Jerzy Wąsowicz (1944-2025)

Kapitan Jerzy Wąsowicz, gdański żeglarz i podróżnik. W 1980 roku zakupił zniszczony, drewniany kuter rybacki, który przebudował, nazwał "Antica" i popłynął w sześcioletnią podróż dookoła świata. Zmarł 28 stycznia.
10.10.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie. Starszy mężczyzna w czapce z daszkiem i okularach
Jerzy Wąsowicz (1944-2025)
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jerzy Wąsowicz urodził się 14 listopada 1944 roku we Włodzimierzu na Wołyniu. Po wojnie z rodziną trafił do Gdańska, potem mieszkał w Lublinie i ponownie w Gdańsku. Ukończył Technikum Budowlane w Gdańsku i Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku. 

Pływał m.in. w klasach sportowych 505, Latający Holender i Dragon. Swój pierwszy rejs morski odbył na pokładzie "Generała Zaruskiego". W 1980 roku zakupił zniszczony, drewniany kuter rybacki i własnymi siłami w ciągu 10 lat przebudował go na żaglowy kuter gaflowy o nazwie "Antica", który przystosował do odbywania dalekich podróży oceanicznych.

Więcej o Jerzym Wąsowiczu

W 1991 roku wypłynął w sześcioletnią podróż dookoła świata. Potem były następne wyprawy: do obu Ameryk w latach 1998-2000, "Śladami wielkich Polaków" 2003-2004, "Ekspedycja do korzeni cywilizacji" - Europa i Ameryka 2005-2006, "Gdańska Ekspedycja wokół Morza Bałtyckiego" 2007. Kolejne rejsy wiodły na Bałtyk, Morze Północne. 

Był autorem książek i laureatem nagród, w tym Rejs Roku - Srebrny Sekstant oraz Conrada. Był ambasadorem Polski i Gdańska - upoważniał go do tego tzw. List Morski, który otrzymał od władz miasta. 

Ostatnie pożegnanie Jerzego Wąsowicza