PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

153 mieszkania na Dolnym Mieście. TBS Motława rozpoczyna budowę

153 mieszkania na Dolnym Mieście. TBS Motława rozpoczyna budowę
TBS Motława rozpoczyna zabudowę kwartału na Dolnym Mieście. W pięciu budynkach wielorodzinnych łącznie powstaną 153 mieszkania. W następnej kolejności zostaną wyremontowane kamienice znajdujące się przy ulicy Kurzej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

TBS Motława zamierza domknąć zabudową kwartał zlokalizowany przy ulicach Kieturakisa – Reduta Wyskok – Szczygła – Wróbla. Zostanie on zabudowany pięcioma budynkami wielorodzinnymi z wewnętrzną przestrzenią rekreacyjną przeznaczoną dla mieszkańców. Jako pierwszy powstanie dom przy ul. Kieturakisa 8. 28 lipca 2017 r. została podpisana umowa pomiędzy TBS Motława a wykonawcą – PBMiR Budros sp. z o.o. Prace na placu budowy ruszą lada dzień, a zakończą się w sierpniu przyszłego roku. Inwestycja jest finansowana z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu wspierania budownictwa mieszkaniowego, wkładu Gminy Miasta Gdańska, partycypacji najemców oraz środków własnych TBS.

Koncepcja architektoniczna zabudowy mieszkaniowej ul. Wróbla i ul. Szczygla

Mieszkania na wynajem
W pierwszym budynku (przy ul. Kieturakisa 8) znajdą się 22 mieszkania o łącznej powierzchni ponad 1 tys. m². Mieszkania nie będą duże – ich średnia powierzchnia wyniesie 40 m². Najemcami będą osoby z miejskiej listy oczekujących na mieszkanie w TBS, które wpłacą kwotę partycypacyjną. Co najmniej połowa lokali zostanie wynajęta rodzinom z dziećmi. Pod budynkami znajdą się garaże podziemne; na każde mieszkanie będzie przypadać co najmniej jedno miejsce parkingowe.
Podczas drugiego etapu inwestycji, realizowanego od czerwca przyszłego roku do sierpnia 2019 r., powstanie budynek przy ul. Kieturakisa 6. Znajdzie się w nim 35 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1700 m². Projekty obydwóch domów przy ul. Kieturakisa przygotowała pracownia Meso Architekci Maciej Marszal, Michał Marszal. Po ich wybudowaniu TBS Motława planuje przystąpić do realizacji kolejnych trzech budynków w kwartale (przy ul. Wróblej i Szczyglej). W kompleks zostanie wkomponowana, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, elewacja kamienicy przy ul. Szczyglej 3/4. Jej fasada zostanie zachowana, cała reszta powstanie od nowa. Zgodnie z koncepcją zabudowy, w następnych trzech budynkach znajdzie się 96 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 4 tys. m². Przebudowie ulegnie również ulica Szczygla. Realizacja zabudowy od strony ulic Wróbla i Szczygla jest planowana na lata 2019-2022.

Koncepcja architektoniczna zabudowy mieszkaniowej ul. Wróbla i ul. Szczygla - widok od ul. Wróblej

Kamienice do uratowania
W kolejnych latach TBS Motława planuje remont przedwojennych kamienic przy ulicy Kurzej, które obecnie stoją opuszczone. W nich także powstaną lokale na wynajem, przy czym ich układ zostanie tak zmodyfikowany, aby swoją powierzchnią i funkcjonalnością odpowiadały obecnym potrzebom.
Plany inwestycyjne TBS Motława wpisują się w działania rewitalizacyjne prowadzone na Dolnym Mieście. Ta część Gdańska, wraz ze Starym Przedmieściem i Placem Wałowym, znalazła się na liście projektów rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023. Na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu zostaną zainwestowane środki w wysokości ponad 23 mln, z czego około 70% wyniesie dofinansowanie unijne. Prace będą dotyczyć m.in. remontów kamienic, przebudowy ulic i zagospodarowania przestrzeni publicznych. Poza miejskimi projektami rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie unijne, pojawia się wiele innych inicjatyw, w tym budowa realizowana przez TBS Motława. Dolne Miasto zmienia się więc i zyskuje na popularności – także wśród nowych mieszkańców.

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze