Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Oni wiedzą najwięcej. Poznaj zwycięzców Olimpiady wiedzy o Gdańsku

Karczma „Trzy świńskie głowy”, Herb Zjednoczonego Miasta Chełm, rodzina Schoppenhauerów, Haffner i Gunter Grass. M.in. o te zagadnienia i nazwiska pytani byli uczestnicy etapu obywatelskiego Olimpiady wiedzy o Gdańsku, podczas finałowego spotkania, które odbyło się w sobotę 27 maja 2017 r. w Bractwie Świętego Jerzego. Zwyciężyła trójmiejska przewodniczka Anna Sadowska.

A
A

Przewodniczka Anna Sadowska skupia się w swojej pracy na mieszkankach Gdańska. Jedną z jej ulubionych, bo najbardziej tajemniczych postaci jest Stanisława Przybyszewska.
Przewodniczka Anna Sadowska skupia się w swojej pracy na mieszkankach Gdańska. Jedną z jej ulubionych, bo najbardziej tajemniczych postaci jest Stanisława Przybyszewska.
mat. prasowe

9. olimpijskie zmagania odbyły się w Bractwie Świętego Jerzego w sobotę 27 maja, w ramach Święta Miasta. Na początek, o godz. 11, w edycji szkolnej swoją wiedzą na temat naszego miasta chwalili się uczniowie. W kategorii Szkoły Podstawowe zwyciężyła SP nr 58, drugie miejsce zajęła SP nr 14 a trzecie - SP nr 48. W kategorii Gimnazja, na pierwszym miejscu znalazło się Gimnazjum nr 5, na drugim Gimnazjum nr 48, a ostatnie miejsce na podium zajęło Gimnazjum nr 25. W kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne zwyciężyło Liceum Ogólnokształcące nr 1, na drugim miejscu znalazły się Państwowe Szkoły Budownictwa, a na trzecim Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12.

O godz. 15.30 rozpoczęła się edycja obywatelska, do której zakwalifikowało się dziewięciu uczestników. W pierwszej turze rozgrywek mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania zamknięte, z dziedziny historii, kultury i topografii miasta. Znalazły się wśród nich takie, jak „czy nazwa karczmy >>trzy świńskie głowy<< założonej w 1568 roku wiązała się z herbem własnym właściciela?” (tak), „czy Gunter Grass poza działalnością literacką zajmował się malarstwem i grafiką?” (tak), „czy funkcjonujące w latach 1772-1814 Zjednoczone Miasto Chełm posiadało swój własny herb?” (tak), „czy rodzina Schopenhauerów była właścicielem dworu w Królewskiej Dolinie?” (nie), „czy Haffner był w 1808 roku założycielem zakładu kąpielowego w Brzeźnie?” (nie).

Zwycięzcy Olimpiady z gdańskich szkół podstawowych
Zwycięzcy Olimpiady z gdańskich szkół podstawowych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ta tura pozwoliła wyłonić trzyosobowe grono, które trafiło do ścisłego finału: startujących po raz trzeci w finale Olimpiady Jerzego Korzenieckiego, Macieja Maciejewskiego oraz Annę Sadowską. Po zaciętej, bardzo wyrównanej walce, w której zawodnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania otwarte, jury w składzie: prof. dr hab. Sławomir Kościelak (przewodniczący), dr Ewa Bojaruniec-Król, mgr inżynier Maria Magdalena Koprowska i dr Janusz Dargacz, wyłoniło zwyciężczynię Olimpiady wiedzy o Gdańsku, którą została trójmiejska przewodniczka Anna Sadowska.

- Pytania, które pojawiły się w tym roku w teście eliminacyjnym miały inny charakter niż te w poprzednich latach. Był bardzo duży nacisk na kulturę, konkurs był w tym roku mocno sprofilowany. - mówi zwyciężczyni.

Olimpiada wiedzy o Gdańsku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nz. tegoroczni zwycięzcy edycji szkolnej
Olimpiada wiedzy o Gdańsku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nz. tegoroczni zwycięzcy edycji szkolnej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak przyznaje, przygotowania do Olimpiady w jej przypadku nie były szczególnie trudne. - Przypominałam sobie festiwale i koncerty odbywające się w Gdańsku, działalność instytucji kultury - zdradza. - Co bym poradziła przyszłym uczestnikom? Przede wszystkim, żeby się interesowali tym, co się dzieje w mieście i starali się być wszechstronii. Bo nie da się wszystkiego wkuć i nauczyć na pamięć. Warto chodzić na wykłady i odczyty organizowane przez miejskie instytucje czy muzea. Tam zdobywa się wiedzę, która później procentuje.

Drugie miejsce zajął Jerzy Korzeniecki, a trzecie Maciej Maciejewski. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz klucze olimpijskie. Za zajęcie pierwszego miejsca przyznano 5 tys. zł, za drugie 3 tys. zł., za trzecie 2 tys. zł. Ponadto na zwyciężczynię czekała niespodzianka z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury - bezpłatny wstęp z osobą towarzyszącą na cały sezon do końca roku na wszystkie wydarzenia organizowane przez GAK.

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***