***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kolarze górscy na start. Drugi wyścig cyklu XC w Matemblewie

W sobotę, 30 czerwca, odbędzie się druga z trzech tegorocznych edycji zawodów rowerowych XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. W imprezie mogą wystartować wszyscy miłośnicy kolarstwa górskiego - zarówno amatorzy, jak też zawodnicy zrzeszeni w klubach kolarskich.

A
A
W wyścigu mogą wziąć udział amatorzy i zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych
W wyścigu mogą wziąć udział amatorzy i zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych
fot. GOS

Cykl XC Gdańsk 2018 jest kontynuacją niezwykle udanego cyklu imprez w formule XC, rozgrywanego przed laty w Gdańsku. W tym roku przygotowano trzy wyścigi. Inauguracja miała miejsce 2 czerwca w oliwskich lasach, przy ul. Czyżewskiego. Zakończenie odbędzie się 28 lipca na końcu ul. Abrahama. 

W sobotę, 30 czerwca, miasteczko zawodów, start oraz metę zlokalizowano w pobliżu Sanktuarium w Matemblewie. 

Zawody rozgrytwane są w różnych kategoriach wiekowych: od dzieci do najstarszych, czyli M6 w przypadku mężczyzn, czyli 60 lat i więcej oraz K4 w przypadku kobiet, czyli 40 lat i więcej.

- W zawodach wystartować mogą już dzieciaczki od drugiego roku życia. Dla nich przewidziana jest trasa dostosowana do rowerków biegowych. Dla wszystkich startujących dzieci przygotowano pamiątkowy puchar, który będzie wręczany zaraz po przekroczeniu linii mety - zaznacza Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest organizatorem cyklu wspólnie z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym..

Runda dla starszych grup wiekowych liczy 3200 metrów i jest pokonywana dwukrotnie lub więcej razy, w zależności od kategorii.

Mapa statyczna XC Matemblewo

- Przewyższenie trasy wynosi 80 metrów na jednej pętli. Na uczestników czekają trzy podjazdy, z czego pierwszy zaraz po starcie jest z pewnością dość wymagający i pozwoli na pierwszą selekcję i tym samym bezpieczne ściganie na dalszych odcinkach wąskiej, jak przystało na dyscyplinę cross-country, trasy - opisuje Pawelec.

Bezpośrednio o sam Puchar Prezydenta Miasta Gdańska rywalizować będzie kolarska kategoria wiekowa M2 (18-29 lat), do której mogą również zgłosić się profesjonalni zawodnicy. Startując w pojedynczych wyścigach, uczestnicy zdobywają punkty na wzór zawodów Pucharu Świata i po finałowej edycji nagradzani będą zwycięzcy całej klasyfikacji generalnej. 


Opłata startowa wynosi:

- w kategoriach zawodników powyżej 18 lat:

  • 30 zł – płatne do 27 czerwca
  • 50 zł – płatne w dniu imprezy w Biurze Zawodów

- w kategoriach zawodników poniżej 18 lat:

  • 10 zł – płatne do 27 czerwca
  • 20 zł – płatne w dniu imprezy w Biurze Zawodów

***