Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

454. Urodziny Williama Szekspira i „Poskromienie złośnicy” na deskach GTS

Urodziny Williama Szekspira obchodzimy tradycyjnie 23 kwietnia. Z tej okazji na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego aż dwa razy - 23 i 24 kwietnia - wystawiony zostanie spektakl „Poskromienie złośnicy” w wykonaniu Teatru PAPAHEMA, który po raz pierwszy zagra na głównej scenie GTS, ale nie po raz pierwszy w Gdańsku. Podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego aktorzy zachwycili publiczność i zostali wyróżnieni ich Nagrodą oraz Nagrodą Gazety „Shakespeare Daily” w Konkursie SzekspirOFF.

A
A
'Poskromienie złośnicy' w interpretacji Teatru PAPAHEMA to mieszanka żartu z powagą, kostiumu z współczesną wrażliwością
'Poskromienie złośnicy' w interpretacji Teatru PAPAHEMA to mieszanka żartu z powagą, kostiumu z współczesną wrażliwością
Bartek Warzecha

Nie będzie to klasyczne odczytanie sztuki Szekspira, ponieważ za tę, prawdopodobnie jedną z najbardziej szowinistycznych ze sztuk Szekspira, zabrało się dziewięcioro młodych aktorów - absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W ich interpretacji gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec pana i małżonka, to mieszanina konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem żartu i formy zabawy z widzem, śmiechu nie pozbawionego refleksji na temat przypisywanych kobietom ról i prób wymykania się im.

W ujęciu Teatru PAPAHEMA “Poskromienie złośnicy” nabiera nowych znaczeń. Sztuka stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje też widzowi możliwość wyboru. To efekt zderzenia sztywnej konwencji ze współczesną wrażliwością młodych twórców wyczulonych na problemy partnerstwa, relacji i równości płci.


Na scenie zobaczymy: Paulinę Moś, Małgorzatę Patryn-Gurłacz, Katarzynę Pietruską, Helenę Radzikowską, Przemysława Bollina, Filipa Gurłacza, Patryka Ołdziejewskiego, Pawła Rutkowskiego, Mateusza Trzmiela i Piotra Wiktorko. Opiekę artystyczną nad spektaklem objęłą Sylwia Janowicz-Dobrowolska.

Z powodu dużego zainteresowania sztuka zostanie zagrana dwa razy na głównej scenie GTS: 23 i 24 kwietnia 2018, o godz. 19.


Na scenie zobaczymy Paulinę Moś, Małgorzatę Patryn-Gurłacz, Katarzynę Pietruską, Helenę Radzikowską, Przemysława Bollina, Filipa Gurłacza, Patryka Ołdziejewskiego, Pawła Rutkowskiego, Mateusza Trzmiela i Piotra Wiktorko
Na scenie zobaczymy Paulinę Moś, Małgorzatę Patryn-Gurłacz, Katarzynę Pietruską, Helenę Radzikowską, Przemysława Bollina, Filipa Gurłacza, Patryka Ołdziejewskiego, Pawła Rutkowskiego, Mateusza Trzmiela i Piotra Wiktorko
Bartek Warzecha

Teatr PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrem Montownia, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Widzieliśmy ich w Gdańsku na 20. Festiwalu Szekspirowskim, gdzie w nurcie SzekspirOFF za spektakl „Macbett” otrzymali III nagrodę. Zdobyli też Nagrodę Publiczności i Nagrodę Gazety Festiwalowej „Shakespeare Daily” na 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF za spektakl „Poskromienie złośnicy”.

Aktorów wyróżniono również Świadectwem Otwartego Umysłu przyznawanym przez Redakcję Gazety Wyborczej w ramach Akcji „Przystanek Młodzi”.

PAPAHEMA to także laureaci konkursu teatralnego dla młodych twórców MONTOWNIA BIS organizowanego przez Teatr Montownia (w ramach konkursu powstał spektakl pt. „Molière. Z urojenia” na podstawie dramatu Michaiła Bułhakowa).

W ich repertuarze znaleźć można propozycje dla widzów dorosłych i dla dzieci: „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Ich czworo”; „Macbett” Eugène Ionesco; „Calineczka dla dorosłych” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena (stworzona we współpracy z Teatrem Montownia); „Alicja po drugiej stronie lustra” według prozy Lewisa Carrolla w reżyserii Przemysława Jaszczaka; „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira; „Niezwykły lot pilota Pirxa” na podstawie prozy Stanisława Lema w reżyserii Jerzego Machowskiego; performans „Wojna. Trzęsienie rodziny” w reżyserii Przemysława Jaszczaka, a także "Skłodowska. Radium Girl" w reżyserii Agaty Biziuk.

„Poskromienie złośnicy” Teatru PAPAHEMA w przekładzie Stanisława Barańczaka

Gdański Teatr Szekspirowski, ul. W. Bogusławskiego 1.

23 kwietnia 2018, godz. 19:00 oraz 24 kwietnia o godz. 19:00.

Bilety:

  • 40 zł N / 30 zł U – parter, miejsca siedzące
  • 30 zł / 20 zł – galerie na wprost oraz część miejsc na galeriach bocznych
  • 20 zł / 15 zł – galerie boczne

Opieka artystyczna: Sylwia Janowicz-Dobrowolska

Scenografia: Sylwia Maciejewska

Muzyka: Natasza Topor

Choreografia: Anna Sawicka-Hodun

Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Czas trwania: 100 minut.***