Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dawny Gdańsk i zwierzęta? Idź na spacer, odkryj związane z tym tajemnice

Na całym świecie pełniły rolę służebną, były przedmiotem sporów o to, czy mają duszę, a w dawnych czasach zdarzało się, że były wzywane do... sądów. O tym, jakie były losy zwierząt w dawnym Gdańsku i jakie gatunki można było spotkać na ulicach, przekonamy się w sobotę 25 lutego 2017 r. podczas kolejnego spaceru z popularnego cyklu „Gdańskie Miniatury”: „Tajemnice gdańskich uliczek - W zwierzyńcu - Stare Przedmieście”. Wstęp wolny.

A
A

Gdańskie Miniatury tym razem wyruszą śladami zwierząt
Gdańskie Miniatury tym razem wyruszą śladami zwierząt
Instytut Kultury Miejskiej

Jak wyglądał kiedyś „zwierzęcy” Gdańsk? - Ulicami jeździły powozy zaprzężone w konie. Na podwórkach trzymano w zagrodach świnie, kury i kaczki. Na łąkach za domami pasły się krowy i kozy. Po ogrodach i parkach kroczyły dumnie ozdobne ptaki: bażanty i pawie - pisze Klaudiusz Grabowski w książce „Gdańskie Miniatury”.

Więcej o zwierzętach i zwierzęcych motywach w mieście, w tym także w nazwach ulic, będzie można dowiedzieć się w sobotę 25 lutego, podczas spaceru zatytułowanego „Tajemnice gdańskich uliczek - W zwierzyńcu - Stare Przedmieście”.

- Z Gdańskimi Miniaturami będziemy odkrywać tajemnice Starego Przedmieścia i okolic. Odwiedzimy ulice: Ogarną, Kocurki, Żabi Kruk, Rzeźnicką i Plac Wałowy. Poznamy historię i legendy związane z tymi miejscami. Zobaczymy Basztę Białą oraz kościół św. Piotra i św. Pawła - mówi koordynatorka projektu Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Spacer będzie okazją do tego, żeby dowiedzieć się, jaka tajemnica wiąże się z nazwą Żabi Kruk, czy nazwa „Kocurki” wzięła się od małych kotków, a także czy na ulicy Rzeźnickiej faktycznie handlowano mięsem zwierząt. Nie zabraknie także opowieści o gdańskich karczmach i zajazdach, w które obfitowało niegdyś Stare Przedmieście, i o życiu nocnym w dawnym Gdańsku.

- Spacerować można indywidualnie, z mapką dostępną na naszej stronie lub w zorganizowanej grupie, z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker. W środę 22 lutego spotykamy się ze szkołami. Rodziny i grupy nieformalne zapraszamy w sobotę 25 lutego - dodaje Urbańczyk.

Mapkę można pobrać ze strony: www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Zwiedzanie z przewodniczką ruszy w sobotę w trzech turach do wyboru: o godz. 11 i 14 z ulicy Ogarnej 43, i o godz. 12.30 z Placu Wałowego 15 (spod Mała Zbrojownia). Spacer przeznaczony jest dla uczestników od 11. roku życia. Niepełnoletnie osoby muszą zapisać się z opiekunem. Wstęp wolny.

UWAGA: Mamy dla naszych czytelników pięć gratisowych egzemplarzy książki ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury”, wydanej przez Instytut Kultury Miejskiej. W publikacji znajduje się 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem podsumowującym wycieczkę. Szlaki prowadzą przez Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Dolne Miasto, Zaroślak, Biskupią Górkę i Stare Przedmieście, a książka odsłania tajemnice tych miejsc i historyczne ciekawostki.

Aby otrzymać egzemplarz wystarczy wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem na adres agata.olszewska@gdansk.pl. Pięć pierwszych osób otrzyma od nas publikację.

Ten temat może szczególnie zainteresować młodszych uczestników
Ten temat może szczególnie zainteresować młodszych uczestników
Instytut Kultury Miejskiej

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***