Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Fontanna Czterech Kwartałów po remoncie. Nowe wielokolorowe oświetlenie

Po trwającym kilka tygodni remoncie w czwartek, 1 czerwca, o godz. 21.00 nastąpi uroczyste otwarcie Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku. Będzie można podziwiać m.in nowe wielobarwne zamiast jednokolorowego oświetlenie fontanny.

A
A

Otwarcie Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku w 2009 roku
Otwarcie Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku w 2009 roku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przez ostatnie dni trwało testowanie fontanny pod względem regulacji wody i oświetlenia. Fontanna Czterech Kwartałów będzie uruchomina jako ostatnia z 11 gdańskich fontann, które zaczęły działać z początkiem maja.

Remont liczącej sobie 8 lat Fontanny Czterech Kwartałów - administrowanej jak większość fontann w mieście przez Gdańskie Wody - kosztował 430 tys. zł. Polegał na wymianie całego układu wewnętrznego, który był już mocno wyeksploatowany: wymieniono m.in dysze wielostrumieniowe sterowane podwodnymi agregatami fontannowymi.

Nowy system ma sprawniej i atrakcyjniej regulować wypływ wody z 24 dysz. Dużą i widoczną nowością jest zmiana oświetlania z jednobarwnego na kilkukolorowe.

Fontanna umiejscowiona jest naprzeciwko Kaplicy Królewskiej u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w Gdańsku. Jest podzielona na cztery części, które symbolizują historyczne kwartały: Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. Każdy z nich składa się ze szklanych pól w innym kolorze. Na rogu każdej kwarty leży naturalnej wielkości lew z brązu, każdy w innej pozie. Lwy przez lata stały się ulubioną przez najmłodszych atrakcją tej części Śródmieścia. 

Czytaj także:

11 gdańskich fontann. Gdzie można przysiąść przy szemrzącej wodzie?

***