PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Codziennie od soboty, 1 grudnia

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Codziennie od soboty, 1 grudnia
Dwupoziomowa Karuzela Gdańska, strefa gastronomiczna Food Court, Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni, parada elfów na inaugurację, świetlna animacja na wieży Katowni i wiele wiele innych. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy startuje w sobotę, 1 grudnia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aniołowie podczas otwarcia ubiegłorocznego Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego
Aniołowie podczas otwarcia ubiegłorocznego Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Każdego roku podczas Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego pojawiają się nowe atrakcje. W tym roku będzie to przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego, ale teraz zobaczymy, jak prezentuje się na Targu Węglowym. Gdańszczanie - posiadacze Karty Mieszkańca - będą mogli jeden raz skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A wszystkie te złotówki przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla dzieci osieroconych.

Kolejną nowością jest strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowany w centralnej części Targu Węglowego, który będzie działał do 13 stycznia 2019. Tu będzie po prostu pysznie! Będziemy smakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy też pić rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu. I oczywiście aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku. W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany, wyposażone w meble i promienniki grzewcze. 

plan atrakcji


Anioły, świątki i najwyższa choinka

Rzeczy absolutnie wyjątkowe, nierzadko jednoegzemplarzowe, w duchu eko i w duchu slow fashion znajdziemy na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP (wejście od ul. Piwnej i od strony Targu Węglowego). 

Miłośników nowoczesnego wzornictwa zachwycą przedmioty upcyklingowe: zegary, lampy, świeczniki, ręcznie polerowane męskie muszki, wełniane dzianiny, kolorowe czapki i kominy (z odzyskanych do ponownego szycia materiałów). Będą też mieli w czym wybierać wszyscy ceniący urodę artystycznego rękodzieła, bo i tu oferta będzie bogata: ludowe szopki, anioły i świątki, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, bombki z małych polskich manufaktur, grawerowane wałki do ciasta, ceramika artystyczna, biżuteria ze srebra, tytanu, bursztynu i tworzyw niekonwencjonalnych. Nie zabraknie też pomysłów na prezenty dla najmłodszych: edukacyjne łamigłówki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki. 


WSZYSTKO O JARMARKU - PROGRAM, ATRAKCJE...


Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk. Tu zachwycać nas też będzie najwyższa w Polsce 28-metrowa świecąca choinka i wspaniałe iluminacje, jak ogromny okręt galeon czy blisko 7-metrowy renifer.

Po raz pierwszy też na wieży Katowni będzie można oglądać niezwykły pokaz - świetlną animację z elementami 3D: Święta pełne światła, na którą we wszystkie soboty i niedziele (tylko o 18.00 i o 20.00) zaprasza Grupa GPEC. 


plan atrakcji (002)


Łoś Lucek powraca!

Tradycyjnie, sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła. Najweselej z pewnością będzie przy Łosiu Lucku, który będzie przemawiał do nas ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem Łosia jest Koło Widokowe AmberSky. 

Najbardziej całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę poczujemy przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, którą tym razem znajdziemy na terenie Forum Gdańsk.


Baśniowe orszaki i parady

W sobotę, 1 grudnia, Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć mu już będą we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta. Mikołaja będzie też można spotkać od 6 do 8 grudnia (w godz. 12.00-18.00) na mostku historycznym w Forum Gdańsk. Przyleci prosto z Laponii ze swojej wioski Rovaniemi, by spędzić ten czas z najmłodszymi właśnie w Gdańsku. Będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie i odebrać specjalny certyfikat podpisany przez Mikołaja.

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie m. in. tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).

Co ważne, dziecko będzie można pozostawić pod fachową opieką i w tym czasie miło spędzić czas na jarmarku. 


Dużym zainteresowaniem cieszy się Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła
Dużym zainteresowaniem cieszy się Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła
fot. Dominiki Paszliński/www.gdansk.pl


Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest dzielenie się z potrzebującymi. Jarmarkowi towarzyszy akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania zamkniętej ostatnio Bazyliki Świętego Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana.

Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni i odwiedzić stoisko Fundacji w Zbrojowni, bo tu znajdziemy ozdoby, bombki i oryginalne kartki świąteczne wykonane przez uczniów uczestniczących w towarzyszącym Jarmarkowi konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum.

W tak cudownym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, wędrując uliczkami, które zostaną wytyczone na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

GODZINY DZIAŁALNOŚCI JARMARKU

Stoiska: rzemiosło i rękodzieło / Targ Węglowy, 11.00-20.00

Stoiska: rzemiosło i rękodzieło / dziedziniec Forum Gdańsk, pon-sb 9.00-22.00, niedz 9.00-21.00

Strefa Gastro - Food Court / Targ Węglowy, pon-czw 13.00-20.00, pt-niedz 11.00-21.00

Więcej informacji na stronie bozonarodzeniowy.gda.pl


CZYTAJ TAKŻE:

Odpalamy święta. Moc atrakcji dla gdańszczan i gdańszczanek



oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl