Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rębiechowo. Budowa węzła integracyjnego w dobrym tempie

W sąsiedztwie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Rębiechowie powstaje parking, na którym miejsce znaleźć ma blisko 400 samochodów. Choć przystanek stoi w "szczerym polu" to korzystają z niego każdego dnia setki pasażerów, zarówno mieszkańców Gdańska jak i okolicznych miejscowości. Co dzieje się na placu budowy?

A
A
Do końca roku powinna zakończyć się budowa parkingu na blisko 400 samochodów przy przystanku PKM Rębiechowo
Do końca roku powinna zakończyć się budowa parkingu na blisko 400 samochodów przy przystanku PKM Rębiechowo
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Budowa węzła przesiadkowego rozpoczęła się w maju br. Obecnie trwają tam prace brukarskie, w tym ustawianie krawężników. Wbudowywana jest także warstwa podbudowy składającej się z kruszywa łamanego i zalewane fundamenty pod lampy oświetleniowe. Trwają również roboty związane z umacnianiem skarp zbiornika retencyjnego.

Prace, póki co, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja powinna zakończyć się w grudniu br.

- Dużo jednak będzie zależeć od warunków atmosferycznych. Jeżeli temperatura w najbliższych tygodniach będzie zbyt niska pewne prace trzeba będzie odłożyć do wiosny przyszłego roku. Jest to związane z technologią wykonywania niektórych prac – zaznacza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przystanek PKM Rębiechowo jest jednym z nielicznych, przy którym każdego dnia można zauważyć zaparkowane dziesiątki samochodów. Oznacza to, że mieszkańcy tej części Gdańska, jak i okolicznych miejscowości wolą podjechać i zostawić samochód w takim miejscu, a następnie przesiąć się na pociąg PKM, którym wygodnie dojadą do pracy bądź szkoły. Auta, póki co, stawiane są wzdłuż istniejącej drogi dojazdowej.


Parking na kilkanaście pojazdów przy przystanku PKM okazał się zbyt mały w tym miejscu
Parking na kilkanaście pojazdów przy przystanku PKM okazał się zbyt mały w tym miejscu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, Gdańsk buduje parking dla 387 pojazdów osobowych. Na parkingu zabezpieczone zostaną również miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przy okazji powstanie cała infrastruktura techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem. Projekt przewiduje też wykonanie monitoringu parkingu - składającego się z ośmiu kamer obrotowych i dwóch stałych (na wjeździe i wyjeździe) oraz stojaków dla rowerów z wiatą (będzie to 25 stojaków w kształcie odwróconej litery "U"). Te elementy wykonane zostaną w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności wykonawca musiał opracować projekty, a dopiero po ich sporządzeniu przystąpił do ich realizacji. W ramach inwestycji zaplanowano także odwodnienie terenu oraz budowę niewielkiego zbiornika retencyjnego.

Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Prace realizuje firma MTM S.A. z Gdyni.

Partnerem tego projektu jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (około 750 m), Słoneczna (około 2,4 km) oraz Czaple (około 800 m). Do nowego węzła powstaną także trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 kilometrów tras rowerowych.Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***