Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przymorze Wielkie. Przy ul. Olsztyńskiej powstaje parking oraz miejsce do rekreacji

Teren dawnego boiska przy ul. Olsztyńskiej zmienia się diametralnie. Powstaje tu właśnie m.in. parking na 60 samochodów, a także strefa rekreacji dla mieszkańców. To zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2017 roku. Problemy ze znalezieniem przez miasto zainteresowanego inwestycją wykonawcy sprawiły, że jest ona realizowana dopiero teraz.

A
A
Przy ul. Olsztyńskiej widać już nowe miejsca postojowe
Przy ul. Olsztyńskiej widać już nowe miejsca postojowe
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Na skwerze przy ul. Olsztyńskiej zakończono budowę chodników i trwa właśnie układanie kostki brukowej oraz krawężników pod parking. W najbliższym czasie rozpocznie się montaż urządzeń siłowni zewnętrznej oraz urządzeń zabawowych dla najmłodszych mieszkańców.

Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego zakładał: budowę parkingu na 60 miejsc postojowych wraz z wykonaniem odwodnienia terenu, a także powstanie terenu sportowo - rekreacyjnego z placem zabaw, alejkami oraz miejscami wypoczynku. Zamontowany zostanie m.in. zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, karuzelą rotacyjną, huśtawką "bocianie gniazdo", huśtawkami wagowymi i bujakami sprężynowymi. Będzie też piaskownica, trampolina, ławki młodzieżowe, a także meble miejskie: stojaki na rowery i kosze na śmieci.
W ramach inwestycji wykonana zostanie także instalacja oświetleniowa dla parkingu oraz strefy rekreacyjnej. Ze względów bezpieczeństwa nowy plac zabaw zostanie ogrodzony, a na całym terenie pojawią się nasadzenia zastępcze.

Zaniedbany asfaltowy teren stanie się teraz atrakcyjną przestrzenią z miejscem i dla kierowców, i dla osób, które chcą przyjemnie spędzić wolny czas.

Inwestycja powinna zakończyć się w listopadzie br. Realizuje ja Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIZAN Sławomir Ossowski.


Tak wyglądał skwer przy ul. Olsztyńskiej jeszcze kilka miesięcy temu
Tak wyglądał skwer przy ul. Olsztyńskiej jeszcze kilka miesięcy temu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Przypomnijmy. W 2017 roku opracowano dokumentację związaną z projektem wykonanym przez Studio Kwadrat Beata i Paweł Jurago S.C . Pozyskano również uzgodnienia konieczne do realizacji zadania. Pierwszy przetarg, który miał wyłonić wykonawcę robót, ogłoszono we wrześniu 2017 r. Nikt jednak do niego nie przystąpił. Postępowanie trzeba było unieważnić. W związku ze zbliżającą się zimą, kolejne przetargi ogłaszono w 2018 r.

- Realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego, jak i każdej inwestycji, jest procesem złożonym, wymagającym spełnienia szeregu formalności, a co za tym idzie i czasu – tłumaczy Agnieszka Zakrzacka, z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację inwestycji w Gdańsku. - W pierwszej kolejności sporządzana jest dokumentacja projektowa, pozyskiwane są uzgodnienia z zarządcą terenu, gestorami sieci oraz pozwolenia administracyjne konieczne do rozpoczęcia realizacji robót. Dopiero po uzyskaniu pełnej dokumentacji (projektu, uzgodnień i pozwoleń administracyjnych), której opracowanie zlecane jest w drodze zamówień publicznych, rozpisywany jest przetarg na realizację robót. Opracowanie dokumentacji projektowej dla realizacji "Skweru przy ul. Olsztyńskiej" zlecono w marcu 2017 r. Wybrane w zamówieniu Biuro projektowe na opracowanie dokumentacji miało czas do końca sierpnia 2017 r. Następnie rozpisano przetarg na realizację robót. Z uwagi na brak ofert w postępowaniu na realizacje robót w 2017 r., powtórne trzy postępowania nastąpiły w 2018 r. Wykonawcę robót wyłoniono dopiero w trzecim postępowaniu przetargowym. Umowa na realizację robót podpisana została 29 maja br.


***