PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Alicja Boniuszko (1937-2019)

Alicja Boniuszko (1937-2019)
Alicja Boniuszko była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak i primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Od 1977 roku artystka poświęciła się pracy choreograficznej, prowadziła też zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. Zmarła 23 grudnia 2019 roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Alicja Boniuszko była od 1956 roku solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej
Alicja Boniuszko była od 1956 roku solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej
mat. Gedanopedia

 

Alicja Boniuszko urodziła się 16 października 1937 w Madziole na Wileńszczyźnie. Przyszła baletmistrzyni, od 1945 roku mieszkała z rodzicami we Wrzeszczu. W 1956 ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku, gdzie była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak. 

W 1956 została solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. 

Wielokrotnie występowała na krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. Ceniła repertuar klasyczny i współczesny. 

Laureatka drugiej nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego w roku 1959 i konkursu tańca w 1960 w Vercelli we Włoszech, w 1961 roku zdobyła nagrodę Międzynarodowego Konkursu Tańca w Rio de Janeiro. 

Jej pamiętne główne gdańskie role to: Odetta w “Jeziorze łabędzim” Piotra Czajkowskiego, Julia w “Romeo i Julii” Siergieja Prokofiewa, Dziewczyna w “Cudownym mandarynie” Béli Bartóka, Niobe w balecie “Niobe” Juliusza Łuciuka, Zobeida w “Szeherezadzie” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. 

Gościnnie artystka występowała również na innych polskich scenach baletowych.  Zagrała też epizody baletowe w trzech polskich filmach fabularnych.

Alicja Boniuszko od 1977 roku poświęciła się pracy choreograficznej. Prowadziła też zajęcia w gdańskiej szkole baletowej. Była jurorką w wielu konkursach dla młodych polskich tancerzy.

W roku 2000 Rada Miasta Gdańska przyznała jej Medal Księcia Mściwoja II za szczególne zasługi na niwie artystycznej i za rozsławianie Gdańska w kraju i za granicą. W tym też roku została uhonorowana nagrodą Terpsychory przez Sekcję Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich. W światowe Święto Tańca 29 IV 2009 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawany od 1991 roku złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszkała w Trójmieście.

Na podstawie Gedanopedia.pl

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl