Sekunda do końca i gol. Zwycięstwo Polski z Rumunią

Fani piłki ręcznej mieli to, co lubią najbardziej: efektowne i szybkie akcje oraz dramaturgię do ostatnich chwil. Tak właśnie było w niedzielę, 18 czerwca, w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, gdzie reprezentacja Polski pokonała Rumunię 32:31. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Piotr Chrapkowski. Na parkiecie pojawił się Adrian Kondratiuk, zawodnik Wybrzeża Gdańsk.

Sekunda do końca i gol. Zwycięstwo Polski z Rumunią
A
A
data publikacji: 18 czerwca 2017 r.

Rafał Przybylski, zdobywca 8 goli dla reprezentacji Polski
Rafał Przybylski, zdobywca 8 goli dla reprezentacji Polski
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Chcemy te eliminacje zakończyć zwycięstwem - zapowiadał trener Piotr Przybiecki, który ledwie miesiąc temu na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski zastąpił Tałanta Dujszebajewa. Kirgiz z hiszpańskim paszportem przegrał eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy jeszcze w trakcie ich trwania i podał się do dymisji. Dymisja została przyjęta.

Miejsce Dujszebajewa zajął Przybecki. Zaskoczył powołaniami do reprezentacji. Zrezygnował z najbardziej doświadczonych i utytułowanych, m.in. Michała Jureckiego, Karola Bieleckiego, Mariusza Jurkiewicza, Krzysztofa Lijewskiego czy Mateusza Jachlewskiego. Postawił na młodych, w tym dwóch graczy z Wybrzeża Gdańsk: rozgrywającego Adriana Kondratiuka i obrotowego Łukasza Rogulskiego.

Jego wybrańcy dobrze - momentami nawet bardzo dobrze - spisali się w środę, 14 czerwca, remisując na wyjeździe z Serbią 34:34, która uzyskała awans do Euro 2018. W niedzielę, 18 czerwca, w Ergo Arenie reprezentacja Przybeckiego meczem z Rumunią kończyła eliminacje. Stąd deklaracja nowego szkoleniowca. Nie była jedynie czczą zapowiedzią.

Polacy od początku ruszyli do ataku. W 8. minucie prowadzili 6:4, niedługo później 8:4. Najwyższe prowadzenie, jakie osiągnęli to 17:9! W pierwszej połowie świetnie na skrzydle radził sobie jeszcze nastoletni Arkadiusz Moryto, który zdobył 5 goli (w całym spotkaniu 10), między słupkami bardzo dobrze bronił Mateusz Kornecki.

Wyżej aktualnie notowani Rumuni po zmianie stron grali bardziej agresywnie i skutecznie. Zaczęli odrabiać straty. W 44. minucie biało-czerwoni prowadzili już tylko 26:23. Trener Przybecki prosił o czas. Na niewiele się to zadało. W 47. minucie było 27:25.

- Poniosła nas młodzieńcza fantazja. Zespół rumuński wykorzystał brak naszego doświadczenia i odrobił straty, przez co ta emocjonująca końcówka - przyznał już po meczu Rafał Przybylski, zdobywca 8 goli, który głównie z drugiej linii bombardował bramkę rywali.

Emocje trwały do samego końca. W 57. minucie Rumuni zmniejszyli straty do jednego gola (31:30), w 59. minucie Marius Sadoveac doprowadził do remisu. Polakom zostało jeszcze kilkanaście sekund na rozegranie akcji. Na sekundę do końca piłkę w siatce umieścił Piotr Chrapkowski.

- W ostatniej akcji było mało czasu, trzeba było szybko podjąć decyzję. Nikt z Rumunów nie stanął dobrze, więc miałem dużo miejsca - dzielił się wrażeniami z boiska zdobywca ostatniej bramki meczu.

Na parkiecie pojawił się Kondratiuk (Rogulski - podobnie, jak w meczu z Serbią - siedział na trybunach), nie zdołał jednak wpisać się na listę strzelców. Najważniejsze, że pierwsze zwycięstwo reprezentacji Polski w walce o punkty pod wodzą trenera Piotra Przybeckiego stało się faktem. Teraz może być tylko lepiej.


Polska – Rumunia 32:31 (19:13)

Polska: Kornecki, Morawski - Moryto 10, Przybylski 8, Łangowski 4, Syprzak 3, Chrapkowski 2, Krajewski 2, Czuwara 2, Potoczny 1, Kondratiuk, Szpera, Bąk, Sićko, Walczak, Genda

Rumunia: Iancu, Popesu - Fenici 5, Onyejekwe 4, Mocanau 4, Ghionea 4, Grigoras 3, Racotea 3, Sadovaec 3, Sandru 2, Buzle 1, Ramba 1, Capota, Rotaru, Pavel, Thalmaier 1Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
wcześniejsza wiadomość
Guns N’ Roses i 40 tysięcy fanów. Koncert w Gdańsku już w ten wtorek
późniejsza wiadomość
Gdańsk dla uchodźców: koncerty, petycje, składki, a nawet…