PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Artyści o ekologii. W "Łaźni" trwa międzynarodowa wystawa „Imbalance”. Warto!

Artyści o ekologii. W "Łaźni" trwa międzynarodowa wystawa „Imbalance”. Warto!
Aż 26. twórców m.in. z Argentyny, Hiszpanii, USA i Polski zostało zaproszonych do stworzenia wspólnego międzynarodowego projektu dotyczącego natury i człowieka. Tak powstała wystawa „Imbalance”, na którą składają się rysunki, zdjęcia, filmy i obiekty, ukazujące problemy współczesnego świata: katastrofy ekologiczne, wyzysk ekonomiczny czy walkę o surowce naturalne. Ekspozycja trwa do 19 listopada 2017 r.

Jedna z 10. kolorowych fotografii z serii Black Tide (Czarny przypływ), 2002-2003, nieżyjącego już amerykańskiego fotografa Allana Sekuły

- Wystawa „Imbalance” dotyczy sytuacji globalnej, ponieważ dziś - niestety - większość problemów ekologicznych dotyczy całej planety, a wszyscy jesteśmy z sobą połączeni. To, co lokalne, staje się globalne, i odwrotnie. Nie ma innego sposobu, aby o tym myśleć - przekonuje Blanca de la Torre, kuratorka ekspozycji, którą można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku.

Prace w większości pochodzą z kolekcji MUSAC (Muzeum Sztuki Współczesnej Castilli i León), w rodzinnym mieści de la Torre w Hiszpanii. Zaproszeni przez nią twórcy pochodzą jednak z całego świata - z Argentyny, Peru, Boliwii, Hiszpanii, Danii, Niemiec, Irlandii, Polski, Słowenii, Albanii, a nawet z Południowej Afryki, USA czy Japonii. Za pomocą rozmaitych mediów, z różnych perspektyw, włączają się w proces rewidowania koncepcji natury i naszych z nią powiązań.

- Projekt „Imbalance” (ang. „zachwianie równowagi” - przyp. red.) dotyczy różnych powiązań sztuki i ekologii, rozpatrywanych nie tylko z punktu widzenia ekologii - zastanawia się bowiem także nad wyzwaniami: politycznymi i społecznymi, jakie to ekologia stawia współczesnemu światu - mówi Agnieszka Kulazińska, polska koordynatorka wystawy z CSW „Łaźnia”. - Nie dotyczy tylko natury, pytania stawiane przez ekologów przenoszą się na inne obszary naszego życia.


ZOBACZ FILM Z WYSTAWYWystawa znajduje się na dwóch piętrach galerii i składa się z kilkudziesięciu prac. Została podzielona na cztery rozdziały - wśród nich znalazły się takie, które dotyczą katastrof ekologicznych („Katastrofy naturalne jako konsekwencja kapitalocenu”) czy zagadnienia nawyków konsumenckich - gdzie artyści pokazują, że to jak żyjemy na co dzień, przekłada się na stan środowiska naturalnego (rozdział „Zarządzanie zasobami i obyczaje konsumenckie”).

Jest też część „Oswojenie pejzażu, polityki terenowe i dialektyki Natury”, a także rozdział poświęcony nierównościom społecznym wynikającym z nierównomiernego rozwoju ekonomicznego różnych obszarów - zatytułowany „Ku globalnemu Południu”. Dotyczy podziału współczesnego świata i tego, jak biedne południe planety pracuje na dostatnie życie bogatej północy.

- Ta wystawa wyrasta z niepokoju o stan naszej planety i ekologicznej klęski, w której Ziemia się znajduje. Jest próbą przyjrzenia się temu, co każdy z nas może zmienić, żeby polepszyć tę sytuację. Rozdział „Globalne południe” pozwala zobaczyć, w jaki sposób wykorzystujemy biedniejsze regiony świata i niszczymy tam naturę, żeby tutaj prowadzić dostatnie życie - dodaje koordynatorka.


Fragment projektu audio-wideo autorstwa Lúy Coderch (Peru)

Inny rozdział poświęcony jest wizji współczesnego świata uzależnionego od ropy naftowej i innych paliw kopalnych. Obrazuje go cykl rysunków argentyńskiego artysty Máximo Gonzáleza, który pokazuje świat po katastrofie: wyczerpaniu źródeł ropy naftowej. Jego wizja jest jednak bardziej optymistyczna, niż mogłoby się wydawać. Bezużytecznym bez paliwa samochodom daje nowe życie - stają się doniczkami na rozłożyste rośliny, na których rosną warzywa i owoce.

- „Imbalance” opisuje świat z różnych punktów widzenia. Stawia pytania, dlaczego cała nasza współczesność oparta jest na ropie naftowej, i co z tego wynika - jakie katastrofy, jakie problemy - komentuje Kulazińska. - Cała wystawa jest próbą odnalezienia równowagi - Blanca de la Torre starała się unikać słów „zrównoważony rozwój”, ponieważ to sformułowanie pojawiało się już w tylu filmach dokumentalnych, że stało się sloganem. Ale stawia pytanie, jak możemy znaleźć tę równowagę pomiędzy nami, naszymi nawykami konsumenckimi, tym, jak żyjemy, a tym, co dzieje się w biedniejszych częściach świata. Jak żyjąc tu, mamy wpływ na to, co dzieje się tam. 

Ewoluująca praca Federico Guzmána - instalacja, której centralną częścią jest donica przypominająca kulę ziemską, w której artysta umieścił nasiona różnych roślin. Nad donicą umieszczona została lampa ogrzewająca, która umożliwi roślinom wzrost. Instalacja będzie ewoluować w miarę rozwoju roślin

Wystawę „Imbalance” można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) do 19 listopada 2017 roku, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Galeria czynna jest we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godz. 12-18, i w czwartki w godz. 12-20. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, uczniowski 1 zł. W środy wstęp wolny.

17 listopada 2017 r. odbędzie się finisaż wystawy „Imbalance”, podczas którego będzie miał miejsce panel dyskusyjny o ekologii i wyzwaniach, jakie współcześnie stawia ochrona środowiska. W rozmowie wezmą udział kuratorka wystawy Blanca de la Torre oraz naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego - patronat merytoryczny objęły Wydział Biologii i Filologiczny UG.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze