Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Janusz Wosik - in memoriam. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Bursztynu na Amberif

Ponad 30 niezwykłych eksponatów zobaczymy w Muzeum Bursztynu w Gdańsku na pierwszej autorskiej wystawie śp. Janusza Wosika - niezwykle cenionego twórcy biżuterii. Ekspozycja „Janusz Wosik - in memoriam” będzie dostępna dla zwiedzających od 21 marca do 29 września 2019 r. 

A
A
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku to hołd dla artysty i niepowtarzalna okazja dla odwiedzających, by zobaczyć niezwykłą biżuterię
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku to hołd dla artysty i niepowtarzalna okazja dla odwiedzających, by zobaczyć niezwykłą biżuterię
Fot. M.K Szczerek / Muzeum Gdańska
 
- Inicjatywa zorganizowania tej wystawy zrodziła się nagle i spontanicznie jeszcze na pogrzebie artysty. Zaskoczeni jego niespodziewaną śmiercią przyjaciele, uczniowie, bursztynnicy oraz artyści reprezentujący inne dziedziny sztuki poczuli potrzebę upamiętnienia jego twórczości - mówi Renata Adamowicz, zastępca kierownika Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Gdańska.
 
„Janusz Wosik - in memoriam” jest pierwszą indywidualną wystawą jednego z najbardziej utalentowanych artystów-bursztynników, którego największą pasją była biżuteria. Poświęcił jej 40 lat życia. Jego znakiem rozpoznawczym były broszki inspirowane twórczością znanego niemieckiego artysty złotnika Michaela Zobla: kwadratowe najczęściej srebrne ramy wypełniał doskonale zaprojektowanymi i zakomponowanymi elementami, głównie bursztynami w różnych odmianach barwnych oraz amonitami. W swoich pracach często wykorzystywał także inne materiały jubilerskie, najczęściej macicę perłową, koral czy kryształ górski.
 
- Prace Janusza Wosika są istotnym dokumentem ilustrującym rozwój sztuki biżuteryjnej od lat 80. XX w. do pierwszej dekady XXI w. Również dziś zachwycają nie tylko mistrzowskim warsztatem, ale też niepowtarzalnym stylem, ciekawą kompozycją i poczuciem humoru, którego nigdy mu nie brakowało - dodaje Adamowicz.
 
Niestety, jego dokonania pozostają dziś dla większości nieznane, ponieważ artysta bardzo rzadko decydował się pokaywać swoje prace. - Wszelkie wcześniejsze propozycje zorganizowania takiej wystawy Janusz Wosik konsekwentnie odrzucał - przyznaje Renata Adamowicz. 
 
Jego znakiem rozpoznawczym były kwadratowe broszki wykonane ze srebra i bursztynu
Jego znakiem rozpoznawczym były kwadratowe broszki wykonane ze srebra i bursztynu
Fot. Muzeum Gdańska
 
Wystawa w Muzeum Bursztynu będzie zatem wydarzeniem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Być może będzie to jedyna okazja, by poznać dokonania artystyczne niezwykle uzdolnionego, ale tajemniczego bursztynnika. Na ekspozycję wybrano ponad 30 przedmiotów ze zbiorów własnych instytucji oraz wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Muzeum Bursztynu w Krakowie. Największa część eksponatów pochodzi jednak od prywatnych właścicieli, przyjaciół i znajomych artysty, którzy doceniali jego niezwykły talent i którzy pragną, by dzięki tej wystawie artysta nie został zapomniany.
 
- Był twórcą znakomitym. Wszystkie jego prace, do których udało nam się dotrzeć, wyróżniają się ogromnym profesjonalizmem przejawiającym się w pieczołowitym dopracowaniu najmniejszych, często nawet niewidocznych miejsc. Zarówno drobne precjoza o charakterze komercyjnym, jak i unikatowe małe formy rzeźbiarskie były perfekcyjnie zaprojektowane i z mistrzowską wręcz precyzją wykonane - podkreśla Adamowicz.
 
Uzupełnieniem ekspozycji będą prace wykonane przez uczniów Janusza Wosika: Piotra Reszczyńskiego, Norberta Wawrzyniaka, Ewę Mroczkowską i Danutę Malon. Będzie to okazja, by przekonać się, na ile młodzi zainspirowali się jego twórczością mistrza. 
 
 
Wystawa „Janusz Wosik - in memoriam” będzie prezentowana w Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Targ Węglowy 26) od 21 marca do 29 września 2019 roku. Placówka jest czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz.: wt. 10:00-13:00, śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt.-sb. 10:00-16:00, sb. 10:00-16:00, niedz. 11:00-16:00. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. We wtorki wstęp wolny.
 
***