PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Kładka na Wyspę Spichrzów. Kiedy zostanie otwarta dla spacerowiczów?

Kładka na Wyspę Spichrzów. Kiedy zostanie otwarta dla spacerowiczów?
Dokładnej daty uruchomienia obrotowego mostu nad Motławą jeszcze nie ma, ale wszelkie formalności z tym związane dobiegają końca. Niewykluczone, że po najnowszej gdańskiej kładce przejdziemy już w ostatnim tygodniu lipca. Wykonawca prac czeka na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wszystko wskazuje na to, że udostępnienie kładki pieszym, prowadzącej z ul. Św. Ducha na Wyspę Spichrzów, to kwestia najbliższych dni
Wszystko wskazuje na to, że udostępnienie kładki pieszym, prowadzącej z ul. Św. Ducha na Wyspę Spichrzów, to kwestia najbliższych dni
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W tym tygodniu Kapitanat Portu Gdańsk zatwierdził opracowaną oficjalną instrukcję obsługi obrotowej kładki. Okazało się, że obiekt ten jest na tyle nietypowy, iż napisanie takiej instrukcji nie było łatwym zadaniem. Pełna dokumentacja trafiła już do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który decyduje o wydaniu pozwolenia na użytkowanie wybudowanych obiektów.

 

   Stogi. Budowa ul. Nowej Portowej dobiega końca. Wygodniejszy dojazd do portu i DCT

 

- Kiedy to pozwolenie otrzymamy, a ufam, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu, wówczas kładka zostanie przekazana miastu, a następnie zostanie przez nas przejęta do eksploatacji, czyli do zarządzania i utrzymania - podkreśla Jan Kurbiel, członek zarządu spółki Granaria, która wybudowała kładkę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego z Miastem Gdańsk.

 

Najmłodszą gdańską kładkę udostępniono pieszym, testowo, na kilka dni w grudniu 2019 r.
Najmłodszą gdańską kładkę udostępniono pieszym, testowo, na kilka dni w grudniu 2019 r.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Kładka, która połączy Długie Pobrzeże na wysokości ul. Św. Ducha z Wyspą Spichrzów, ma 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości. Jest to obiekt obrotowy. Fundament kładki, o wadze co najmniej 100 ton, przypomina wynurzającą się na powierzchnię łódź podwodną. To na nim będzie obracać się pomost. Wynurzający się element ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku. Kładka będzie obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego.

Sygnał wysłany będzie do pracownika obsługi, który otwierać będzie kładkę za pomocą pilota. Przejście nad wodą nie ograniczy żeglugi na Motławie. Szerokość kanału żeglugowego, według ustaleń Urzędu Morskiego w Gdyni, wynosi niecałe 26 metrów i ten parametr zostanie zachowany po realizacji inwestycji.

Kładka, która połączy Główne Miasto z Wyspą Spichrzów jest inwestycją realizowaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Granaria Development Gdańsk, która zabudowuje północny cypel gdańskiej wyspy. Koszt budowy przeprawy to około 10 mln złotych.

Powstający w ramach PPP, na 18 tys. mkw. Wyspy Spichrzów, nowoczesny kompleks handlowo-mieszkaniowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej około 60 tys. mkw., składa się z hotelu i budynku mieszkaniowo-apartamentowego. Zawiązane partnerstwo zakłada także budowę opisanej wyżej kładki na wysokości ul. św. Ducha, jak również przebudowanie mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowację Długiego Pobrzeża, przebudowanie ul. Chmielnej (już zrealizowane) i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Inwestycja jest realizowana etapami i zakończy się w 2023 roku.

 

   Most Stągiewny będzie zwodzony. Zostanie przebudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

 

W pierwszych dniach stycznia br. spółka Granaria Development Gdańsk podpisała umowę ze spółką Vistal Gdynia SA. Ma ona przebudować Most Stągiewny w Gdańsku na most zwodzony. Wartość umowy, na wykonanie robót budowlanych obejmujących przebudowę mostu, wynosi ponad 6,6 mln złotych netto.

 

Długie i Rybackie Pobrzeża do remontu - podpisano umowę na projekt przebudowy

 

Co ciekawe, do wybuchu II wojny światowej ten most był zwodzony. Przebiegała też po nim linia tramwajowa prowadząca z Głównego Miasta na Stogi. Jego nośność to 40 ton. Na południe od Mostu Stągiewnego planowana jest budowa tzw. mariny południowej, stąd decyzja o przywróceniu jego dawnych funkcji. Prace mają zostać zrealizowane do listopada 2022 roku.

 

W ramach umowy ppp Most Stągiewny przebudowany zostanie na zwodzony
W ramach umowy PPP, Most Stągiewny przebudowany zostanie na zwodzony
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Most Stągiewny wkrótce znów zwodzony - poznaj jego sięgającą XVI wieku historię

 

Przed trzema laty uroczyście otwarto kładkę łączącą pobrzeże z wyspą Ołowianka. Ten obiekt jest zwodzony i otwierany dla jednostek pływających co 30 minut. Przez kolejne pół godziny z obiektu korzystają spacerowicze i rowerzyści. Ten zwodzony most ma 70,5 m długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Łączy dwa brzegi Motławy - w okolicy ul. Grodzkiej, w rejonie dawnego zamku krzyżackiego i gmachu filharmonii.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl