PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dawny Gdańsk i zwierzęta? Idź na spacer, odkryj związane z tym tajemnice

Dawny Gdańsk i zwierzęta? Idź na spacer, odkryj związane z tym tajemnice
Na całym świecie pełniły rolę służebną, były przedmiotem sporów o to, czy mają duszę, a w dawnych czasach zdarzało się, że były wzywane do... sądów. O tym, jakie były losy zwierząt w dawnym Gdańsku i jakie gatunki można było spotkać na ulicach, przekonamy się w sobotę 25 lutego 2017 r. podczas kolejnego spaceru z popularnego cyklu „Gdańskie Miniatury”: „Tajemnice gdańskich uliczek - W zwierzyńcu - Stare Przedmieście”. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańskie Miniatury tym razem wyruszą śladami zwierząt

Jak wyglądał kiedyś „zwierzęcy” Gdańsk? - Ulicami jeździły powozy zaprzężone w konie. Na podwórkach trzymano w zagrodach świnie, kury i kaczki. Na łąkach za domami pasły się krowy i kozy. Po ogrodach i parkach kroczyły dumnie ozdobne ptaki: bażanty i pawie - pisze Klaudiusz Grabowski w książce „Gdańskie Miniatury”.

Więcej o zwierzętach i zwierzęcych motywach w mieście, w tym także w nazwach ulic, będzie można dowiedzieć się w sobotę 25 lutego, podczas spaceru zatytułowanego „Tajemnice gdańskich uliczek - W zwierzyńcu - Stare Przedmieście”.

- Z Gdańskimi Miniaturami będziemy odkrywać tajemnice Starego Przedmieścia i okolic. Odwiedzimy ulice: Ogarną, Kocurki, Żabi Kruk, Rzeźnicką i Plac Wałowy. Poznamy historię i legendy związane z tymi miejscami. Zobaczymy Basztę Białą oraz kościół św. Piotra i św. Pawła - mówi koordynatorka projektu Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Spacer będzie okazją do tego, żeby dowiedzieć się, jaka tajemnica wiąże się z nazwą Żabi Kruk, czy nazwa „Kocurki” wzięła się od małych kotków, a także czy na ulicy Rzeźnickiej faktycznie handlowano mięsem zwierząt. Nie zabraknie także opowieści o gdańskich karczmach i zajazdach, w które obfitowało niegdyś Stare Przedmieście, i o życiu nocnym w dawnym Gdańsku.

- Spacerować można indywidualnie, z mapką dostępną na naszej stronie lub w zorganizowanej grupie, z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker. W środę 22 lutego spotykamy się ze szkołami. Rodziny i grupy nieformalne zapraszamy w sobotę 25 lutego - dodaje Urbańczyk.

Mapkę można pobrać ze strony: www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Zwiedzanie z przewodniczką ruszy w sobotę w trzech turach do wyboru: o godz. 11 i 14 z ulicy Ogarnej 43, i o godz. 12.30 z Placu Wałowego 15 (spod Mała Zbrojownia). Spacer przeznaczony jest dla uczestników od 11. roku życia. Niepełnoletnie osoby muszą zapisać się z opiekunem. Wstęp wolny.

UWAGA: Mamy dla naszych czytelników pięć gratisowych egzemplarzy książki ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury”, wydanej przez Instytut Kultury Miejskiej. W publikacji znajduje się 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem podsumowującym wycieczkę. Szlaki prowadzą przez Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Dolne Miasto, Zaroślak, Biskupią Górkę i Stare Przedmieście, a książka odsłania tajemnice tych miejsc i historyczne ciekawostki.

Aby otrzymać egzemplarz wystarczy wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem na adres agata.olszewska@gdansk.pl. Pięć pierwszych osób otrzyma od nas publikację.

Ten temat może szczególnie zainteresować młodszych uczestników