PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Kokoszki
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Kokoszki
Powierzchnia: 19,94 km2
Liczba ludności: 9888 osób
Gęstość zaludnienia: 496 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy IV
tel. 58 344 32 84
ul. Orfeusza 2
Kierownik Referatu – Tomasz Zubek
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IX w Gdańsku
tel. 58 521 11 22
ul. Balcerskiego 35
Komendant komisariatu – nadkom. Wojciech Milewski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Kokoszki
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
  Peplińska Edyta

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Gońka Adam

 • Członek Zarządu
  Gońka Adam, Delbas Jolanta

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Pogońska Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Meyer-Kaim Natalia

 • Bądkowski Witold
 • Bielawa Jarosław
 • Jaśkiewicz Jerzy
 • Klewicka Krystyna
 • Lipiński Tomasz
 • Mizgier Sylwia
 • Nowotarski Krzysztof
 • Odya Piotr
 • Reinhardt-Gruba Iwona
 • Szpojda Agnieszka
Kontakt

Siedziba 
ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk

Telefon/fax. 
(58) 521-70-29

E-mail: 
kokoszki@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.kokoszki.org

Dyżury
czwartek 18:00-19:00

Dokmenty i komunikaty

Kokoszki. Nowa "dzielnicowa" linia autobusowa i wygodniejszy dojazd do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kokoszki. Nowa "dzielnicowa" linia autobusowa i wygodniejszy dojazd do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Mieszkańcom brakowało bezpośredniego dojazdu do przystanku PKM Kiełpinek. Zwrócili się więc, przed kilkoma miesiącami, do władz Gdańska z prośbą o zajęcie się tym problemem. Efekt? Od połowy stycznia w Kokoszkach funkcjonować będzie zupełnie nowa linia komunikacji miejskiej. Jak będzie wyglądała jej trasa?

Już od połowy stycznia po Kokoszkach będą jeździły minibusy

To, że Kokoszkom brakuje połączenia z PKM i wewnątrzdzielnicowej komunikacji, powiedziano oficjalnie podczas spotkania obywatelskiego mieszkańców dzielnicy z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Odbyło się ono na początku lutego br. Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego przeanalizowali więc sytuację i postanowili... upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Niedługo po spotkaniu zaproponowali utworzenie wewnętrznej linii autobusowej, która zasili Pomorską Kolej Metropolitalną. 

- Dla nas kluczowe jest wzmacnianie PKM, która jest nową osią komunikacyjną w Gdańsku i powinna przejąć część ruchu - podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Co do konkretnych rozwiązań na terenie Kokoszek - zwróciliśmy się do Rady Dzielnicy o wyznaczenie trasy. Praktycznie cały przebieg nowej linii został zgłoszony właśnie przez zarząd dzielnicy - dodaje.

Zaproponowany przebieg "dzielnicowej" linii to: PKM Kiełpinek, Szczęśliwa, Al. Kazimierza Jagiellończyka, Kartuska, Kalinowa, Malinowa, Kminkowa, Azaliowa, Szafranowa, Św. Brata Alberta, Osiedlowa, Fabryczna, Nowatorów, Budowlanych, Maszynowa, Nowatorów, Metalowców, Św. Brata Alberta, Szafranowa, Azaliowa, Kminkowa, Malinowa, Kalinowa, Otomińska, Goplańska, pętla Węsierska, pętla Goplańska, Otomińska, Kartuska, Al. Kazimierza Jagiellończyka, Szczęśliwa, PKM Kiełpinek.

Tak przebieg nowej linii wygląda na mapce przygotowanej przez radnych Kokoszek

- To propozycja na dobry początek, choć zdajemy sobie sprawę, że zapotrzebowanie na komunikację jest dużo większe. Kiedy nowa wewnątrzdzielnicowa linia będzie już funkcjonować, będziemy się przyglądać temu, jakim cieszy się zainteresowaniem. Jeżeli na niektórych odcinkach będzie ono niewielkie, wówczas będziemy myśleć o ewentualnych korektach. Niewykluczone więc, że w przyszłości "wypadnie" któraś z ulic, a w jej miejsce dołączona zostanie inna ulica – tłumaczy Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki. - Muszę też zaznaczyć, że nie chcieliśmy kierować tej linii na ul. Kartuską. Powód jest jeden: gdybyśmy się na to zdecydowali, autobus więcej stałby w korkach niż jeździł.

Uchwałę w sprawie wyrażenia opinii na temat utworzenia dzielnicowej linii autobusowej radni Kokoszek podjęli na ostatniej w tym roku sesji, która odbyła się 22 grudnia. Na posiedzenie zaproszono wiceprezydenta Grzelaka oraz zastępcę dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, Sebastiana Zomkowskiego. Zanim jednak przegłosowano uchwałę, radni gorąco dyskutowali nad przebiegiem nowej trasy. Wskazywano m.in. brak połączenia z ul. Bysewską.

Radni zaprosili na czwartkową sesję zastępcę prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka (drugi z prawej) i zastępcę dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Sebastiana Zomkowskiego (pierwszy z prawej)

- Chcielibyśmy, by nowa linia miała jak najdłuższą trasę, ale jesteśmy ograniczeni tzw. wozokilometrami, a konkretnie - budżetem na ten cel. Do dyspozycji mamy 253 wozokilometry, które pozwoliły połączyć nową linią większość osiedli w naszej dzielnicy - mówi Witold Bądkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Kokoszki. - Oczywiście, będziemy się starać o większą liczbę wozokilometrów, dzięki którym w przyszłości uda się połączyć m.in. z ul. Bysewską

Zmian nie wyklucza też Piotr Grzelak.

- Jesteśmy otwarci na pewne korekty w ramach liczby wozokilometrów, które przeznaczyliśmy na tą linię. By móc wprowadzić zmiany, spełnione muszą być także warunki techniczne, a więc autobus będzie musiał przejechać bez problemu zaproponowaną trasą, oraz warunki racjonalne: nie puścimy autobusu np. przez pole - zaznacza wiceprezydent Grzelak.

Zanim przegłosowano uchwałę w sprawie nowej linii autobusowej dyskutowano jeszcze nad jej przebiegiem

Po Kokoszkach będą jeździć minibusy mieszczące 32 osoby. Nowa linia uruchomiona zostanie 15 stycznia 2017 r. Bedzie miała numer 268.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze