Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kładka na Ołowiankę. Kiedy zaplanowano jej otwarcie?

Budowa kładki na wyspę Ołowianka dobiega końca. Trwają ostatnie prace budowlane, montażowe i wykończeniowe. Znamy już dokładne terminy jej otwarcia oraz oddania do użytku. Kiedy przejdziemy suchą stopą przez Motławę?

A
A

Zwodzone przęsło kładki jest obecnie składane w całość
Zwodzone przęsło kładki jest obecnie składane w całość
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konstrukcja stalowa zwodzonej części kładki jest obecnie składana w całość – z elementów, które przez kilka tygodni przyjeżdżały do Gdańska z hal produkcyjnych w Zawierciu. Trwają też przygotowania do przetransportowania jej na plac budowy na Motławie. Poszczególne części przyszłego mostu są spawane, malowane, a także pokrywane warstwami antykorozyjnymi. Prace te odbywają się na lądzie - na wyspie Ołowianka.

- Zgodnie z harmonogramem, konstrukcja zostanie przetransportowana 8 maja i posadowiona na przyczółkach. Tego dnia nastąpi też zamknięcie toru wodnego - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Tymczasem na przyczółkach trwa wykańczanie budynku sterowni i wyposażanie go.

- Czekamy z niecierpliwością na główne elementy, czyli siłowniki hydrauliczne, które dotrą do nas z Holandii po świętach wielkanocnych - przyznaje dyrektor Bartosiewicz.


Zgodnie z harmonogramem 8 maja konstrukcja stalowa zostanie przetransportowana barkami na plac budowy na Motławie
Zgodnie z harmonogramem 8 maja konstrukcja stalowa zostanie przetransportowana barkami na plac budowy na Motławie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na koniec kwietnia zaplanowano ich montaż i uruchomienie. Potem nastąpi tygodniowa przerwa w pracach: ze względu na "majówkę".

Na Motławie prowadzone są też ostatnie prace budowlane, instalacyjne i montażowe pod przyszły most, zarówno od strony ul. Wartkiej, jak i od strony Ołowianki.

8 maja tor wodny zostanie zamknięty na trzy tygodnie. W tym czasie nastąpi posadowienie i montaż kładki.

26 maja zaplanowano otwarcie technologiczne (a więc podniesienie kładki). Przez kolejne ponad dwa tygodnie "dopinane" będą wszelkie formalności, by 14 czerwca oddać kładkę do użytkowania.
 

PRZY PLACU BUDOWY KŁADKI ZAMONTOWALIŚMY NASZĄ KAMERĘ. SPRAWDŹ, CO OBECNIE DZIEJE SIĘ NA MOTŁAWIE


W maju planowane są także prace związane z zabudową (egzotycznym drewnem Massaranduba) kierownic, znajdujących się przy fundamentach kładki. Drewno ma m.in. poprawić estetykę tej części mostu oraz zwiększyć bezpieczeństwo w transporcie wodnym. Konstrukcję nośną istniejących kierownic stanowią stalowe pale o długości 20 metrów. Te połączone są tzw. brusami, a na całej ich długości, od strony toru wodnego, zamontowane zostaną belki odbojowe o wymiarach 150x150mm. Przestrzeń pomiędzy brusami wypełniona zostanie właśnie egzotyczną Massarandubą, która wykazuje bardzo wysoką naturalną odporność na biodegradację.


14 czerwca kładka powinna zostać oddana do użytkowania!
14 czerwca kładka powinna zostać oddana do użytkowania!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Obecnie czekamy na dostawę elementów drewnianych, a na to potrzeba około 4-5 tygodni. Zamówienie zostało złożone przez wykonawcę prac. Drewno powinno dotrzeć do Gdańska w maju - informuje Włodzimierz Bartosiewicz.

DRMG zakłada, że prace związane z montażem konstrukcji stalowej, jak i z montażem drewnianej zabudowy mogą być prowadzone równolegle. Jeśli jednak okaże się, że Massaranduba dotrze nad Motławę z opóźnieniem, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by montaż tych elementów nastąpił już po otwarciu kładki. Wykonawca ma na to czas, zgodnie z umową, do końca czerwca.

Nowy zwodzony most w Gdańsku będzie miał 70,5 metra długości oraz od 6,76 do 10,56 metra szerokości. Połączy on dwa brzegi Motławy - w okolicy ul. Grodzkiej, w rejonie dawnego zamku krzyżackiego i gmachu filharmonii. Dzięki temu mieszkańcy i turyści szybciej i wygodniej będą mogli dostać się z Głównego Miasta na wyspę Ołowianka, a także do obiektów gastronomiczno-usługowych funkcjonujących na terenie Szafarni, Narodowego Muzeum Morskiego czy Muzeum II Wojny Światowej. 
 

Tak będzie wyglądać nowy zwodzony most w Gdańsku
Tak będzie wyglądać nowy zwodzony most w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Przeczytaj także:

Kładka na Ołowiankę. Pale solidnie umocowane, czas na montaż przęseł

Kładka na Motławie. W Zawierciu robią już ze stali zwodzone przęsło. Co dzieje się na placu budowy?Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***