***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Co słychać na placu budowy nowej podstawówki?

We wrześniu br. uroczyście otwarto przedszkole dla 250 dzieci. We wrześniu 2019 r. oficjalnie otwarta zostanie nowa szkoła podstawowa, w której uczyć się będzie co najmniej 800 młodych gdańszczan. Obie placówki będą tworzyć tzw. Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Na jakim etapie jest budowa szkoły?

A
A
Nowa szkoła podstawowa pomieści nawet 800 uczniów
Nowa szkoła podstawowa pomieści nawet 800 uczniów
Fot. DRMG


Ten szkolny kompleks będzie się składać z trzech budynków. W dwóch obiektach znajdą się sale dydaktyczne, w trzecim - sala gimnastyczna oraz aula widowiskowo-konferencyjna.

W budynku A (dydaktycznym) trwa obecnie wykonywanie posadzek na wszystkich kondygnacjach. Montowana jest także stolarka okienna i drzwiowa (prace wykonane są w blisko 90 proc.). Prowadzone są też prace elewacyjne - aktualnie układana jest warstwa fakturowa wraz z kolorem. Montowane są również instalacje sanitarne, wentylacja oraz grzejniki i węzeł CO. Do tego budowane są ścianki działkowe, a w tzw. pomieszczeniach mokrych trwa klejenie płytek.

- W budynku B (dydaktycznym) wykonywane są instalacje sanitarne i montaż stolarki. Poza tym trwa montaż fasady, a także grzejników i węzła CO. Natomiast w budynku C (z salą gimnastyczną) zakończono montaż konstrukcji prefabrykowanej drewnianej. Równolegle trwają prace dekarskie, trwa wykonywanie elewacji, a także wykonywane są instalacje sanitarne oraz wentylacja. Montowana jest też stolarka - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję z ramienia Miasta.

Dzieje się też wokół powstających budynków. Obecnie prowadzone są prace związane z makroniwelacją terenu i korytowaniem układu drogowego. Układana jest też instalacja wodno - kanalizacyjna i budowany ciepłociąg.


Tak będzie wyglądać nowa szkoła podstawowa - w ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa
Tak będzie wyglądać nowa szkoła podstawowa - w ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Szkoła przy ul. Jabłoniowej będzie się składać z 46 oddziałów szkolnych. Cały kompleks szkolny, a więc trzy budynki, boiska, plac zabaw oraz zagospodarowanie terenu, gotowe będą na nowy rok szkolny 2019/2020.

W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) znajdzie się 25 oddziałów szkolnych. Będą tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. Do tego będą się tu mieścić również pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdą się także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł.

W drugim dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B) mieścić się będzie 21 oddziałów szkolnych. Znajdą się tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części kompleksu będą również pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.

Budynek sali gimnastycznej (C) będzie trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, znajdzie się tu nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku zaplanowano też salę korekcyjną przystosowaną do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.

W ramach inwestycji na terenie przyszkolnym powstaną też boiska: piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnia, skocznia w dal oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów.

Koszt budowy całego kompleksu szkolnego to 76,6 mln zł.

Początkowe założenia dla realizacji tej inwestycji zakładały etapowe uruchamianie szkoły, w tym pierwszego budynku już we wrześniu 2018 r. Zakończenie ostatniego etapu inwestycji planowano natomiast na 2020 r. Uniemożliwiła to jednak przedłużająca się, o ponad 3 miesiące, procedura przetargowa. By gotowy budynek nie stał pusty przez kilka miesięcy, zdecydowano o oddaniu całego kompleksu w nowym roku szkolnym.

W ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa, od września br., funkcjonuje już przedszkole. Opiekę w tej placówce znalazło 250 dzieci. Jest to budynek modułowy, o konstrukcji drewnianej, który posiada wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (salę wielofunkcyjną). W ramach inwestycji powstał również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola.


Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***