Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańskie Biennale Sztuki: najciekawsze prace pomorskich artystów w jednym miejscu

Gdańskie Biennale Sztuki 2016 to już czwarta edycja jedynego w naszym regionie wydarzenia artystycznego, które w tak szeroki sposób prezentuje twórczość artystów profesjonalnych, mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Każdego roku zrzesza kilkudziesięciu twórców: malarzy, rzeźbiarzy, grafików i autorów instalacji. Wybrane prace można oglądać do 12 lutego.

A
A

Zwycięska praca Zuzanny Golińskiej podczas Gdańskiego Biennale Sztuki 2014
Zwycięska praca Zuzanny Golińskiej podczas Gdańskiego Biennale Sztuki 2014
GGM

- Od pierwszej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki w 2010 roku koncepcja jest taka, żeby pokazać różnorodność, jeśli chodzi o tendencje i media bliskie artystom z województwa pomorskiego. Nie skupiamy się wokół konkretnych działań artystycznych czy wieku artystów - chcemy, żeby to było wydarzenie otwarte dla wszystkich artystów, oczywiście na tyle, na ile pozwalają nam na to możliwości ekspozycyjne - mówi kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska.

Przekrojowa prezentacja twórczości kilkudziesięciu pomorskich artystów - zarówno tych szerzej znanych, jak i debiutujących absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, i najnowsze tendencje oraz kierunki w sztukach wizualnych zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prace, które tam zobaczymy, zostały wyłonione w drodze konkursu: o ich wyborze zdecydowało jury.

Katarzyna Swinarska - kadr z filmu video Sopocianki
Katarzyna Swinarska - kadr z filmu video Sopocianki
GGM

- Szerokie pole tematyczne każdej edycji uruchamia kreatywność artystów, owocującą zaskakującymi interpretacjami tematu, co czyni Gdańskie Biennale Sztuki wydarzeniem o charakterze wielowymiarowym. Konkurs ten stanowi niezbity dowód na to, że artystyczne środowisko Pomorza nie jest hermetyczne, lecz otwiera się na różnego rodzaju możliwości techniczne i interpretacyjne, czerpiąc inspiracje zarówno ze sztuki rodzimej, jak i światowej – zachęcają organizatorzy.

Alicja Buławka-Fankidejska - ceramika
Alicja Buławka-Fankidejska - ceramika
GGM

Na wystawę w tym roku zakwalifikowali się następujący artyści: Alicja Bach, Beata Ewa Białecka, Marta Branicka, Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski, Maja Demska, Ada Dobrzelecka, Joanna Fluder, Agnieszka Gajewska, Krzysztof Gliszczyński, Natalia Górka, Martyna Jastrzębska, Małgorzata Kalinowska, Aleksandra Kalisz, Bogna Klaman Tarnowska, Dominika Krechowicz, Agnieszka Kucharska, Krzysztof Nowicki, Magdalena Pela, Agnieszka Piasecka, Czesław Podleśny, Ewa Skaper, Katarzyna Swinarska, Edyta Urwanowicz, Anna Waligórska, Tomasz Wlaźlak i Krzysztof Wróblewski.

Spośród artystów, którzy zakwalifikowali się na wystawę zostanie wyłoniony zwycięzca czwartej edycji Biennale oraz laureat Nagrody Publiczności, którą przyznają odwiedzający wystawę. Zwycięzca nagrody głównej dołączy do grona laureatów poprzednich edycji, wśród których są Dorota Nieznalska, Elvin Flamingo oraz Zuza Golińska.

Dmitrij Buławka-Fankidejski - rzeźba pt. Pytanie o przestrzeń
Dmitrij Buławka-Fankidejski - rzeźba pt. Pytanie o przestrzeń
GGM

Otwarcie wystawy finalistów konkursu Gdańskiego Biennale Sztuki 2016 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) odbyło się 16 grudnia 2016 r. Finisaż wystawy, w trakcie którego zostanie wręczona nagroda główna i nagroda publiczności odbędzie się 12 lutego 2017 r., o godz. 17. Wstęp wolny.

Beata Ewa Białecka - Gravida (olej na płótnie, haft)
Beata Ewa Białecka - Gravida (olej na płótnie, haft)
GGM

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***