Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Portret Hitlera i inne dzieła niemieckiego rzeźbiarza. Poznaj Josefa Thoraka

Kim był artysta, który stworzył rzeźbę Hitlera znalezioną na terenie Muzeum Narodowego w Gdańsku? Jakie jeszcze rzeźby znalazły się w jego dorobku? Na te i inne pytania odpowie historyk Lech Łopuski podczas spotkania „Z Monachium do Gdańska. Portret Hitlera Josefa Thoraka na tle innych dzieł rzeźbiarza”, które odbędzie się w niedzielę 19 lutego 2017 r., w Oddziale Sztuki Dawnej MNG.

A
A

Głowa Adolfa Hitlera autorstwa Josefa Thoraka stoi dziś na wystawie głównej w MIIWŚ
Głowa Adolfa Hitlera autorstwa Josefa Thoraka stoi dziś na wystawie głównej w MIIWŚ
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To wydarzenie z 2015 roku rozsławiło gdańskie Muzeum Narodowe. Pochodzące z 1942 roku marmurowe popiersie Adolfa Hitlera, odkopano przypadkowo podczas prac remontowych w… ogródku Muzeum. Nie wiadomo było wówczas, jak rzeźba się tam znalazła, a także co z nią zrobić. Znany był za to jej twórca - Josef Thorak, niemiecki rzeźbiarz.

Dziś kontrowersyjna rzeźba znajduje się w Muzeum II Wojny Światowej, na wystawie głównej, w sali poświęconej totalitaryzmowi Trzeciej Rzeszy.

Kim był jej twórca, artysta ceniony przez wodza III Rzeszy? Jakie jeszcze dzieła stworzył? I najważniejsze dla wielu: skąd wzięła się znaleziona w Muzeum Narodowym w Gdańsku rzeźba przedstawiająca Adolfa Hitlera? Na te i inne pytania w niedzielę 19 lutego 2017 r. odpowie Lech Łopuski - historyk sztuki, kustosz Pracowni Mebli i Rzeźby Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Spotkanie zatytułowane „Z Monachium do Gdańska. Portret Hitlera Josefa Thoraka na tle innych dzieł rzeźbiarza” odbędzie się o godz. 12, w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1). Wstęp wolny.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Kierunek sztuka”, poświęconego wybranym artystom, zjawiskom artystycznym, a także zabytkom z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, zwłaszcza tym, z którymi związane są interesujące historie. Na spotkania, które odbywają się raz w miesiącu, zapraszają kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej MNG.

Ponadto Muzeum Narodowe w Gdańsku zachęca do niedzielnego zwiedzenia Oddziału Sztuki Dawnej (ul. Toruńska 1, Gdańsk) z przewodnikiem, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Przewodnicy wyruszą w trasę 19 lutego o godz. 12 i 14. Wstęp: bilet do muzeum.

Czytaj więcej: Artysta i model: kłopot z gdańskim Hitlerem

Hitler Thoraka już w MIIWŚ. Podmieniono głowy wodza III Rzeszy 

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***