Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Śladami Jana Heweliusza – wyjątkowy spacer po Gdańsku

W niedzielę, 29 stycznia, zapraszamy na wyjątkowy spacer ulicami Gdańska z przewodnikiem PTTK. Wyjątkowy, gdyż jego trasa poprowadzi śladami wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza. Spacer jest częścią Święta Gdańskiej Nauki, organizowanego przez Fundację Gdańską i Miasto Gdańsk.

A
A

Jan Heweliusz na jednej z rycin podczas wystawy z okazji 500-lecia reformacji
Jan Heweliusz na jednej z rycin podczas wystawy z okazji 500-lecia reformacji
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podczas około 2 godzinnego spaceru będzie mozna odwiedzić miejsca, z którymi ten wybitny astronom i browarnik był związany oraz dowiedzieć się wielu interesujących faktów z jego życia. Spacer rozpocznie się o godz. 12.30 przy pomniku Jana Heweliusza (przy Ratuszu Starego Miasta). Na każdego uczestnika spaceru czeka miła niespodzianka. 

Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 27 stycznia, do godz. 15.00 pod adresem mailowym spacery@visitgdansk.com lub pod nr tel. 58 301 43 55 . Udział w spacerze jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.


JAN HEWELIUSZ (Johann / Hans Hewelcke / Hövelke / Höfelcke; Johannes Hefelke / Hevelius; 28 I 1611 Gdańsk – 28 I 1687 Gdańsk), astronom, browarnik. Pochodził z rodziny przybyłej do Gdańska z okolic Hamburga.

Uznanie międzynarodowe, udokumentowane m.in. członkostwem w londyńskim Royal Society (dyplom z 11 V 1664), przyniosły mu prace astronomiczne. Pierwsze obserwatorium na poddaszu jednego z domów przy Pfefferstadt powstało na początku lat 40., drugie – jedno z największych w ówczesnej Europie – 10 lat później na dachach trzech sąsiadujących kamienic przy tej samej ulicy. Wyposażał swoje obserwatoria w instrumenty wykonywane samodzielnie lub pod swoim kierunkiem, także kupowane u innych wytwórców.

Po śmierci ojca odziedziczył dom i browar przy Pfefferstadt (ul. Korzenna 55), po śmierci matki – browar przy Jopengasse (ul. Piwna). Od roku 1636 członek, a od 1643 starszy cechu browarników.

W 1641 ławnik Starego Miasta, od 1651 rajca. W latach 1660, 1669 i 1679–1686 rzecznik Rady Starego Miasta. Z ramienia Rady Głównego Miasta pełnił funkcję inspektora cechów wiadrowników, skrzyniarzy, szklarzy, piwowarów, kramarzy i rzeźników.

Więcej o Janie Heweliuszu na www.gedanopedia.pl.***