Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Poznaj tajemnice kosmosu. Od marca do czerwca w Centrum Hewelianum

Gwiezdne Universum to trzecia edycja koła astronomicznego, które ruszy 8 marca w Centrum Hewelianum. Cykl czterech, comiesięcznych spotkań, dedykowany jest młodzieży, która ukończyła 15 rok życia. To propozycja dla wszystkich, którzy interesują się astronomią, obserwują gwiazdy lub po prostu szukają sposobu na ciekawe spędzenie czasu.

A
A

Gwiezdne Uniwersum to propozycja Centrum Hewelianum dla uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia. Studenci też są mile widziani
Gwiezdne Uniwersum to propozycja Centrum Hewelianum dla uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia. Studenci też są mile widziani
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gwiezdne Universum to cykl czterech spotkań, które zaczną się w marcu i potrwają do czerwca. W pogodne wieczory uczestnicy koła będą wypatrywali na niebie ciekawych zjawisk, nauczą się obsługi teleskopu i rozpoznawania gwiazdozbiorów. Comiesięczna obserwacja nieba pozwoli dostrzec młodym ludziom, jak zmienia się układ gwiazd i planet w różnych momentach roku.

- W trakcie spotkań organizowanych w ramach Gwiezdnego Uniwersum dowiemy się na przykład, które gwiazdy widać z Polski, czy zimą widać to samo co latem, czy gwiazdy zmieniają swoją jasność - mówi Patrycja Pakońska, astronom z Centrum Hewelianum.

Jeśli pogoda nie dopisze, uczestnicy „pobawią” się niebem w inny sposób. Alternatywą do nocnych obserwacji będzie odkrywanie planet pozasłonecznych lub konstruowanie camery obscura - prototypu aparatu używanego kiedyś do obserwacji słonecznych. Na ostatnim spotkaniu uczestnicy będą mogli zagrać w kosmiczne gry pod naturalnym lub sztucznym (mobilne planetarium), rozgwieżdżonym niebem.

Kto poprawadzi zajęcia?

  • Patrycja Pakońska – absolwentka astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pomysłodawczyni koła astronomicznego w Gdańsku. Jej specjalnością są gwiazdy zmienne jako układy podwójne czyli tzw. wampiry kosmiczne. 
  • Magdalena Maszewska – absolwentka astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej specjalnością jest spektroskopia gwiazd, czyli rozkładanie ich na czynniki pierwsze i badanie z jakich pierwiastków się składają. 

Terminy spotkań:

  • 8.03 godz. 18:00
  • 5.04 godz. 19:30
  • 10.05 godz. 20:30
  • 7.06 godz. 21:00

Jak się zapisać?

Na początku należy wypełnić formularz potwirdzający chęć udziału w zajęciach, który znajdziemy tutaj.

Następnie należy uiścić opłatę. Koszt udziału w czterech spotkaniach wynosi 50 zł. 

Pieniądze można wpłacić w kasie Centrum Hewelianum lub poprzez stronę internetową placówki.


Oferta skierowana jest do młodzieży, która ukończyła 15 rok życia, w tym także dla uczniów szkół średnich i studentów. Ponieważ w czasie tej edycji zaplanowane są nowości, również uczestnicy poprzednich odsłon koła mogą bez obaw zapisywać się na spotkania.***