• Start
  • Wiadomości
  • To była dla nas prawdziwa przygoda. Seniorzy gośćmi gdańskiego ZTM

To była dla nas prawdziwa przygoda. Seniorzy gośćmi gdańskiego ZTM

Czym zajmuje się gdański ZTM, jak zlokalizować każdy pojazd komunikacji miejskiej, czego nie wolno robić w pojeździe, a co wolno, jak jeździć, by nie narazić się na mandat, kto może jeździć za darmo, komu przysługują ulgi – o tym wszystkim wiedzą już seniorzy zrzeszeni w Klubie Mieszkańca „Biskupia Górka”. W ciągu dwóch dni mieli okazję dobrze poznać swojego sąsiada, czyli Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
22.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Seniorzy z Biskupiej Górki na wycieczce w ZTM

Najpierw spotkanie z rzecznikiem

Pierwszego dnia z seniorami w siedzibie Stowarzyszenia Waga na Biskupiej Górce spotkał się rzecznik prasowy ZTM, Zygmunt Gołąb. Nie tylko przedstawił mieszczący się tuż po sąsiedzku  Zarząd Transportu Miejskiego, ale i opowiedział, czym się zajmuje, za co opowiada oraz wyjaśnił, komu przysługują ulgi i przejazdy bezpłatne w gdańskiej komunikacji miejskiej. Seniorzy otrzymali również książeczki wydane z okazji 10-letnia gdańskiego ZTM i rozkłady jazdy tramwajów odjeżdżających w obu kierunkach z zespołu przystanków „Pohulanka”. Trwające godzinę spotkanie stanowiło również okazję do zadania wielu pytań dotyczących wielu aspektów funkcjonowania komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Seniorzy z Biskupiej Górki na wycieczce w ZTM

ZTM „od kuchni”

Dzień później siedzibę Centrali Ruchu ZTM odwiedziła grupa około dziesięciorga seniorów z Biskupiej Górki w towarzystwie Anny Butrym, prezeski Stowarzyszenia Waga oraz animatorki społeczności lokalny Danuty Szlas. Gości oprowadzał Sławomir Gąsiorowski, kierownik Centrali Ruchu ZTM. Seniorzy mieli niepowtarzalna okazję zajrzeć do miejsca niedostępnego dla osób postronnych: siedziby Miejskiego Centrum  Zarządzania Kryzysowego, w której znajdują się m.in. stanowiska kierowania Straży Miejskiej, Dyżurnego Inżyniera Miasta oraz Dyżurnego Prezydenta. Poznali zasady działania służb, mieli okazje naocznie przekonać się jak działa miejski monitoring i zobaczyli, ile osób sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem pasażerów.  Na koniec spotkania seniorzy zapoznali się z wyposażeniem toreb ratunkowych ze sprzętem medycznym, znajdujących się na wyposażeniu każdego z radiowozów Centrali Ruchu ZTM.

Spotkania z seniorami w ZTM odbyły się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności

Nie tylko bilety i pojazdy... 

- To była dla nas wszystkich jedna wielka przygoda – mówi Anna Butrym. – Wizyta została dobrze zorganizowana, na miejsce pojechaliśmy wynajętym przez Zarząd Transportu Miejskiego autobusem, który po zakończeniu wizyty odwiózł nas na miejsce. Jestem także pod ogromny wrażeniem tego, co widziałam w siedziby Miejskiego Centrum  Zarządzania Kryzysowego. Od dziś komunikacja miejska to już dla nas nie tylko kierowca autobusu czy motorniczy tramwaju, ale cały sztab ludzi, pracujących w Centrali Ruchu nad tym, byśmy bezpiecznie i komfortowo dotarli do celu. Uważam, że każdy mieszkaniec Gdańska powinien to zobaczyć, by zrozumieć, że komunikacja miejska to nie tylko bilety i pojazdy, ale i skomplikowany system, w którym pracuje wielu ludzi – dodaje.

Spotkania z seniorami odbyły się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, ale i włączenia się Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, jako partnera społecznego w akcję rewitalizacji Biskupiej Górki. W 2016 r. ZTM m.in. ufundował dzieciom z SP nr 21 z Biskupiej Górki bezpłatne rejsy tramwajem wodnym, zorganizował również autobus na przejazdy z przewodnikiem po Biskupiej Górki podczas sierpniowych obchodów akcji „Zrozumieć Sierpień”.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?