Zbigniew Jujka (1935-2019)

W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Jujka, znany gdański karykaturzysta i dziennikarz. Przez wiele lat publikował swoje satyryczne rysunki w "Dzienniku Bałtyckim". Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
27.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w starszym wieku w okularach siedzi przy biurku. W prawej dłoni trzyma cienkopis, przed nim zarysowane czymś kartki papieru.
Zbigniew Jujka
fot. Wojtek Jakubowski / KFP

 

Zbigniew Jujka urodził się w 1935 Starym Targu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Debiutował jako rysownik - satyryk w 1953 roku w „Gazecie Zielonogórskiej”. W latach 1960-1964 publikował w "Dzienniku Bałtyckim" rysunkowym cyklem „My i oni”. Przez o ponad 30 lat był w tej gazecie redaktorem graficznym.

Od 1963, z przerwą stanie wojennym, w "Dzienniku Bałtyckim" publikował satyryczny rysunkowy cykl "Dzienniczek", komentujący najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne tygodnia. Współpracował z pismami krajowymi i zagranicznymi. Zasłynął jako autor tysięcy rysunków satyrycznych. Zajmował się też grafiką, plakatem, ilustracją książkową.

Gdańszczanom znany jest szczególnie z wydanego wspólnie z Andrzejem Januszajtisem przewodnika po mieście i zabytkach "Z uśmiechem przez Gdańsk" (1968, 2003). Współtworzył  albumową antologię "III Rzeczpospolita w karykaturze".

W 1973 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, a następnie też odznaką „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”. W 2009 roku otrzymał  Medal św. Wojciecha, a w 2000 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Zmarł w Gdańsku 18 listopada 2019 roku. Miał 84 lata. 

Więcej o Zbigniewie Jujce