• Start
  • Wiadomości
  • „Szermierka to błyskawiczne szachy”. Warsztaty fechtunku w GTS

„Szermierka to błyskawiczne szachy”. Warsztaty fechtunku w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski przygotował w weekend nie lada atrakcję – Szkołę Fechtunku. Odbyła się w związku z Dniami Otwartymi Funduszy UE. Można było poćwiczyć pod okiem fachowców i posłuchać opowieści o szermierce słynnego trenera Tadeusza Pagińskiego, który na tę okazję przywdział dawny szlachecki strój.
20.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warsztaty fechtunku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W XVII wiecznej Szkole Fechtunku – elżbietańskim pierwowzorze naszego Teatru Szekspirowskiego – odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze. Warsztaty fechtunku mają o tym przypominać. W programie znalazły się m.in. lekcje o białej broni, pokazy szermierki sportowej, szkolenie szermiercze dla najmłodszych. - Ten sport jest fascynujący, wymaga myślenia, inteligencji i sprytu – mówi fechmistrz Tadeusz Pagiński, trener i ojciec sukcesów sportowych wielu naszych szermierzy. - Szermierka to błyskawiczne szachy.

Obejrzyj relację z warsztatów:

Fechmistrz Tadeusz Pagiński (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu), ur. 12.06.1947 w Gdańsku – swoją szermierczą karierę rozpoczął w 1963r. Od 1970 jest trenerem.

Tadeusz Pagiński wśród z naszą reprezentacją florecistek na Olimpiadzie w Pekinie. Nz. od lewej Karolina Chlewińska, Magdalena Mroczkiewicz , trener Tadeusz Pagiński, Sylwia Gruchała i Małgorzata Wojtkowiak

Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1974). Przeszedł przez wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski Związek Szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009. Reaktywował Gdańską Szkołę Fechtunku.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim