Eustachy Burka (1924-2020)

Żołnierz Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej, uczestnik akcji „Burza” we Lwowie, profesor kilku uczelni i Honorowy Przewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" Polskiej Akademii Nauk. Prof. dr hab. inż. Eustachy Burka zmarł 27 kwietnia w wieku 96 lat.
27.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Eustachy Burka - weteran Armii Krajowej, członek Polskiej Akademii Nauk, patriota
Prof. Eustachy Burka - weteran Armii Krajowej, naukowiec, członek Polskiej Akademii Nauk
fot. Z archiwum koła AK Wrzeszcz

 

Miał zaledwie 15 lat, gdy rozpoczęła się II wojna światowa (ur. 2 stycznia 1924 r. we Lwowie). Już jako 18-latek, w maju 1942 roku, wspólnie z bratem, został zaprzysiężony na żołnierza Okręgu Lwowskiego AK. Przydzielony został do kierownictwa Walki Cywilnej we Lwowie, prowadził też szkolenia na kursie podchorążych. W tym czasie wszedł także w struktury wywiadu AK i rozwijał komórki wywiadu. 

27 stycznia 1945 r. został aresztowany przez NKWD we Lwowie. Przeszedł przez trudne, brutalne śledztwo. "Wykradziony" przez piwniczne okno kostnicy przez żołnierzy AK pozostających we Lwowie. 

Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej, które ukończył w roku akademickim 1949/50 na... Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Działalność naukowo-dydaktyczną rozpoczął w roku 1947 jako młodszy asystent w Katedrze Hydromechaniki i Turbin Wodnych Politechniki Gdańskiej. Od roku 1954 pracował także w Zakładzie Maszyn Wirnikowych, a następnie od roku 1956 w IMP PAN w Gdańsku. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie mechaniki płynów i teorii maszyn przepływowych i autorem ponad 100 publikacji naukowych, książek i podręczników akademickich. 

Prof. Eustachy S. Burka pełnił funkcję Przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej OKP - PAN NSZZ „Solidarność" w latach 1994-1998. Był współzałożycielem Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" Polskiej Akademii Nauk i jej Honorowym Przewodniczącym.

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, uhonorowany został przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza medalem 100-lecia Niepodległości.

Więcej o prof. Eustachym Burce