PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

14 stycznia msze za uchodźców w całej Polsce. W Gdańsku u dominikanów

14 stycznia msze za uchodźców w całej Polsce. W Gdańsku u dominikanów
Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, zaproponowała modlitwę za uchodźców w polskich kościołach w niedzielę, 14 stycznia. Na jej apel w Gdańsku odpowiedziała bazylika św. Mikołaja ojców dominikanów. - Nie chcemy dzielić Polaków spornym tematem, chcemy się pomodlić - zaznacza ojciec Maciej Okoński, przeor gdańskiego klasztoru.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Biskup Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji

O mszy za uchodźców napisał portal Laboratorium Więzi. Zaczęło się od odwiedzin Janiny Ochojskiej we Wspólnocie Taizé we Francji. Szefową Polskiej Akcji Humanitarnej poruszyły słowa modlitwy za uchodźców brata Marka, jednego z polskich braci z Taizé.

Jak się dowiedziała, brat Marek korzystał ze specjalnego formularza mszalnego - dostępnego w Mszale rzymskim, pozycja 40.

Formularz „Mszy za Uchodźców i Wygnańców” jest w naszym kraju w zasadzie nieznany. Znajduje się pod nr. 40. w części „Msze i modlitwy w różnych potrzebach”.

Ochojska zaproponowała, żeby podobne modlitwy za uchodźców, jak w Taize, odbyły się także w Polsce. Akurat 14 stycznia, w niedzielę, przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Ochojska: - Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe. Skoro wysłałam konwój do Sarajewa nie mając nic, to teraz „mając” wielu ludzi dobrej woli wokół, jestem pewna, że to się uda.

Do akcji przyłączyły się katolickie redakcje: Deon.pl, Dominikanie.pl, Laboratorium „Więzi”, KAI, Jezuici.pl, „Niedziela”, „Tak rodzinie”, „Przewodnik Katolicki”, Franciszkanie.pl, Aleteia.pl, „Różaniec”, Misyjne.pl.

Współorganizatorzy zachęcają, by przekazywać informacje znajomym księżom oraz 14 stycznia w parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca na świecie.


Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, jest pomysłodawczynią mszy za uchodźców w polskich kościołach

W Gdańsku, jak informuje strona mszazauchodzcow.pl do inicjatwy przyłączyli się gdańscy dominikanie z bazyliki św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72.

Potwierdza to ojciec Maciej Okoński, przeor klasztoru ojców dominikanów w Gdańsku. - Nie róbmy z modlitwy sensacji - mówi. - Tak, jak modlimy się za potrzebujących, czy za ludzi w desperacji, tak w niedzielę, 14 stycznia, pomodlimy się do Pana Boga za uchodźców, wygnańców i ludzi bez dachu nad głową. Nie chcemy dzielić Polaków spornym tematem, chcemy się pomodlić.

U dominikanów w Gdańsku msze za uchodźców i wygnańców odbędą się w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 16 i 19.

Akcję wsparł m.in. Prymas Polski, abp. Wojciech Polak. Powiedział on: - Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem [pozycja 40 - red.], zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał biskup Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji. W oświadczeniu biskupa Zadarko czytamy:

Wezwanie do modlitwy według formularza „za uchodźców i wygnańców” jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili Mszę według formularza.

Jest to modlitwa o to, żebyśmy byli gotowi okazać im „szczerą dobroć”, a oni mogli bezpiecznie wrócić do własnych ojczyzn i zbudować sensownie swoją przyszłość. Te intencje bardzo trafnie odpowiadają na problemy i potrzeby współczesnego świata. Również na wyzwania stojące przed nami, Polakami. Mamy bowiem rosnąca liczbę migrantów z Ukrainy. Przybywają za pracą, bo zmusza ich bieda. Niektórzy poszukują u nas lepszych i bardziej godnych warunków do życia.

Bardzo potrzebujemy takiej modlitwy. Z jednej strony dlatego, że widzimy, jak ogromnym wyzwaniem stojącym przed całym światem jest pomoc „przybyszom i ludziom opuszczonym”. Z drugiej strony odczuwamy wręcz na co dzień, ile napięć i podziałów budzi ten temat w Polsce i jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Jak ważna jest umiejętność zbudowania życia z obcymi według chrześcijańskiego ducha.

To jest dobra okazja, żeby – pozostawiając wszystkie toczące się na ten temat, naładowane skrajnymi emocjami i różnego rodzaju ideologiami dyskusje – stanąć przed Panem Bogiem i prosić za nich, ale również za nas samych, żeby dał nam „serce czułe na potrzeby ubogich i przybyszów” i żebyśmy mieli odwagę roztropnie i dalekowzrocznie odpowiedzieć na to ogromne wyzwanie.

Jest to też odpowiedź na apel papieża zawarty w orędziu na światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który w tym roku przypada w niedzielę 14 stycznia. Papież prosi w nim o przyjęcie, ochronę, promowanie i integrowanie migrantów i uchodźców. Nie da się tego zrobić bez modlitwy, która jest pierwszym sposobem działania chrześcijan, otwiera nasze serca i uzdalnia do odpowiedzi na ewangeliczne oczekiwanie Jezusa Chrystusa: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”. Odpowiedź ta w pomocy migrantom i uchodźcom to coś więcej niż nawet najlepiej zorganizowana pomoc humanitarna.




Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze