Ursula Happe (1926-2021)

Gdy została mistrzynią olimpijską w Melbourne w 1956 roku miała 30 lat i dwójkę dzieci - Ursula Happe, pierwsza powojenna medalistka olimpijska RFN, trenowała od najmłodszych lat w rodzinnym Gdańsku. Zmarła 31 marca w wieku 94 lat w Dortmundzie.
28.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ursula Happe (1926-2021)
Ursula Happe (1926-2021)
fot. Fb SV "Westfalen" Dortmund

 

Ursula Happe z domu Krey urodziła się 20 października 1926 roku w Gdańsku. Od najmłodszych lat wykazywała się nieprzeciętnym talentem pływackim i pierwsze kroki w sporcie stawiała pod okiem swojego ojca Williego Kreya, który był nauczycielem pływania i kierownikiem kąpieliska miejskiego na Dolnym Mieście. Kąpielisko to funkcjonowało w wodach Opływu Motławy, na wysokości dzisiejszego stadionu żużlowego GKS Wybrzeże (przed wojną Kampfbahn Niederstadt) - przed wojną nie było w naszym mieście krytych pływalni.

Rozwój sportowy młodej gdańszczanki przerwał wybuch II wojny światowej. W 1945 roku rodzina Kreyów uciekła z Gdańska do Kilonii, gdzie Ursula już w 1949 roku wygrała niespodziewanie swoje pierwsze mistrzostwa krajowe w pływaniu. Rok później wyszła za mąż za swojego trenera Heinza Güntera Happe, małżeństwo przeprowadziło się do Dortmundu. 

Choroba, a później narodziny pierwszego dziecka wstrzymały na kilka lat rozwój jej kariery sportowej, ale już w 1954 rok Ursula Happe wygrała Mistrzostwa Europy na dystansie 200 m stylem klasycznym.

A dwa lata później - już jako matka dwójki dzieci, w wieku 30 lat, w tej samej konkurencji zdobyła olimpijskie złoto w Melbourne, ustanawiając w finale nowy rekord igrzysk (2:53,1). Po tym sensacyjnym zwycięstwie zakończyła karierę sportową, ale do końca życia regularnie pływała, pracowała jako nauczycielka pływania w Związku Pływackim “Westfalen” w Dortmundzie. Wychowała czwórkę dzieci.

Ursula Happe zmarła 31 marca w wieku 94 lat. 

Więcej o niemieckiej pływaczce z Gdańska