Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Biskupia Górka. Zabezpieczają skarpę, zbudują nowy mur oporowy

W środę, 16 maja, rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem skarpy przy ul. Biskupiej. Nowy mur oporowy w tym miejscu powstanie zgodnie z wytycznymi ekspertyzy geotechnicznej. Prace potrwają do końca lipca.

A
A
Rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem skarpy przy ul. Biskupiej
Rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem skarpy przy ul. Biskupiej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W środę prowadzono głównie prace organizacyjne i przygotowawcze. W najbliższych dniach rozpoczną się roboty ziemne przy ul. Biskupiej pomiędzy budynkami nr 27 i 28. W ramach inwestycji rozebrane zostaną zniszczone części murów i wykonane nowe zabezpieczenai skarpy. Zgodnie z umową termin realizacji robót wynosi dziewięć tygodni. Ich wykonawcą jest spółka Geo-Ekspert, wybrana w przetargu ogłoszonym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Dzięki tej inwestycji przywrócona zostanie stateczność skarpy, a także utrzymane bezpieczeństwo drogi ul. Biskupiej oraz przyległych budynków. Realizacja prac ze względu na pilność wykonania odbywa się w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Co ważne, w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki, w tym miejscu planowana jest większa inwestycja, która kompleksowo zabezpieczy ten odcinek skarpy, jednak w realizowana będzie ona w kolejnych latach.

Zgodnie z umową dotyczącą rozpoczętej właśnie inwestycji, wykonawca jest zobowiązany do prowadzenia monitoringu geodezyjnego: po przejęciu placu budowy będzie realizował monitoring geodezyjny przekazanych reperów (znaki geodezyjne – red.) przez cały czas prowadzonych prac objętych zamówieniem. Wyniki pomiarów, zamieszczane w dzienniku, będą stanowiły element dokumentacji odbiorowej.

W najbliższych tygodniach wykonany zostanie mur oporowy przy jezdni ul. Biskupiej wraz z usunięciem karpiny, a także rozebrane przypory betonowe przy murze ceglanym. Powstanie także mur oporowy przy budynku ul. Na Stoku 11, a także rozebrane mury tarasowe. Po zakończeniu tych prac teren będzie zagospodarowany.

Budowa nowego muru oporowego powinna zakończyć się w ciągu dziewięciu tygodni
Budowa nowego muru oporowego powinna zakończyć się w ciągu dziewięciu tygodni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zgodnie z wytycznymi specjalistów, prace powinny być wykonywane bez wibracji i przy użyciu sprzętu, którego masa w pierwszym etapie nie może przekraczać 1 tony. W okresie powstawania umocnień na ul. Biskupiej dopuszczony będzie ruch wahadłowy dla pojedynczych pojazdów (poruszających się z prędkością 15 km/h o maksymalnej masie 2,5t).

13 marca b.r. od skarpy na ul. Biskupiej oderwał się fragment muru oporowego. Stało się to na wysokości ul. Biskupiej 20, na terenie nieruchomości ul. Na Stoku 11. GZDiZ zdecydował wówczas o zamknięciu dla ruchu kołowego części ul. Biskupiej (od skrzyżowania z ul. Na Stoku). Zlecona została również ekspertyza, która określiła przyczynę awarii, sposób użytkowania do momentu zabezpieczenia oraz metodę i termin koniecznego zabezpieczenia.

W połowie marca br. pękła tu część muru oporowego
W połowie marca br. pękła tu część muru oporowego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przeczytaj także:

Miasto czeka na ekspertyzy dotyczące osunięcia ziemi na Biskupiej Górce***