Ryszard Moskaluk (1924-2022)

10 marca zmarł Ryszard Moskaluk - aktor teatralny związany z gdańską sceną przez większość swojej kariery artystycznej. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, m.in. „Jonaszu i błaźnie” w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, „Zmierzchu demonów” w reżyserii Jerzego Golińskiego, i „Opętanych” w reżyserii Tadeusza Minca. W sierpniu skończyłby 98 lat.
27.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryszard Moskaluk (1924-2022)
Ryszard Moskaluk (1924-2022)
fot. Archiwum Teatru Wybrzeże

Ryszard Moskaluk urodził się 30 sierpnia 1924 roku. W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a rok później zadebiutował w roli Owczarenki w „Poemacie pedagogicznym” Antona Makarenki w reżyserii Ireny Byrskiej na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, z którym związany był do 1958.

W tym samym roku rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże, którą kontynuował do roku 2003. Na gdańskiej scenie stworzył kilkadziesiąt ról - m.in. Ogrodnika Zenobiusza w „Jonaszu i błaźnie” Jerzego Broszkiewicza w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego, z którym się przyjaźnił, i Bogumiła Kobieli.

Wcielił się też w Olka Lampiona w „Jeziorze Bodeńskim” Stanisława Dygata w reżyserii Teresy Żukowskiej, Von Delowa w „Zmierzchu demonów” Roman Brandstaettera w reżyserii Jerzego Golińskiego, Trinkula w „Burzy” Williama Shakespeare'a w reżyserii Marka Okopińskiego, Ktoś w „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły w reżyserii Ireny Byrskiej, Radcę Szymczaka w „Opętanych” Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Minca.

Występował także w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Odznaczony został m.in. Nagrodą Związku Artystów Scen Polskich (w 2014 roku) i Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego (2016 rok).