• Start
  • Wiadomości
  • Lwów. Spotkanie prezydentów Gdańska, Gdyni, Sopotu i wicemarszałka województwa z merem

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i wicemarszałek województwa pojechali do Lwowa na spotkanie z merem

Pomoc z Pomorza dla Ukrainy, 50 miejsc dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęt medyczny dla lwowskiego szpitala, 2 autobusy komunikacji miejskiej dla Lwowa, omówienie kolejnego transportu humanitarnego, wsparcie od Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów i listy od burmistrzów miast europejskich i Ruchu Samorządowego. To główne tematy dzisiejszego spotkania we Lwowie pomorskich samorządowców w władzami tego miasta.
16.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizyta we Lwowie Nz. od lewej Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz, mer Lwowa, Andriej Sadowy, Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski i prezydent Gdańska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Wizyta we Lwowie Nz. od lewej Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz, mer Lwowa, Andriej Sadowy, Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
źródło: Biuro Prasowe UM w Gdańsku

 16 marca odbyło się spotkanie pomorskich samorządowców z władzami Lwowa. W składzie polskiej delegacji byli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i jednocześnie szefowa Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski i poseł Paweł Kowal. Po stronie ukraińskiej uczestniczyli mer Lwowa, Andriej Sadowy i jego współpracownicy.

Sprzęt dla szpitali, konwoje humanitarne i wsparcie europejskich samorządowców

Prezydent Gdańska poinformowała o przekazaniu dwóch autobusów komunikacji miejskiej na rzecz lwowskiego samorządu. Aleksandra Dulkiewicz wręczyła również merowi Lwowa apel 200 samorządowców, nie tylko z europejskich miast, do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE. Burmistrzowie apelują o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestania zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenia handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii. Żądają również uwolnienia porwanych przez Rosjan merów Melitopola i Dniprorudne.

- Nieustająco będziemy naciskać na instytucje europejskie, żeby wprowadziły embargo na handel, zaczynając od paliw, gazu, czy węgla - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wsparcie w postaci transportów humanitarnych, wysyłki niezbędnego sprzętu i pomocy uchodźcom w naszych miastach jest niezwykle ważne. Ale musimy też mówić głośno, jednym głosem w sprawie zakazu handlu bo tylko w ten sposób możemy wpłynąć na polityków odpowiedzialnych za kluczowe decyzje UE.

Rozmowy samorządowców w merem Lwowa
Rozmowy samorządowców w merem Lwowa
źródło: Biuro Prasowe UM w Gdańsku


- Pomorze z Ukraina łączą wieloletnie przyjacielskie relacje. Barbarzyński atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę tylko wzmocnił to uczucie bliskości już nie tylko pomiędzy nami samorządowcami, ale również pomiędzy mieszkankami i mieszkańcami naszych krajów – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek pomorski. - Dzisiaj swoją obecnością nie tylko chcemy powiedzieć o naszej solidarności, ale przede wszystkim wykazujemy się ta solidarnością każdego dnia wspierając pomocą medyczną i humanitarną naszych przyjaciół, ale również zapewniając bezpieczeństwo i byt uciekającym przed wojną Ukrainkom i Ukraińcom.

To realne wsparcie od samorządu województwa to 50 miejsc w pomorskich szpitalach dla rannych obrońców Ukrainy, a także wysyłka sprzętu medycznego i urządzeń szpitalnych do Lwowa. Dodatkowo w trakcie spotkania z władzami Lwowa omówione zostały najbliższe transporty humanitarne, które pojadą do tego miasta w ramach akcji Pomorze Pomaga Ukrainie. W najbliższy piątek z Gdańska wyjadą kolejne 4 tiry.

- Nasze robocze spotkanie służyło przede wszystkim ustaleniu kolejnych konkretów w zakresie po pierwsze pomocy humanitarnej, a po drugie zorganizowania sprzętu dla szpitali. – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Ale to też symboliczne wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów samorządowców, którzy mierzą się z dramatyczną dla nas rzeczywistością. Tu na miejscu, we Lwowie widać skutki wojny i konieczność dalszej pomocy, która jest po prostu niezbędna.

- Rozmowa z naszymi Przyjaciółmi z merem Andrzejem Sądowym, tam na ogarniętej agresją Ukrainie zmienia diametralnie perspektywę. Dość już pustych słów naszych przywódców o Solidarności! Dość zasłaniania się innymi! - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Stąd też żądanie nas Samorządowców Ruchu „Tak dla Polski” natychmiastowej blokady transportu wszelkich towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Żądanie natychmiastowego zaprzestania jakiegokolwiek handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami z Rosją i Białorusią!

Treść apelu ws. blokady transportu:

apel_tak


Prezydent Sopotu również przekazał apel wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków zrzeszonych w Ruchu Samorządowym Tak! dla Polski.

- Mamy dość połowicznych gestów i pustych słów naszych przywódców! Kiedy na co dzień obserwujemy bombardowanie ukraińskich miast i mordowanie ich mieszkańców, my wójtowie, radni, starostowie, burmistrzowie i prezydenci z całej Polski, tak jak wszyscy Polacy, czujemy wielką Solidarność z narodem ukraińskim. Czujemy, jakby bomby spadały na nasze miasta – piszą w liście członkowie Ruchu.

Pomorscy samorządowcy przekazali również merowi Lwowa zaproszenie na spotkanie 30 marca.

oprac. MW

TV

Światowa stolica bursztynu