PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Grobla II, III, IV i Straganiarska. Na świąteczny spacer do Śródmieścia

Grobla II, III, IV i Straganiarska. Na świąteczny spacer do Śródmieścia
W maju rozpocznie się remont i przebudowa ul. Św. Ducha. Od dwóch tygodni ul. Grobla IV pełni rolę deptaka, a od kilku miesięcy można wygodniej i bezpieczniej spacerować po wyremontowanych ulicach: Grobla II, Grobla III, Łagiewniki i Straganiarskiej. Zachęcamy do zajrzenia w tę część Głównego Miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ulica Grobla IV od dwóch tygodni funkcjonuje jako deptak

Na ul. Grobla IV, która od 31 marca jest zamknięta dla ruchu kołowego, można było zobaczyć w ostatnich dniach wielu pieszych. Niektórzy spieszyli się po swoje pociechy do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 50, inni siedzieli na ławkach wystawiając się na pierwsze, wiosenne promienie słońca, a do tego pojawiali się rowerzyści i dzieci na hulajnogach. Po przekształceniu w deptak ul. Grobla IV stała się bardziej kameralną i bezpieczniejszą przestrzenią.

To nie pierwsze takie miejsce na Głównym Mieście, gdzie wstępu nie mają kierowcy. Siedem lat temu zamknięta dla ruchu kołowego została Grobla I.

Karina Rembiewska, menadżer Śródmieścia, podkreśla, że kolejne zmiany są inspirowane głosami mieszkańców i Rady Dzielnicy.

Ulica Grobla IV

- Chcemy, by była to przestrzeń przyjazna dla ludzi. Zresztą pomysł z deptakiem nie wyszedł z urzędu, ale właśnie od okolicznych mieszkańców. Tę ulicę zamknięto kiedyś na czas remontu, a gdańszczanie uznali wówczas, że... bez samochodów zrobiło się przyjemniej, ponieważ ulica nabrała kameralnej atmosfery i chcieli ją mieć już na stałe - tłumaczy Rembiewska. - To na razie pilotaż. Zobaczymy, jaki wpływ będzie miało to rozwiązanie na inne ulice Głównego Miasta. Będziemy przyglądać się, jak ta przestrzeń będzie funkcjonować. Chcemy spróbować uspokoić ruch wokół SP nr 50, a nowy deptak to oddanie przestrzeni pieszym i rowerzystom, których w Śródmieściu jest bardzo dużo.

Ulica Grobla III

To nie jedyne zmiany w tej części miasta. W ubiegłym roku wyremontowano tu kilka uliczek. Na ul. Straganiarskiej odtworzono brukową nawierzchnię jezdni. Położono kostkę granitową, która zastąpiła dotychczasową nawierzchnię bitumiczną. W miejscu chodnikowych płytek betonowych pojawiły się szare płyty granitowe. Na odcinku od ul. Różanej do ul. Warzywniczej położono chodnikowe płytki betonowe w kolorze różowym. Na ul. Łagiewniki wykonano obustronny remont chodników na odcinku od ul. Heweliusza do ul. Gnilnej. Chodniki wykonano z płytki betonowej ułożonej w karo. Na ul. Grobla II i Grobla III wyremontowano chodnik po wschodniej stronie jezdni. Położono tu kostkę i płyty granitowe.

Przy ul. Grobla IV wymieniono chodnik leżący po wchodniej stronie ulicy - płytki betonowe zostały zastąpione kostką i płytami granitowymi. Wyremontowano również jezdnię – usunięto warstwę bitumiczną i położono kostkę kamienną. Poza tym zasadzono tu nowe drzewa, a także zamontowano stylizowane ławki i kosze na śmieci.

Ulica Grobla II

- To nowa jakość chodników i nowy sposób ich projektowania. Zależy nam na tym, by mieszkańcy i turyści mieli swobodę poruszania się pieszo po Śródmieściu. Stawiamy na płyty granitowe na chodnikach. Jest też nowa jakość kostki na jezdni ul. Straganiarskiej. Konserwator zabytków zgodził się na położenie tutaj kostki ciętej płomieniowanej - przyjaznej dla rowerzystów i pieszych, a do tego estetycznej – zaznacza Rembiewska.

Tam, gdzie to możliwe, miasto stara się też uzupełniać zieleń. Obecnie nie ma jej zbyt dużo ani na Starym, ani na Głównym Mieście. Posadzenie nowych drzew nie jest jednak prostym zadaniem. Po pierwsze – ze względu na obostrzenia konserwatorskie, a po drugie – Śródmieście jest tkanką historyczną z dużą ilością sieci podziemnych. Drzewa można nasadzać tylko w takich miejscach, gdzie tej infrastruktury nie ma, w przeciwnym razie doszłoby do tzw. kolizji.

Ulica Straganiarska

Za kilka tygodni prace remontowe rozpoczną się na ul. Św. Ducha, która przebudowana zostanie na odcinku o długości 292 metrów, od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej. Na jezdni, zamiast asfaltu, pojawi się kostka brukowa, poza tym wymienione zostaną chodniki i zamontowane elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe.

Przeczytaj także:

Remonty chodników. Tym razem w centrum Gdańska. Gdzie konkretnie?

Ulica Św. Ducha. Czas na kolejną modernizację na Głównym Mieście

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl