Nie siedź w domu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ciekawy spacer

Prognozy pogody na najbliższe dni są bardzo optymistyczne. Dla miłośników spacerów przygotowaliśmy subiektywny mini przewodnik do miejsc, do których warto zajrzeć, ale też podziwiać widoki. Zachęcamy do odwiedzin terenów leśnych, parkowych, ale też tych leżących nad wodą, w tym nad Motławą. Zapraszamy do miejsc historycznych, jak również współczesnych, w tym przemysłowych. Sprawdźcie, gdzie.
30.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie wiosenne kwiaty, w tym stokrotki, w tle kilka idących osób
W których miejscach w Gdańsku spacer będzie udany? Podpowiadamy
Fot. Przemysław Kozłowski/www.gdansk.pl

Zajrzyj na Wronią Górkę w dzielnicy Aniołki

To miejsce zyskuje na atrakcyjności od kilku lat, głównie dzięki zwycięskim projektom Budżetu Obywatelskiego. Zbudowano tu m.in. nowe ścieżki spacerowe, z których mogą korzystać też rowerzyści, altanki oraz miejsce do grillowania. Zamontowano też ławki i stojaki na rowery. Jest siłownia plenerowa. Teren Wroniej Górki obejmuje powierzchnię blisko 11 hektarów. Jest to teren leśny rozpościerający się pomiędzy cmentarzem Garnizonowym i Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich oraz ul. Giełguda od strony południowej, osiedlem „Focha” i akademikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od zachodu, Placem Zebrań Ludowych od wschodu. Na teren Górki prowadzi kilka wejść. Jedno z nich znajduje się od strony ul. Wroniej. Kolejne wejścia prowadzą od ul. Giełguda, z ul. Kopernika (odgrodzone szlabanem), od strony Placu Zebrań Ludowych, a także z ul. Giełguda na wysokości budynku nr 25A.

na zdjęciu drewniana altana, kilka ławek ustawionych wokół siebie, są też szare stojaki rowerowe, a wszystko w otoczeniu drzew zielonych
Przyjemnie spędzicie czas na Wroniej Górce
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Nietypowa Aleja Włazów w Śródmieściu

Kiedy już przejdziecie ulice Głównego Miasta, w tym ul. Długą czy Piwną, koniecznie zajrzyjcie też na wyspę Ołowiankę, gdzie stworzono Aleję Włazów. Znajdziecie ją na północnym cyplu wyspy. W alejki spacerowe wkomponowane zostały pokrywy włazów kanalizacyjnych z Gdańska i innych miast. Są to trzy alejki podzielone tematycznie: włazów historycznych, współczesnych polskich i zagranicznych.

na zdjęciu alejka spacerowa o nawierzchni kamiennej, w niej wmurowanych kilka włazów, wokół stoi kilka osób
To fragment gdańskiej Alei Włazów
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Aleja włazów historycznych to 22 zabytkowe włazy, w tym:

  • 19 włazów z Gdańska, z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych).
  • 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A)
  • 1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski to 20 włazów z: Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Aleja włazów ze świata to włazy z: Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina).

Nadmorska droga rowerowa gładka jak stół. Dokąd jeszcze na rower?

Wejdź na bastiony na Dolnym Mieście

Pod koniec ubiegłego roku zakończono prace związane z uporządkowaniem i modernizacją terenów leżących nad opływem Motławy, od strony Dolnego Miasta, w tym dwóch bastionów: Żubr i Św. Gertrudy. To dziś jedno z popularniejszych miejsc spacerowych wśród mieszkańców. Jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie zajrzyjcie. 

Teren ten został uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki oraz stojaki rowerowe. Na bastionach zamontowano oświetlenie i monitoring, przebudowano pobliską promenadę, do tego pojawiła się ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych. 

 Lunety i repliki armat już na bastionie. Inwestycja na Dolnym Mieście zakończona

Na Bastionie Żubr zobaczyć można m.in. repliki armat z XVIII wieku, ale przede wszystkim świetne widoki na Główne Miasto i Motławę. 

Modernizacja objęła też ścieżki spacerowe wzdłuż opływu Motławy - zbudowano różne ich rodzaje: o nawierzchni gliniasto-żwirowej (z dopuszczonym ruchem rowerowym) i o nawierzchni z płytek betonowych. Na placach widokowych ułożono kostkę kamienną cięto łupaną, a na tarasie nad wodą (na wysokości stadionu żużlowego) - nawierzchnię z desek tarasowych Bangkirai.

na zdjęciu z drona widać duży zielony bastion, w tle płynie rzeka
Tak prezentuje się obecnie Bastion Żubr z lotu ptaka
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Popatrz na statki na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie

Nabrzeże Ziółkowskiego to doskonały punkt obserwacyjny. Można stąd, z bliska, podziwiać jednostki wchodzące do Portu Wewnętrznego, w tym min. wycieczkowce. Ale zobaczycie też budynek kapitanatu portu i zabytkową latarnię. Nabrzeże z widokiem także na zabytkową twierdzę Wisłoujście i Kanał Portowy upodobali sobie lokalni wędkarze i spacerowicze. 

Na ogólnodostępnej promenadzie ustawiono ławki i kosze, można więc w każdej chwili usiąść i odpocząć. Teren jest oznakowany i oświetlony. Zamontowano tu także barierki. Na to nabrzeże dostaniecie się od strony ul. Przemysłowej. 

Majówka w Gdańsku. Kultura i rozrywka od 1 do 5 maja

zdjęcie z drona, widać nabrzeże portowe, fragment wód zatoki gdańskiej, w tle budynki portowe
Nabrzeże Ziółkowskiego z lotu ptaka: z kapitanatem portu i zabytkową latarnią
Fot. Port Gdańsk

Pospaceruj przy zbiorniku retencyjnym na granicy Przymorza i Żabianki

W ubiegłym roku rozbudowano zbiornik retencyjny “Subisława”, który znajduje się przy ul. Pomorskiej. Dzięki temu stała „pojemność powodziowa” tego zbiornika na Potoku Oliwskim została zwiększona z 8260 m3 do 23 763 m3, a więc niemal trzykrotnie. 

Został on też wzmocniony - ze względów bezpieczeństwa, by skutecznie chronić okolicę w razie intensywnych opadów. W ramach inwestycji sąsiadujący z nim bezpośrednio teren został zagospodarowany - wyremontowano i zbudowano wokół niego nowe ścieżki spacerowe, uporządkowano zieleń. To świetne miejsce na spacery z rodziną, a nawet kameralne pikniki. 

na zdjęciu fragment potoku otoczony zielonymi brzegami, rośnie na nich kilka rozłożystych drzew
Nad wodą czas zazwyczaj dobrze mija. Zajrzyjcie nad zbiornik retencyjny przy ul. Pomorskiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Spójrz na Gdańsk z góry - z punktów widokowych

W naszym mieście realizowany był projekt "Spojrzenie na Gdańsk", którego celem było przywracanie przestrzeni publicznej zapomnianych miejsc, umożliwiających odkrywanie ponad 1000-letniego miasta i jego okolic z niecodziennej perspektywy. Odkrywane na nowo przestrzenie publiczne, o szczególnych walorach krajobrazowych, są stopniowo porządkowane i wyposażane w elementy małej architektury.

Zachęcamy, by zajrzeć m.in. na punkt widokowy, który znajduje się we Wrzeszczu, na wzgórzu wznoszącym się łagodnie nad ul. Podleśną. Dojść można do niego od strony ul Podleśnej, następnie oznakowaną alejką leśną, zaczynającą się obok kortów tenisowych. Do punktu można również dotrzeć od strony parku przy ul. Jaśkowa Dolina lub cmentarza Srebrzysko. Widać stąd Wrzeszcz, biurowce, wieże kościołów, centra handlowe, Zaspę, Nowy Port, Pomnik Obrońców Westerplatte i Zatokę Gdańską.

zdjęcie z punktu widokowego, na pierwszy planie zielone drzewa, za nimi fragmenty budynków różnej wielkości i o różnych kolorach elewacji, w tle zatoka gdańska
To widok ze wzgórza wznoszącego się nad ul. Podleśną
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Świetny jest też punkt widokowy na Siedlcach, umiejscowiony na szczycie Winnej Góry wznoszącej się na północ od ul. Zakopiańskiej. Aby tu dotrzeć należy udać się na ul. Józefa Wieniawskiego. Przejście znajduje się wzdłuż granicy ogródków działkowych, przy garażach na wzgórzu. Na górę wspiąć się można wzdłuż prawej ściany działkowej świetlicy. Z punktu widokowego rozpościera się widok na panoramę Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim planie widoczne są m.in. dachy i wieży kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz Głównego Miasta oraz Wieżę Więzienną i Katownię. 

na pierwszym planie dachy domów jednorodzinnych, w tle kościoły i inne zabytkowe budynki na starym mieście w gdańsku
To widok ze szczytu Winnej Góry
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wszystkie punkty widokowe w Gdańsku znajdziecie TUTAJ