PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Modernizacja Drogi Królewskiej przesunięta o rok. Będą korzyści - jakie?

Modernizacja Drogi Królewskiej przesunięta o rok. Będą korzyści - jakie?
Miały być lata 2018-2019, będą 2019-20 - realizacja projektu przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu opóźni się z uwagi na unieważnienie przetargu na wybór koncepcji architektonicznej. W drugim podejściu rozpisany zostanie konkurs. W plany remontów w Śródmieściu w najbliższych latach wejdą za to dodatkowo ulice: Szeroka, Za Murami i św. Barbary.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Droga Królewska w Gdańsku, perspektywa z dachu Złotej Bramy w stronę Zielonej Bramy


Projekt pn. “Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu” został zainaugurowany dokładnie rok temu. Wtedy też działalność swoją rozpoczęła Rada Programowa Projektu powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska, która czuwać ma nad kolejnymi etapami jego realizacji. 15 ekspertów (architektów, urbanistów, historyków sztuki i konserwatorów) zajęło się przygotowaniem wytycznych dla przyszłych projektantów. Rekomendacje te - opracowane z uwzględnieniem wyników konsultacji społecznych z mieszkańcami i interesariuszami Drogi Królewskiej (przebiegły w formie warsztatów i ankiety on-line) ogłoszono w czerwcu 2016 r. i przekazano Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Ta zaś, zgodnie z decyzją rady i władz miasta, rozpisała przetarg na opracowanie koncepcji modernizacji ul. Długiej i Długiego Targu w formie dialogu konkurencyjnego. Przystąpiły do niego trzy pracownie architektoniczne. Ostatecznie, pod koniec listopada ubiegłego roku, dwie z nich przedłożyły swoje propozycje.

Obrady jury (w składzie: Agnieszka Kowalska - pomorski wojewódzki konserwator zabytków, architekci: Małgorzata Kolasińska, Jacek Droszcz i Paweł Wład Kowalski) nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Małgorzata Kolasińska, przewodnicząca Rady Programowej projektu przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu

- Było nam trudno zaakceptować zaproponowane koncepcje. Jedna z firm miała bardziej przepracowany temat. Widać też było, że sumiennie odniosła się do kontekstu historycznego, ale zabrakło nam w tej realizacji pomysłu, wizji. Druga propozycja zupełnie zaś tego kontekstu nie uwzględniała - wyjaśnia jurorka Małgorzata Kolasińska, zarazem przewodnicząca Rady Programowej. - Jako jury, postanowiliśmy przedstawić oba projekty radzie. Odbyło się kilka spotkań, również z projektantami i okazało się, że rada podziela nasze zdanie.

17 marca 2017 r. rada jednomyślnie zarekomendowała unieważnienie przetargu.

- Żadna z tych prac nie spełniła wymagań, które postawiliśmy przed projektantami. Od pierwszego spotkania pojawiły się wśród nas głosy, że trzeba zacząć od początku i szukać projektu w formie konkursu architektonicznego - dodaje Grzegorz Sulikowski z Rady Programowej (i miejski konserwator zabytków w Gdańsku). - Dziś już oficjalnie jako rada rekomendujemy ogłoszenie konkursu.

Grzegorz Sulikowski z Rady Programowej projektu przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu

Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej podkreślił, że przygotowania do konkursu nie zaczną się od zera - wytyczne Rady Programowej i obszerne opracowanie stworzone na potrzeby projektu przebudowy Drogi Królewskiej przez studentów architektury Politechniki Gdańskiej nadal będą obowiązywać projektantów.

- Oczywiście, idąc za rekomendacją rady i podejmując decyzję o rozpisaniu konkursu robimy krok do tyłu, przesuwamy harmonogram inwestycji o rok, ale uważamy że warto poświęcić ten czas, żebyśmy przez kolejne dziesiątki lat mieli doskonałą przestrzeń, z której będziemy dumni - tłumaczy Piotr Grzelak. - Przesunięcie przebudowy Drogi Królewskiej na rok 2019 daje nam jednocześnie dodatkowe możliwości jeśli chodzi o realizację innych inwestycji na Głównym Mieście. Remonty w tej części Gdańska wymagają planowania logistycznego, nie możemy przecież rozkopać wszystkich ulic na raz, ze względu na mieszkańców i ruch turystyczny. Dlatego, czekając na rozstrzygnięcie konkursu, najpierw przystąpimy do rewaloryzacji m.in. ul. Ogarnej i pierwszego etapu prac przy ul. Szerokiej.

Do 2020 roku zmodernizowane zostaną następujące ulice na Głównym Mieście (patrz mapa):

Planowane prace obejmą przebudowę infrastruktury podziemnej i położenie nowej nawierzchni dostosowanej do przestrzeni historycznej. Przebudowy dwóch najbardziej reprezentacyjnych i newralgicznych przestrzeni, czyli Drogi Królewskiej i Długiego Pobrzeża nastąpią jedna po drugiej, żeby uniknąć “rozkopania” najbardziej turystycznych miejsc jednocześnie.

Wiceprezydent Piotr Grzelak prezentuje plan najbliższych modernizacji ulic na terenie Głównego Miasta

W jaki sposób, poza środkami z budżetu miasta, będą finansowane te remonty?

- Ponieważ inwestycje te są w dużej mierze związane z przebudową infrastruktury podziemnej, elementem współfinansowania będą środki z Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego - odpowiada wiceprezydent. - Liczymy również na ogłoszenie konkursów w Ministerstwie Kultury na projekty ochrony dziedzictwa narodowego, ale póki co ich nie ma.

Trudno jeszcze określić kiedy zostanie rozpisany konkurs na przygotowanie projektu architektonicznego przebudowy Drogi Królewskiej.

- Mimo, że temat jest już bardzo dobrze przepracowany, potrzebujemy trochę czasu na odpowiedzialne decyzje. Trzy miesiące to absolutne minimum, żeby dopracować szczegóły dotyczące konkursu, czy też zadbać o odpowiednich jurorów - podkreśla Małgorzata Kolesińska.

Gdańska Droga Królewska w deszczu, 17 marca 2017 r.


Ostatni duży remont Drogi Królewskiej miał miejsce na początku lat 70. ubiegłego wieku. Z nawierzchni usunięto wówczas tory tramwajowe i wyłożono ją granitowymi płytami. Dziś ta przestrzeń Gdańska jest w kiepskim stanie: płyty popękały, a powierzchnia ulicy pełna jest poprzecznych spadków. Wymieniane przy różnych okazjach fragmenty posadzki w niczym nie przypominają pierwotnego wzoru.

Ważną sprawą jest wygląd nowej nawierzchni, kształt i lokalizacja małej architektury, przywrócenie, bądź nie - drzew przy ul. Długiej. Drugą, niezbędną, najkosztowniejszą i najbardziej czasochłonną częścią przebudowy będzie wymiana instalacji podziemnych. Najstarsze rury instalacji wodociągowej, sanitarnej i deszczowej pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Wymienione muszą zostać wszystkie, tak samo - instalacja energetyczna. Konieczne będzie także wzmocnienie warstwy podbudowy nawierzchni.

Wizualizacja pierwszego z projektów w unieważnionym przetargu

Wizualizacja drugiego z projektów w unieważnionym przetargu