bitumiczna jezdni


Przeczytaj także:

Ulica Św. Ducha. Czas na kolejną modernizację na Głównym Mieście

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***