Zofia Czerwińska (1933-2019)

W dniu 13 marca 2019 roku zmarła Zofia Czerwińska, aktorka przede wszystkim estradowa, filmowa i telewizyjna, ale także teatralna, związana z Teatrem Wybrzeże u zarania swojej kariery, w latach 1958-1960. Miała 85 lat.
29.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zofia Czerwińska
Zofia Czerwińska
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Po ukończeniu w 1957 krakowskiej PWST i sezonie spędzonym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kolejne dwa oddała Teatrowi Wybrzeże, potem występowała w teatrach warszawskich, przede wszystkim w Teatrze Syrena.

W Wybrzeżu zagrała m.in. Piastunkę Agatę w spektaklu “Jonasz i Błazen” w reż. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Luzzi w “Pierwszym Dniu Wolności’ i sklepikarkę w “Nosorożcu” w reż. Zygmunta Hübnera, a także Betty w “Operze Za Trzy Grosze” w reż. Jerzego Golińskiego.

W filmie debiutowała w 1954 rolą barmanki Loli w filmie “Pokolenie” Andrzeja Wajdy. W jej filmografii są takie tytuły jak “Popiół i Diament” Wajdy, “Lekarstwo na Miłość” Batorego, “Eroica” Munka, ‘Rejs” Piwowskiego czy “Poszukiwany, Poszukiwana” i “Miś” Barei.

Zagrała w ponad 70 filmach, największą popularność przyniosły jej role serialowe, a przede wszystkim Zosia Nowosielska w “Czterdziestolatku”.

W 2008 roku aktorka odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.