PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Nabrzeża Motławy przejdą gruntowny remont. By było jeszcze ładniej i bezpiecznie

Nabrzeża Motławy przejdą gruntowny remont. By było jeszcze ładniej i bezpiecznie
Gdańsk przymierza się do gruntownej przebudowy jednego z najpopularniejszych i reprezentatywnych deptaków - Długiego i Rybackiego Pobrzeża. Prace planowane są na odcinku od Mostu Zielonego do Mostu Wapienniczego, a więc do ujścia Kanału Raduni. Opracowaniem dokumentacji dla tego projektu zainteresowanych jest pięć firm.

Długie i Rybackie Pobrzeże czeka kapitalny remont. Prace trzeba dokładnie zaprojektować

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła konkurs ofert na "przygotowanie dokumentacji kompleksowej przebudowy Długiego i Rybackiego Pobrzeża". Zamówienie dotyczy opracowania jednowariantowej koncepcji i kompletnej dokumentacji projektowej, a w dalszym etapie również nadzór autorski nad realizacją przedsięwzięcia.

Ma ono objąć teren nabrzeża Motławy, a dokładnie:

 • nabrzeże wzdłuż ul. Długie Pobrzeże - odcinek od Mostu Zielonego do ul. Straganiarskiej
 • nabrzeże Straganiarska - Wartka obejmujące: ul. Rybackie Pobrzeże od ul. Straganiarskiej do Baszty Łabędź oraz odcinek od Baszty Łabędź do mostu Wapienniczego (rejon ul. Wartkiej) ku ujściu Kanału Raduni (z wyłączeniem zakresu kładki na Ołowiankę)

Przebudowane nabrzeża będą pełnić dotychczasową funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Przeznaczone będą również do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

Teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i archeologicznej, częściowo położony jest w granicach portu morskiego w Gdańsku.
 

W złym stanie technicznym są już ścianki szczelne nabrzeża. Trzeba je wymienić

Gdańskie nabrzeża wzdłuż Motławy wymagają remontu. Ostatnie gruntowne prace prowadzone były tu przed 50 laty.

- Okres użytkowania dobiega końca, dlatego naturalnym jest zaplanowanie kolejnego gruntownego remontu - zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który nadzoruje te tereny. - Każdy obiekt ma swoją trwałość i w pewnym momencie trzeba go po prostu przebudować. Nabrzeża są w złym, ale nie w tragicznym stanie technicznym. Monitorujemy je na bieżąco.

W miejscach, gdzie cumują jednostki pływające, pojawiają się co jakiś czas przegłębienia. Przyczyniają się do tego ich "pracujące śruby", które wypłukują grunt przy nabrzeżu, w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. ścianki Larsena (rodzaj ścianki szczelnej). To powoduje, że głębokość dna po pewnym czasie staje się nierówna, co może skutkować obsunięciami samego nabrzeża. Zjawisko to znane jest od lat specjalistom, którzy regularnie badają pod tym kątem m.in. dno Motławy. W ubiegłym roku zostało ono wyrównane. 

Nie ma zagrożenia, że promenada zostanie zamknięta dla pieszych czy cumujących tu statków.

- Chcemy utrzymać ciągłość jej funkcjonowania. W przypadku ciągów pieszych Gdański Ośrodek Sportu przeprowadził dodatkowe badania, między innymi georadarem. Nie wykazały one żadnych kawern (pustych przestrzeni – red.) czy rozrzedzenia gruntu. To gwarantuje nam, że są one bezpieczne - zaznacza Paszkowski. 

W dokumentacji przetargowej pojawił się zapis o tym, że stan techniczny ścianek szczelnych pobrzeża jest katastrofalny. Dyrektor GOS tłumaczy, że okres żywotności tzw. ścianki Larsena wynosi około 60 lat i właśnie dobiega końca, dlatego trzeba ją wymienić. Nie oznacza to jednak, że taki jest stan całego nabrzeża.

- Długie i Rybackie Pobrzeże ma solidną podbudowę. Konstrukcje płytowe oparte są na drewnianych, dębowych palach, które gwarantują bezpieczeństwo i stabilność – tłumaczy dyrektor Paszkowski. 
 

Długie i Rybackie Pobrzeże ma cieszyć oko tak samo jak odnowiona Ołowianka, czy wypełniona inwestycjami Wyspa Spichrzów

Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Włodzimierz Bartosiewicz, podkreśla, że ta przebudowa nie jest działaniem interwencyjnym.

- To planowe działanie projektowe. Mamy w otoczeniu kładkę, która połączy wkrótce pobrzeże z już wyremontowaną Ołowianką. Na Wyspie Spichrzów realizowane są kolejne inwestycje, czas więc, by zadbać o wizerunek także tej części nabrzeża. Jego funkcja nieco się zmieni, a nam zależy na jak najwyższym standardzie tego miejsca – zaznacza dyrektor Bartosiewicz.

Na Wyspie Spichrzów powstają obecnie hotele oraz budynki mieszkaniowe. Także ona zostanie połączona z pobrzeżem za pomocą kładki
 

Przeczytaj także:

Rybackie Pobrzeże będzie zachwycać. Odnowione elewacje kamienic już cieszą okoKamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze