Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza. Ruszyła III edycja studiów MBA Dyplomacja

To już czwarty rok działania Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza, który rozpoczął się inauguracją III edycji kierunku MBA Dyplomacja. Wykład inauguracyjny w sobotę, 17 lutego, wygłosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W kontekście opowieści o partnerstwie miast, przypomniała słowa patrona Studium: - Dostaliśmy dużo jako miasto, więc powinniśmy też dużo oddać.
17.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa kilkudziesięciu dorosłych osób w różnym wieku, stojąca w szeregu
Inauguracja III edycji studiów MBA Dyplomacja, 17 luty 2024, Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza

Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza to uczelnia powołana do życia w czerwcu 2020 roku, by kształcąc w połączeniu wiedzy z praktyką, rozwijała wartości bliskie Pawłowi Adamowiczowi, który w mieście otwartym na nowe idee i dialog widział centrum budujące wspólnotę. 

W sobotę, 17 lutego, w Europejskim Centrum Solidarności, zainaugurowano trzecią edycję studiów na kierunku MBA Dyplomacja, jednocześnie w weekend 17 - 18 lutego, odbyły się obrony prac dyplomowych i rozdanie dyplomów absolwentom kierunku studiów MBA Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną

starszy mężczyzna mówi do mikrofonu, obok ekran prezentacyjny informujący o inauguracji opisywanych studiów
Profesor ambasador Tomasz Orłowski
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

To hołd dla Pawła Adamowicza

Nowy rocznik studiów MBA Dyplomacja jako pierwszy w bibliotece ECS powitał profesor ambasador Tomasz Orłowski, kierownik kierunku: - Spotykamy się w szczególnym dla Polski miejscu, gdzie bardzo wiele dla naszej tożsamości i współczesności zaczęło się i trwa. Studium Obywatelskie, jak wiecie, jest hołdem pamięci Pawła Adamowicza. Nie sposób tego nie przypomnieć, po tym, co stało się wczoraj w Rosji - powiedział prof. amb. Tomasz Orłowski nawiązując do informacji o śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksjeja Nawalnego, który zmarł 16 lutego 2024 roku w kolonii karnej. - To, co zrobił Putin, jest kolejnym elementem walki przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu, a to, co tworzymy tutaj, to jest społeczeństwo obywatelskie: które obaliło w Polsce komunizm, poszło do wyborów 15 października i które jest otwarte na wszystkie poglądy, pod warunkiem, że nie niszczą istoty naszej demokracji, gwarantującej naszą niepodległość.

starszy meżczyzna przy mikrofonie
Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pamiętajmy o Nawalnym

Gospodarz spotkania, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski także odniósł się do śmierci Aleksjeja Nawalnego: - Osiem lat temu prezentowaliśmy w ECS jego jedyną książkę: dialogi z Adamem Michnikiem. W 2016 roku, w dwa lata po pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę, Nawalny zaprosił Michnika do Moskwy, bo zrozumiał, że nieudana próba obywatelskiej rewolucji w Rosji z 2011 roku, wymaga przemyślenia oporu na nowo. Wypytał Michnika o nasze polskie doświadczenia. Nawalny powiedział wtedy kilka banalnych, ale bardzo ważnych myśli, które, można powiedzieć, doprowadziły do jego śmierci. Mówił: “Po co nam ta inwazja na Krym, przecież to ucieczka przed modernizacją Rosji”. Czytajcie Nawalnego, to nasz gest wobec niego.

kobieta przy mikrofonie, przed nią słuchacze
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, opowiada o historii partnerstw z miastami Europy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dyplomacja i partnerstwo miast

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej i członek Kolegium Programowego SOPA, przedstawiając pierwszą prelegentkę nowej edycji studiów Dyplomacja - prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz - przypomniał jej początki na stanowisku prezydenta miasta, kiedy to po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, jako jego pierwsza zastępczyni objęła stery pogrążonego w rozpaczy Gdańska. 

Aleksandra Dulkiewicz podczas swojego wykładu mówiła o dyplomacji miast, z naciskiem na współpracę z miastami partnerskimi Gdańska. Wspomniała partnerstwa zerwane po pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę - z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem (w którym w 2017 roku przewodniczyła gdańskiej delegacji, dzielącej się doświadczeniami z organizacji Euro 2012). 

Opowiadała o trwającym najdłużej i najintensywniejszym partnerstwie - z Bremą, za które mieszkańcy obu miast otrzymali w 2021 roku nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. 

Nagroda Uniwersytetu Europejskiego Viadrina dla Gdańska i Bremy za wieloletnią współpracę

Podkreślając zasługi Bremy dla Gdańska (wsparcie w zakresie leczenia poparzonych ofiar pożaru Hali Stoczni, dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi integracji imigrantów), czy też Kalmaru i Karlskrony, które inspirowały w czasach demokratycznych przemian w Polsce, gdy powstawał samorząd terytorialny, Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła:

- Dostaliśmy dużo jako miasto, więc powinniśmy dużo oddać: tak mówił na temat partnerstwa miast prezydent Paweł Adamowicz. Dlatego rozwijamy więzi z naszymi ukraińskimi partnerami, jak Odessa, czy Mariupol, który od lat wspieramy w ramach działań Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA).

Dla przyjaciół na Ukrainie. Gdańsk wspiera demokrację lokalną w Mariupolu

Prezydent, która jest szefową grupy roboczej Ukraina w Europejskim Komitecie Regionów, przypomniała także wizytę w Lwowie, którą 14 marca 2022 roku odbyła wraz prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, ówczesnym prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim oraz wicemarszałkiem Pomorza Leszkiem Bonną.

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i wicemarszałek województwa pojechali do Lwowa na spotkanie z merem

- To ja namawiałam kolegów, żeby pojechać, bo pamiętałam z opowieści rodziców i z lektur, jak ważne dla podtrzymania ducha Solidarności w stanie wojennym i beznadziei po katastrofie w Czarnobylu, były dla nas, w Polsce, takie wizyty - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

Dołóż swój węzeł do zwycięstwa! W rocznicę napaści na Ukrainę, pomóż stworzyć wielką siatkę maskującą

Kierunki w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza

  • Studia MBA dyplomacja
  • Studia MBA zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną
  • Studia MBA bezpieczeństwo publiczne
  • oraz projekty specjalne: Program Przywództwa Społecznego w formie indywidualnego tutoringu; Klimat i Środowisko; Studia Obywatelskie; Jak przeprowadzić z sukcesem 

 

SOPA współtworzą Fundacja Gdańska oraz Fundacja Energia dla Europy

Partnerzy SOPA: Unia Metropolii Polskich, Collegium Civitas, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Europejskie Centrum Solidarności, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska