Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk, jakiego nie znasz. Alternatywne spacery z lokalnymi przewodnikami

Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunia, Zaspa - jakie kryją tajemnice, a jakie atrakcje? Bezpłatne letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami pozwolą nam zobaczyć te dzielnice oczami mieszkańców. Pierwszy spacer odbył się w poniedziałek, 19 czerwca, na Biskupiej Górce. Wystarczy się zapisać.

A
A

Z Biskupiej Górki widać przepiękną panoramę Gdańska. Pierwszy spacer już 19 czerwca
Z Biskupiej Górki widać przepiękną panoramę Gdańska. Pierwszy spacer już 19 czerwca
Bartosz Bańka /Wyborcza Trójmiasto

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po gdańskich dzielnicach od 2011 roku. Zaczęli na Zaspie, gdzie przybliżają mieszkańcom i turystom historię powstawania Kolekcji Malarstwa Monumentalnego oraz założenia architektoniczne tej dzielnicy. W kolejnych latach dołączyły Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port i Orunia.

Wszystkie spacery są bezpłatne i będą organizowane do 17 września 2017. Aby wziąć w nich udział wystarczy napisać na adres: kontakt@ikm.gda.pl, 58 301 20 16.

Nowy Port - to tutaj odpoczywał Napoleon Bonaparte, rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów
Nowy Port - to tutaj odpoczywał Napoleon Bonaparte, rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów
Bartosz Bańka /Wyborcza Trójmiasto

- Letnie spacery zaczynamy 19 czerwca na Biskupiej Górce. W każdej dzielnicy proponujemy zwiedzanie dwa-trzy razy w tygodniu, także w weekendy. Każdy spacer jest inny, tak jak inne są historie i wspomnienia oraz ulubione dzielnicowe szlaki Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Warto wrócić do tej samej dzielnicy po raz drugi lub trzeci – zachęca Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Biskupia Górka, dzielnica blisko Śródmieścia, wznosząca się na mającym około 60 metrów wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. O skomplikowanej historii miasta, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od zauroczonych tym miejscem Lokalnych Przewodniczek i Przewodników. Spacery odbywają się w poniedziałki i środy, start o godz. 17.30 spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2 oraz w soboty, start o godz. 12.00. Warto założyć wygodne obuwie!

Dolne Miasto
Dolne Miasto
Bartosz Bańka /Wyborcza Trójmiasto

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani motoryzacji – historią montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a osoby zainteresowane publicznymi środkami transportu dziejami zabytkowej zajezdni. Każdy spacer po Dolnym Mieście wygląda inaczej i najlepiej samemu się o tym przekonać we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14.

Nowy Port to wyjątkowe miejsce na północnym skraju Gdańska. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Tutejsze mury pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie można zobaczyć w Nowym Porcie rzeźbę ryby pomuchel, Statuę Wolności i Kulę Czasu? Odkryć zapomniane podwórka i poczuć tutejszy klimat? O zwyczajnych i tych nietypowych miejscach opowiadają lokalni pasjonaci i entuzjaści – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Początek zwiedzania pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15.

Plan spacerów po Oruni. Jej historia sięga niemalże okresu powstania miasta
Plan spacerów po Oruni. Jej historia sięga niemalże okresu powstania miasta
Mat. prasowie

Orunia to historyczna dzielnica, pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław usytuowana niecałe 10 min drogi autobusem od Śródmieścia Gdańska. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Panuje tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, a spacerowicze znajdą ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które można odkryć podczas wspólnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10.

Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstała w latach 70. i 80. XX wieku. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte przestrzenie alei są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania malowideł, które z pozornie szarej, anonimowej dzielnicy Gdańska, czynią ją jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 murali, o różnorodnej tematyce - niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami - mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali we wtorki i czwartki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 13.00. Start wycieczek spod Klubu PLAMA GAK przy ul. Pilotów 11.


Harmonogram letnich spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

  • Biskupia Górka, poniedziałki i środy od 19 czerwca, start godz. 17.30, soboty od 24 czerwca, start godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: przy Kościele Zielonoświątkowym (ul. Menonitów 2).
  • Orunia, wtorki od 20 czerwca, start godz. 17.30, soboty od 24 czerwca, start 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru przed Kawiarnią Kuźnia (ul. Gościnna 10).
  • Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, wtorki, czwartki od 20 czerwca, start godz 17.30, soboty od 24 czerwca, start godz. 13.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru przy Plama GAK (ul. Pilotów 11).
  • Dolne Miasto, wtorki i czwartki od 20 czerwca, start godz. 17.30, niedziele od 25 czerwca, start godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: Stągwie Mleczne (ul. Motławska 14).
  • Nowy Port, środy od 21 czerwca, start godz. 17.30 i soboty od 24 czerwca, start o godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: dawny Morski Dom Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15.


Szczegółowy harmonogram spacerów znajduje się na: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.***