Janina Suchorzewska (1930-2021)

Prof. Janina Suchorzewska zmarła 20 kwietnia. Przez kilkadziesiąt lat pracowała w Akademii Medycznej w Gdańsku (GUMed). Jako młoda dziewczyna była łączniczką w Powstaniu Warszawskim, jako dojrzała lekarka - ratowała ofiary Grudnia 1970, w stanie wojennym wspierała demokratyczną opozycję.
28.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Janina Suchorzewska (1930-2021)
Janina Suchorzewska (1930-2021)
fot. Grzegorz Mehring / ECS


Janina Suchorzewska z domu Tatarkiewicz, urodziła się 31 marca 1930 roku w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego była oddelegowana z „Szarych Szeregów” do I plutonu Wojskowej Służby Kobiet. Pseudonim - „Myszka”.

Jak wielu rozbitków z Powstania Warszawskiego po wojnie przyjechała do Gdańska, gdzie jej ojciec jako prawnik otrzymał nakaz pracy. Tutaj osiadła cała rodzina. Przez kilkadziesiąt lat profesor Suchorzewska była lekarką i nauczycielką akademicką w Akademii Medycznej w Gdańsku (Gdański Uniwersytet Medyczny). Zaczęłą jako chirurg, następnie została jednym z pienierów polskiej anestezjologii. Była wieloletnią kierowniczką Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii AMG, a następnie kierowniczką Zakładu Etyki, Bioetyki i Deontologii. Chciała by wchodzący do zawodu lekarze widzieli w pacjentach nie “jednostki chorobowe”. ale cierpiących, niepewnych swego losu ludzi, którzy prócz fachowej wiedzy potrzebują życzliwego traktowania i dobroci. Ukoronowaniem jej zawodowej kariery był tytuł Honorowego Profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Grudniu 1970 roku - gdy komunistyczne władze otworzyły ogień do protestujących robotników i mieszkańców Trójmiasta - profesor Suchorzewska przez dziesięć dni z rzędu nie opuszczała szpitala. Jak wspominała po latach, tylko jednego dnia - 15 grudnia - trzeba było opatrzyć i ratować 364 rannych.

W latach 80’ była człowiekiem “Solidarności”, w stanie wojennym chroniła opozycjonistów zagrożonych aresztowaniem. 

W ostatnich latach wskazywała na potrzebę obrony wartości demokratycznych. Wyrazem jej przekonań była współpraca z Europejskim Centrum Solidarności.

Janina Suchorzewska zmarła 20 kwietnia 2021 roku. Miała 91 lat.

Więcej o prof. Janinie Suchorzewskiej

 

Pożegnanie prof. Janiny Suchorzewskiej - lekarki, łączniczki z Powstania Warszawskiego