PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Młyniska
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Młyniska
Powierzchnia: 4,32 km2
Liczba ludności: 2521 osób
Gęstość zaludnienia: 610 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Rada dzielnicy Młyniska
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy 
    Strugała Monika

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy 
    Klatt Agnieszka

  • Członkowie Zarządu Dzielnicy
    Gauden Jolanta, Grzenia Joanna

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy 
    Dzienis Krzysztof

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy 
    Bucior Tadeusz

  • Pozostały skład Rady Dzielnicy
    Adamska Krystyna
    Cegielna Ewa
    Chrzan-Boniecka Urszula
    Kobylska Anna
    Mościńska Teresa
    Strugała Małgorzata
    Wirkus Tymoteusz
    Władyka Mateusz
    Wójtowicz Anna
Kontakt

Siedziba 
ul. Marynarki Polskiej 134A, 80-865 Gdańsk

Telefon
571-324-215
Preferowany kontakt w trakcie trwania dyżuru.

E-mail
mlyniska@radadzielnicy.gdansk.pl

Forum
www.mlyniska.gdansk.pl

Dyżury
Wtorki 1700 - 1800

Dźwig jak wieża Eiffla. Czy stanie się nowym punktem widokowym?

Dźwig jak wieża Eiffla. Czy stanie się nowym punktem widokowym?
Stocznia Cesarska Development nawiązała współpracę z Fundacją Społecznie Bezpieczni. Jej pierwszym owocem ma być przekształcenie żurawia w punkt widokowy. Dźwig znajduje się u zbiegu ulic Głównej i Narzędziowców. Byliśmy na jego szczycie i trzeba przyznać, że widok z tego miejsca jest wyjątkowy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gerard Schuurman i Dominik Kwiatkowski chwilę po podpisaniu umowy o współpracę
Gerard Schuurman i Dominik Kwiatkowski chwilę po podpisaniu umowy dotyczącej współpracy
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Na razie jest pomysł i podpisana umowa. Nie ma konkretnych dat, bo przy tego typu projektach daty zależne są od decyzji wielu instytucji. W tym przypadku, na pewno jednym z kluczowych decydentów będzie konserwator zabytków. Chodzi o to, by nieużywany od lat żuraw, zamienić w małą wieżę Eiffla. Taki nasz gdański, oryginalny punkt widokowy. Paryska wieża Eiffla ma 300 metrów wysokości.Zuraw nie więcej niż 30. Dlatego windy jak we Francji raczej nie będzie, ale schody które są, powinny w zupełności wystarczyć, by w kilka minut, bez większego wysiłku, dostać się na szczyt dźwigu. Nam się to się udało. W efekcie powstał poniższy materiał fimlowy.

- Myślę, że to będzie bardzo atrakcyjny punkt. Nie tylko dla tej lokalizacji, ale dla całego miasta - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu w firmie Stocznia Cesarska Development. -  Bardzo się cieszymy, że zaczynamy współpracę z Fundacją Społecznie Bezpieczni. Żuraw ma być naszym pierwszym, wspólnym projektem, ale zapewniam, że będzie ich więcej.

Fundacja Społecznie Bezpieczni to organizacja, która m.in. wspiera osoby w trudnej sytuacji. Często są to osoby zagrożone lub dotknięte wykluczeniem społecznym. Fundacja zajmuje się także promowaniem ekonomii społecznej, która polega na tym, że dochód ze świadczonych usług przekazywany jest na cele społeczne. Przykładem takiego biznesu jest parking społecznie odpowiedzialny, który działa przy ulicy Lawendowej w Gdańsku.

Dźwig z terenu dawnej Stoczni Cesarskiej
Dźwig z terenu dawnej Stoczni Cesarskiej
zdj. Anna Rezulak/KFP


- Ten dźwig może być świetnym miejscem, żeby pokazywać odpowiedzialność społeczną biznesu - mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni. - Ten żuraw podnosił różnego rodzaju ciężary tak jak nasza fundacja stara się codziennie podnosić naszych podopiecznych, po prostu im pomagać. Jako fundacja od lat pracujemy z osobami wykluczonymi i od lat angażujemy się w projekty rewitalizacji społecznych. Rewitalizacja dotyczy nie tylko infrastruktury, ale też osób, które przebywają w jej obrębie. Chcielibyśmy, aby środki które uda się uzyskać z funkcjonowania dźwigu, przekazywać na cele społeczne. Tak jak dzieje się w przypadku parkingu.

Przekazywanie środków na cele społeczne to jedno. Istotny jest także fakt, że podopieczni fundacji, tak jak dzieje się w przypadku parkingu, mogliby zostać zatrudnieni w tym projekcie.

- Podopieczni mogliby sprzedawać bilety, instruować o zasadach bezpieczeństwa wchodzenia na dźwig lub kierować turystów w to miejsce - dodaje Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni. - Chętnie włączamy naszych podopiecznych do różnych projektów, bo właśnie na tym polega idea ekonomii społecznej. Dajemy drugiemu człowiekowi pracę, dajemy wędkę, a nie rybę.

To tylko fragment pięknej panoramy, która widoczna jest z żurawia... Pięknie, prawda?
To tylko fragment pięknej panoramy, która widoczna jest z żurawia... Pięknie, prawda?
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Nawet jeśli nie uda się uruchomić dźwigu dla mieszkańców w tym roku, pojawiła się idea, aby wykorzystać obiekt w okresie świątecznym. Zielony żuraw, przy odpowiednim przystrojeniu, mógłby imitować wielką choinkę. Stąd pomysł, by urządzić pod nim wigilię dla osób potrzebujących. Zaproszeni będą także ci, którzy mogą sobie pozwolić na wyprawienie świąt, ale mają ochotę wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem, podzielić się z nim uśmiechem i dobrym słowem. Żuraw ma być nie tylko punktem widokowym. Ma być też miejscem spotkań i budowania relacji międzyludzkich.


Czytaj także: 


Stocznia Cesarska: na start budynek Dyrekcji, Remiza i apartamentowce

Stocznia Cesarska dostępna dla każdego - zwiedzaj kiedy chcesz nowym szlakiem spacerowym