Adam Haras (1940-2018)

Prof. Adam Haras - artysta i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa oraz Pracownię Podstaw Kompozycji na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Zmarł 18 grudnia 2018 roku w wieku 78 lat.
26.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Adam Haras
Prof. Adam Haras
fot: zbrojowniasztuki.pl

 

Adam Haras urodził się 8 grudnia 1940 r. w Kokoszkowach koło Starogardu Gdańskiego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1968 r. był pracownikiem tej uczelni, zatrudnionym początkowo w pracowni malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa oraz Pracownię Podstaw Kompozycji na Wydziale Architektury i Wzornictwa.

W latach 70. tworzył malarstwo i grafikę, następnie formy przestrzenne, gdzie stosował modułowe przekształcenia kształtu i koloru. Z kolei w latach 80. wyprowadził systemowe przekształcenia stosując w nich kolor, rysunek oraz fotografię. Z czasem doświadczenia te zawęził do fizyczności koloru i barwy, tworząc w latach 90. nowe jakości przy użyciu komputera. W latach 1964-73 współtworzył grupę teatralno - plastyczną Jerzego Krechowicza "Galeria", z którą wyjeżdżał na światowe festiwale teatralne. Należał do Grupy Gdańskiej.

Był wielokrotnie stypendystą MKiS. W latach 1978-80 wspólnie z Witosławem Czerwonką i Jerzym Ostrogórskim prowadził multimedialną galerię AUT w Gdańsku, a następnie OUT w Sopocie. W latach 90. prowadził z Romanem Chomiczem galerię "Portal", następnie współtworzył Galerię Rysunku ASP "Nowa Oficyna". W swojej twórczości łączył malarstwo, fotografie i rzeźbę, pracował na pograniczu sztuk, używając komputera i innych mediów. Jego prace można znaleźć w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Skanderborgu (Dania), Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Galerii Narodowej "Zachęta" w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych m. in. w Paryżu, Kopenhadze, Siegen i Hanowerze.

Pochowany został 22 grudnia 2018 roku w rodzinnych stronach - w Starogardzie Gdańskim.