Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przedszkola i szkoły podstawowe. Wybrano nowych dyrektorów

Siódmy już konkurs na zarządców gdańskich szkół i przedszkoli odbył się tym razem w gmachu Państwowych Szkół Budownictwa, w auli na pierwszym piętrze. Momentami było gorąco, bo kandydatki - choć nie po raz pierwszy startowały na to stanowisko - mocno się stresowały. SPRAWDŹ, do których placówek wybrano dyrektorów.

A
A

Już po ogłoszeniu wyników konkursu gratulacje od wicedyrektora WRS Grzegorza Krygera odbiera Marzena Sztygar
Już po ogłoszeniu wyników konkursu gratulacje od wicedyrektora WRS Grzegorza Krygera odbiera Marzena Sztygar
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konkurs na dyrektora szkoły bądź przedszkola w Gdańsku od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. To nie są zwykłe rozmowy kwalifikacyjne na linii pracodawca - pracownik. Przysłuchują się im także członkowie Rady Pedagogicznej danej placówki czy rodzice uczniów, którzy są ciekawi, jakie pomysły na zarządzanie szkołą ma dana osoba. Podobnie było w czwartek i piatek, 20-21 kwietnia.

Przed komisją konkursową, w skład której weszli m.in. przedstawiciele kuratorium i gdańskiego magistratu, stawały tym razem same kobiety. Część z nich przyznawała, że mocno denerwowała się przed wystąpieniem, mimo iż nie był to dla nich debiut w tej roli.

- Przepracowane lata i doświadczenie zawodowe sprawiają, że człowiek wymaga coraz więcej także od siebie. To chyba stąd ten stres - stwierdziła jedna z pań dyrektorek.
 

Grażyna Musielak nadal będzie zarządzać przedszkolem Bursztynowy Domek
Grażyna Musielak nadal będzie zarządzać przedszkolem Bursztynowy Domek
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mocną grupę wsparcia w trakcie prezentacji miała Grażyna Musielak, wieloletnia dyrektor Przedszkola nr 84 "Bursztynowy Domek".

- W naszym przedszkolu stosujemy metody aktywizujące dzieci i to o nich głównie opowiadałam członkom komisji. Realizujemy między innymi projekt "Poznaj Gdańsk" czy program dotyczący zdrowego stylu życia - mówiła Grażyna Musielak, która funkcję dyrektora tego przedszkola będzie pełnić już trzecią kadencję. - W "Bursztynowym Domku" dzieciaki i ich rodzice mogą liczyć na życzliwą atmosferę, na piękne miejsce i zaangażowanie wszystkich pracowników. Tak naprawdę jest. Jesteśmy znaną i lubianą placówką.
 

Silna grupa wsparcia. Od lewej: Kinga Marcinkowska i Kamila Odyja (mamy przedszkolaków), Grażyna Musielak (dyrektor przedszkola nr 84) oraz przedszkolanki: Małgorzata Połubok i Monika Aleksandrowicz
Silna grupa wsparcia. Od lewej: Kinga Marcinkowska i Kamila Odyja (mamy przedszkolaków), Grażyna Musielak (dyrektor przedszkola nr 84) oraz przedszkolanki: Małgorzata Połubok i Monika Aleksandrowicz
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pani Grażynie kibicowały mamy maluszków uczęszczających do tego przedszkola oraz jej pracownice.

- To wspaniała kobieta. Ma serce do dzieci, a one po prostu ją kochają. Tutaj uczą się między innymi o Gdańsku, a wspólnie z rodzicami przygotowują prace plastyczne poświęcone naszemu miastu. Chodzą do gdańskich muzeów i poznają okolice. Przedszkole realizuje fantastyczne projekty. Jeden z nich dotyczy zdrowego żywienia: dzieciaki same przygotowują sobie w przedszkolu kanapki - zachwalała Kamila Odyja, mama przedszkolaka. - Moje dziecko uwielbia każdy czwartek, ponieważ w tym dniu może wybrać sobie składniki do kanapki, zaczynając od podstawy, czyli chleba (wieloziarnistego lub białego), a kończąc na dodatkach. Nakłada do niej rzeżuchę, kiełki i wszystko to, czego w domu by sobie nie nałożyło. Jako rodzic żałuję, że moje siedmoletnie już dziecko odchodzi w tym roku z przedszkola.

Wtórowała jej inna mama, Kinga Marcinkowska. - To człowiek na właściwym miejscu. Zresztą wszystkie panie pracujące w tym przedszkolu są cudowne. Dzieci uwielbiają do niego chodzić. Jak jest dzień wolny, to moja 6-letnia córka... tęskni. Pyta wtedy, kiedy będzie poniedziałek, bo ona chce do przedszkola, do pań i do koleżanek. Tam panuje wspaniała rodzinna atmosfera - podkreślała pani Kinga.


Kandydatki na dyrektorów musiały zaprezentować swoje pomysły przed kilkuosobową komisją konkursową
Kandydatki na dyrektorów musiały zaprezentować swoje pomysły przed kilkuosobową komisją konkursową
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Grupa wsparcia towarzyszyła też Marzenie Sztygar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 80.

- Największe wyzwanie, jakie stoi przede mną w nowej kadencji to, żeby szkoła była przyjazna dla dzieci. By kończąc naszą szkołę, wychodziły z niej mega zadowolone i osiągały sukcesy na dalszych etapach kształcenia – stwierdziła Marzena Sztygar. - Jesteśmy też w stanie przygotować się do zmian związanych z reformą edukacji, przy współudziale rodziców i gminy Gdańsk. Myślę, że damy radę.

Jakie cechy powinni posiadać kandydaci na dyrektorów szkół i przedszkoli samorządowych?

- Oczekujemy od nich przede wszystkim otwartości na zmiany, umiejętności dostosowania się, kreatywności, pomysłowości, a także wyjścia poza pewien szablon, który dają nam przepisy prawa oświatowego - zaznacza Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - To też skupienie się na tym co w szkole jest najważniejsze, czyli innowacyjne ale też indywidualne podejście do każdego dziecka.

W tym roku w Gdańsku przeprowadzonych zostanie w sumie 70 postępowań konkursowych na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. To prawie 40 procent ogółu - w naszym mieście działa 165 szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i burs.
 

Kto wygrał konkurs na stanowisko dyrektora szkoły bądź przedszkola w Gdańsku?

 • Przedszkole nr 12 – Anna Kubica
 • Przedszkole nr 20 – Anna Kalinka
 • Przedszkole nr 31 – Mariola Wachowiak
 • Przedszkole nr 84 – Grażyna Musielak
 • Przedszkole nr 33 - Halina Zatorska
 • Przedszkole nr 63 - Anna Mudlaff
 • Przedszkole nr 66 - Danuta Śpiewak
 • Szkoła Podstawowa nr 80 – Marzena Sztygar
 • Szkoła Podstawowa nr 12 – Iwona Furmańczuk
 • Szkoła Podstawowa nr 27 - Adam Perzyński
 • Szkoła Podstawowa nr 47 - Barbara Deptała
 • Szkoła Podstawowa nr 55 - Jolanta Bocian


Przeczytaj także:

Jak zostać dyrektorem? Konkurs na 11 szefów gdańskich placówek oświatowych - kto wygrał?Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***