PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Chełm
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Chełm
Powierzchnia: 3,89 km2
Liczba ludności: 31764 osób
Gęstość zaludnienia: 8166 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy V
tel. 58 322 52 04
ul. Wilanowska 2
Kierownik Referatu – Adam Bieliński
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Chełm
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Rezmer Agnieszka

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Rożek Anna

  • Członek Zarządu
    Przestrzelska Katarzyna

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Kuklińska Julita

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Wiśniewski Grzegorz

  • Ferenc-Malinowska Małgorzata
  • Goczewska Halina
  • Grzegorczyk Hubert
  • Knapiński Henryk
  • Kosecki Grzegorz
  • Kwidzinska Agnieszka
  • Langowski Marek
  • Leszczyńska Joanna
  • Menczykowski Marian
  • Ochocki Marian
  • Olechnowicz Krzysztof
  • Piontecki Filip
  • Sowa Wojciech
  • Stankiewicz Marian
  • Wnorowski Piotr
  • Zalewski Tomasz
Kontakt

Siedziba 
ul. Cebertowicza 3-5, 80-809 Gdańsk

Telefon
(58) 300-04-65, 571 324 207

E-mail: 
chelm@radadzielnicy.gdansk.pl
radachelm@gmail.com

Portal
www.radadzielnicychelm.pl   

Dyżury
w pierwszą środę miesiąca godz. 17:00-19:00

Orunia, Chełm i Siedlce na zdjęciach Kosycarzy. Nowy album, a w nim...

Orunia, Chełm i Siedlce na zdjęciach Kosycarzy. Nowy album, a w nim...
Zdjęcia z powojennej historii Oruni, Chełma i Siedlec - takie skarby nie tylko dla miłośników Gdańska znajdziemy w nowym autorskim albumie Zbigniewa i Macieja Kosycarzy z serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Premiera książki odbędzie się w sobotę i niedzielę 1-2 grudnia w CH Manhattan.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Bar w restauracji Adria otwartej po remoncie na ul. Jedności Robotniczej 85. Na półce m.in. winiak, wódka klubowa, wyborna żytnia, jarzębiak, a dla koneserów koniaki o goldwasser. Była to w latach 50. i 60. bardzo popularna oruńska restauracja, otwarta po wojnie przez Marcina Dropa. Odbywały się w niej m.in. dansingi, czyli wieczory z muzyką taneczną na żywo. Remont nie podniósł rangi lokalu, a wręcz odwrotnie - Adria stała się później knajpą, w której łatwiej było trafić na rozróbę niż na rodzinną atmosferę. Z czasem została zlikwidowana, a na jej miejscu powstała apteka. 27 marca 2975 roku. - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
"Bar w restauracji Adria otwartej po remoncie na ul. Jedności Robotniczej 85. Na półce m.in. winiak, wódka klubowa, wyborna żytnia, jarzębiak, a dla koneserów koniaki i goldwasser. Była to w latach 50. i 60. bardzo popularna oruńska restauracja, otwarta po wojnie przez Marcina Dropa. Odbywały się w niej m.in. dansingi, czyli wieczory z muzyką taneczną na żywo. Remont nie podniósł rangi lokalu, a wręcz odwrotnie - Adria stała się później knajpą, w której łatwiej było trafić na rozróbę niż na rodzinną atmosferę. Z czasem została zlikwidowana, a na jej miejscu powstała apteka. 27 marca 1975 roku." - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
Fot. Zbigniew Kosycarz


W najnowszym 13. już albumie popularnej serii, zatytułowanym „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, na 160 stronach znalazły się dokładnie opisane zdjęcia z powojennej historii trzech gdańskich dzielnic.

Czytelnicy zobaczą m.in., jak zmieniał się Trakt Świętego Wojciecha, wcześniejsza ul. Jedności Robotniczej, którą jeździł tramwaj linii 6, a przed budynkami rosły drzewa. Młodsi zdziwią się, że tam, gdzie dzisiaj są puste place, kiedyś stały domy mieszkalne, a niektóre z nich z ciekawą historią. Mieszkańcy nowego Chełma dowiedzą, że zanim powstały ich domy, na placach budów pracowali z dobrymi wynikami saperzy.


 W tym miejscu to zwyczajny widok po opadach deszczu. Zalana ul. Kartuska na wysokości kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu. Ulicą jadą samochody marki Fiat i Mercedes. Po prawej za pętlą tramwajową widać budynek, który w przyszłości zostanie wyburzony. 10 lipca 1980 roku. - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
"W tym miejscu to zwyczajny widok po opadach deszczu. Zalana ul. Kartuska na wysokości kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu. Ulicą jadą samochody marki Fiat i Mercedes. Po prawej za pętlą tramwajową widać budynek, który w przyszłości zostanie wyburzony. 10 lipca 1980 roku." - z książki „Fot. Kosycarz - niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”, 2018 r.
Fot. Zbigniew Kosycarz


Warto przy tym podkreślić, że książka skupia się na różnych obliczach opisywanych obszarów - Siedlce w albumie to nie tylko ul. Kartuska, ale - z jednej strony tragiczny wybuch gazu w budynku na ul. Struga, z drugiej - popularne nocne kluby, jak Rondo czy Lido.

Życie codzienne, komunikacja miejska, moda, wydarzenia, znani i nieznani ludzie, sklepy, rozrywka i zabawa, domy których już nie ma. Zdjęcia wraz z obszernymi opisami Oruni, Chełma i Siedlec to będzie kolejna fotograficzna wędrówka przez wspomnienia i historię. Niejedno zdjęcie zadziwi i przypomni coś, co zatarł czas.

Premiera książki odbędzie się w sobotę i niedzielę, 1-2 grudnia, w Gdańskim Centrum Handlowym „Manhattan” (al. Grunwaldzka 82). Z autorem, Maciejem Kosycarzem, będzie można się spotkać w godz. 12-17. Na miejscu będzie można kupić album w promocyjnej cenie.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl