PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Janusz Wosik - in memoriam. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Bursztynu na Amberif

Janusz Wosik - in memoriam. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Bursztynu na Amberif
Ponad 30 niezwykłych eksponatów zobaczymy w Muzeum Bursztynu w Gdańsku na pierwszej autorskiej wystawie śp. Janusza Wosika - niezwykle cenionego twórcy biżuterii. Ekspozycja „Janusz Wosik - in memoriam” będzie dostępna dla zwiedzających od 21 marca do 29 września 2019 r. 
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku to hołd dla artysty i niepowtarzalna okazja dla odwiedzających, by zobaczyć niezwykłą biżuterię
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku to hołd dla artysty i niepowtarzalna okazja dla odwiedzających, by zobaczyć niezwykłą biżuterię
Fot. M.K Szczerek / Muzeum Gdańska
 
- Inicjatywa zorganizowania tej wystawy zrodziła się nagle i spontanicznie jeszcze na pogrzebie artysty. Zaskoczeni jego niespodziewaną śmiercią przyjaciele, uczniowie, bursztynnicy oraz artyści reprezentujący inne dziedziny sztuki poczuli potrzebę upamiętnienia jego twórczości - mówi Renata Adamowicz, zastępca kierownika Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Gdańska.
 
„Janusz Wosik - in memoriam” jest pierwszą indywidualną wystawą jednego z najbardziej utalentowanych artystów-bursztynników, którego największą pasją była biżuteria. Poświęcił jej 40 lat życia. Jego znakiem rozpoznawczym były broszki inspirowane twórczością znanego niemieckiego artysty złotnika Michaela Zobla: kwadratowe najczęściej srebrne ramy wypełniał doskonale zaprojektowanymi i zakomponowanymi elementami, głównie bursztynami w różnych odmianach barwnych oraz amonitami. W swoich pracach często wykorzystywał także inne materiały jubilerskie, najczęściej macicę perłową, koral czy kryształ górski.
 
- Prace Janusza Wosika są istotnym dokumentem ilustrującym rozwój sztuki biżuteryjnej od lat 80. XX w. do pierwszej dekady XXI w. Również dziś zachwycają nie tylko mistrzowskim warsztatem, ale też niepowtarzalnym stylem, ciekawą kompozycją i poczuciem humoru, którego nigdy mu nie brakowało - dodaje Adamowicz.
 
Niestety, jego dokonania pozostają dziś dla większości nieznane, ponieważ artysta bardzo rzadko decydował się pokaywać swoje prace. - Wszelkie wcześniejsze propozycje zorganizowania takiej wystawy Janusz Wosik konsekwentnie odrzucał - przyznaje Renata Adamowicz. 
 
Jego znakiem rozpoznawczym były kwadratowe broszki wykonane ze srebra i bursztynu
Jego znakiem rozpoznawczym były kwadratowe broszki wykonane ze srebra i bursztynu
Fot. Muzeum Gdańska
 
Wystawa w Muzeum Bursztynu będzie zatem wydarzeniem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Być może będzie to jedyna okazja, by poznać dokonania artystyczne niezwykle uzdolnionego, ale tajemniczego bursztynnika. Na ekspozycję wybrano ponad 30 przedmiotów ze zbiorów własnych instytucji oraz wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Muzeum Bursztynu w Krakowie. Największa część eksponatów pochodzi jednak od prywatnych właścicieli, przyjaciół i znajomych artysty, którzy doceniali jego niezwykły talent i którzy pragną, by dzięki tej wystawie artysta nie został zapomniany.
 
- Był twórcą znakomitym. Wszystkie jego prace, do których udało nam się dotrzeć, wyróżniają się ogromnym profesjonalizmem przejawiającym się w pieczołowitym dopracowaniu najmniejszych, często nawet niewidocznych miejsc. Zarówno drobne precjoza o charakterze komercyjnym, jak i unikatowe małe formy rzeźbiarskie były perfekcyjnie zaprojektowane i z mistrzowską wręcz precyzją wykonane - podkreśla Adamowicz.
 
Uzupełnieniem ekspozycji będą prace wykonane przez uczniów Janusza Wosika: Piotra Reszczyńskiego, Norberta Wawrzyniaka, Ewę Mroczkowską i Danutę Malon. Będzie to okazja, by przekonać się, na ile młodzi zainspirowali się jego twórczością mistrza. 
 
 
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” będzie prezentowana w Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Targ Węglowy 26) od 21 marca do 29 września 2019 roku. Placówka jest czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz.: wt. 10:00-13:00, śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt.-sb. 10:00-16:00, sb. 10:00-16:00, niedz. 11:00-16:00. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. We wtorki wstęp wolny.
 
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl