S/Y Baltic Star

( Publikacja: 05.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Baltic Star powstała w 1947 roku w Darłowie jako ożaglowany kuter rybacki typu KD-153. Przez kolejne lata służyła rybakom z Darłowa, aby w latach pięćdziesiątych trafić do Wojsk Ochrony Pogranicza jako jednostka dozorowa. Pod koniec lat sześćdziesiątych, zdemobilizowana, znowu łowiła ryby (kolejno w Łebie, Władysławowie, Górkach Wschodnich i Jastarni) do późnych lat siedemdziesiątych. Po wycofaniu z połowów trafia w ręce pasjonata i jako Makler rozpoczęła nowe życie jednostki rekreacyjnej. Później nastąpiła karuzela zdarzeń połączona z przebudową i zmianą nazwy na obecną. Przed skończeniem przebudowy w roku 1997 przez Wojciecha Duboisa z Kołobrzegu, jednostka należała kilkakrotnie do banków, a także do Szkota i Irlandczyka.

Kolejne lata związane są z kołobrzeskimi wyprawami na dorsza oraz udziałem w rozlicznych zlotach żeglarskich – od Flensburga do Karlskrony. W 2014 trafiła do Gdańska, gdzie corocznie można ją spotkać na zlocie Baltic Sail Gdańsk, ale program odwiedzanych festiwali żeglarskich obejmuje również Rostock, Klaipedę, Szczecin, Świnoujście czy Rygę. Wraz z przybyciem na Motławę rozpoczął się dla Gwiazdy czas intensywnych zabiegów rekonstrukcyjno-remontowych, obejmujący pracami dno, nowy maszt, olinowanie a także żagle.

Odznaczona w roku 2016 Listem Morskim Prezydenta Gdańska, a obchodząca w roku 2017 siedemdziesięciolecie powstania, jest obecnie najstarszą zbudowaną w Polsce drewnianą jednostką pływającą noszącą miano „traditional ship”, czyli statku służącego do pracy lub szkoleniu na morzu.

Logo Edukacji Morskiej w Gdańsku