PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Pierwsze Święto ulicy Biskupiej za nami. „Niektórzy byli zaskoczeni”

Pierwsze Święto ulicy Biskupiej za nami. „Niektórzy byli zaskoczeni”
Po raz pierwszy charakterystyczna, niespełna kilometrowa uliczka Biskupia, na której znajdują się po dziś dzień zabytkowe, XIX-wieczne kamienice, miała swoje święto. Uroczyste obchody odbyły się w niedzielę, 9 września - dopisała i pogoda i mieszkańcy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsze Święto Ulicy Biskupiej odbyło się 9 września 2018 r. Przyciągnęło wielu zaciekawionych mieszkańców
Pierwsze Święto Ulicy Biskupiej odbyło się 9 września 2018 r. Przyciągnęło wielu zaciekawionych mieszkańców, którzy chętnie integrowali się i korzystali z przygotowanych przez organizatorów atrakcji
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W niedzielę, 9 września, na jednej z uliczek w Gdańsku, w dzielnicy Biskupia Górka, nie brakowało muzyki, jedzenia, zabaw dla dzieci i wielu innych atrakcji. Wszystko to z okazji pierwszego Święta Ulicy Biskupiej.

- Pomysł z jednej strony zrodził się z tego, że pozazdrościłam innym ulicom ich świąt: Mariackiej, świętego Ducha czy Dolnemu Miastu. Z drugiej strony jest rozwinięciem wydarzenia z przeszłości - kiedyś odbył się na Biskupiej Górce plener malarski. Skojarzył mi się to z paryskim Montmartre. Pomyślałam: a my co, gorsi? - uśmiecha się Anna Butrym, prezes Stowarzyszenia WAGA i koordynatorka święta.

Jak na prawdziwe święto przystało, uczestnicy mogli liczyć na wiele atrakcji - posłuchać muzyki w wykonaniu Zagan Acoustic, Cappelli Gedanensis i jednego z akordeonistów, przekąsić dania z grilla i domowe babeczki - słodkie lub wytrawne - odpocząć na leżakach, spędzić miło czas. Odbyły się plenery fotograficzne i - zupełnie jak na Montmartre - malarskie.

A ponieważ Biskupia Górka ma bardzo interesujące zaplecze rekreacyjno-sportowe - dużo tu przestrzeni do spacerów i zielonych terenów np. do nordic walkingu, podczas święta można było pochodzić z kijami pod okiem instruktora, pokonać tory przeszkód czy poćwiczyć jogę na trawie.

Jednym z punktów wydarzenia był piknik na trawie, podczas którego oferowano dania z grilla i słodkie przekąski, a uprawę muzyczną zapewnił akordeonista
Jednym z punktów wydarzenia był piknik na trawie, podczas którego oferowano dania z grilla i słodkie przekąski, a uprawę muzyczną zapewnił akordeonista
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ale wspólne świętowanie miało też ogromny wymiar integracyjny. Dla mieszkańców wydarzenie było bowiem okazją nie tylko do spędzenia czasu na różnego rodzaju aktywnościach, ale przede wszystkim do zacieśniania sąsiedzkich więzi, rozwijania przyjaźni, a nawet odnowienia lekko zakurzonych kontaktów.

- Spotkały się tu dzisiaj dwie panie, dawne sąsiadki - jedna wyprowadziła się wiele lat temu, dziś przyszła nas odwiedzić. Inne widywały się na co dzień na ulicy, w sklepie, a dzisiaj usiadły razem i porozmawiały, poznały się - mówi koordynatorka. - Takie wydarzenie integruje - po to jest, żeby można było się zbliżyć, dotknąć, porozmawiać. Niektórzy byli zaskoczeni, że naprawdę pojawili się malarze, że można do nich podejść, zobaczyć z bliska jak pracują.

Święto ulicy lub dzielnicy ma ważny wymiar społeczny - pełni funkcję więziotwórczą, przekonują organizatorzy i sami mieszkańcy
Święto ulicy lub dzielnicy ma ważny wymiar społeczny - pełni funkcję więziotwórczą, przekonują organizatorzy i sami mieszkańcy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W trakcie Święta Ulicy Biskupiej, co szczególnie ważne dla jego pomysłodawczyni, można było dowiedzieć się również więcej o historii tego unikatowego miejsca, biorąc udział w dwóch spacerach - pieszym i autokarowym, z przewodnikiem. Tajemnice Biskupiej Górki pomogły odkryć gry miejskie z nagrodami, a przegląd filmów o dzielnicy, których wbrew pozorom powstało niemało, pokazał, jak wiele jest jeszcze do odkrycia w tej części Gdańska.

- Biskupia Górka to ważny zakątek historyczny naszego miasta. Jest osiedlem wspaniałym architektonicznie, pełnym ciekawych historii - obiektów, ludzi, powstania i istnienia tego miejsca. To piękna dzielnica i chciałam to pokazać ludziom, powiedzieć: nie omijajcie jej, bo ma łatkę - mówi Butrym. - A przede wszystkim chciałam pomóc mieszkańcom - odzyskać godność i odbudować wiarę w siebie. Prowadząc Dom Sąsiedzki zauważyłam, że ludzie tutaj potrzebują takiego dowartościowania. Pokazania, że nie jesteśmy wykluczeni, a ważni, i choć na uboczu, to jednak tak blisko Głównego Miasta.